CZ / EN

Nadace Via


Filantropie a dobrovolnictví TORNÁDO

Pomozme zničeným obcím na jihu Moravy

Jih Moravy zasáhla katastrofa nevídaných rozměrů. Nadace Via proto spustila sbírku - dárcovskou kampaň, která pomůže zasaženým obcím, lidem a komunitám, aby se s tragédií dokázali lépe vyrovnat. Vaše dary následně rozdělíme na řešení následků katastrofální bouře, která po sobě zanechala několik zcela zpustošených vesnic. #promoravu Děkujeme za Vaši štědrost.

vybíráme od 24.6.2021

Děkujeme za vaši pomoc! #promoravu

(Uváděná částka je včetně aktuální částky na sbírkovém účtu a DMS, které jedenkrát denně aktualizujeme.)
227 131 454 Kč

přispělo

150304 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Výtěžek sbírky putuje na pomoc obyvatelům jihomoravských obcí zpustošených tornádem (konkrétně zejména obcím Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice, Hodonín). Přesné informace o konkrétním využití darovaných prostředků průběžně aktualizujeme. Prostředky rozdělujeme v několika krocích:

 1. Okamžitě jsme uvolnili 25 milionů korun na akutní pomoc obcím. Každé z pěti nejvíce zasažených obcí jsme v prvních dnech po katastrofě odeslali 5 milionů korun. Z těchto prostředků hradí obce zajištění nejakutnějších potřeb jako je odvoz suti či nákup stavebního materiálu. 
 2. Přímá pomoc postiženým lidem. Tuto přímou pomoc koordinujeme s dalšími nevládními organizacemi, které přímo na místě mapují situaci a potřeby místních. Sběr v terénu mají na starosti ADRA, Diakonie a Člověk v tísni, kteří mají zkušenosti v poskytování humanitární i psychosociální pomoci. Výsledkem mapování je databáze domácností, které obratem dostávají příspěvek 150 000 Kč na opravy poničených domu a zajištění základních potřeb. Nadace Via díky vaší obrovské podpoře jsme v prvních týdnech od katastrofy finančně podpořila ze sbírky zhruba 600 domácností. České nevládky koordinovanou prací podpořili už celkem 1450 postižených domácností. 
 3. Po první vlně plošné podpory ve výši 150 tisíc korun na domácnost provádějí operující organizace hlubší šetření v terénu, jehož cílem je průzkum nákladnosti oprav/úplně nových výstaveb u poškozených, zjištění, zda byly domácnosti pojištěny, jaká je výše jejich úspor, v jaké se nachází sociální situaci a další faktory. Na základě tohoto šetření je v potřebných případech pomoc i navýšena v násobných částkách tak, aby se lidé znovu postavili na nohy. 
 4. V horizontu dalších měsíců následně plánujeme podpořit iniciativy a projekty, které pomohou region znovu postavit na nohy a vrátit život do zasažených obcí. Na rozdělení výtěžku sbírky spolupracujeme také s Jihomoravskou komunitní nadací, která sídlí přímo v Moravské Nové Vsi, jedné z nejvíce postižených obcí.
 5. Menší část výtěžku celé sbírky poputuje také na Lounsko, kde sběr prostředků na obnovu zajišťuje ve spolupráci s Nadací Via Ústecká komunitní nadace.
Děkujeme za vaši mimořádnou štědrost a velkorysost.

Vzhledem k velkému množství dotazů, které nám posíláte, jsme se rozhodli shromáždit všechny důležité informace týkající se sbírky na jednom místě.

Vám všem, štědrým dárcům, samozřejmě zašleme potvrzení o daru a veškeré informace o využití.

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (183)  |  Ukončené (21)

Měsíc po katastrofě jsme díky vaší neuvěřitelné podpoře již:
 • podpořili 5 obcí, každé jsme hned v prvních po katastrofě odeslali 5 milionů korun na řešení akutních následků katastrofy
 • podpořili jsme díky vám finančně cca 600 domácností v postižených obcích, každé jsme odeslali příspěvek 150.000 Kč. Většinu smluv jsme podepsali rychle online tak, aby měli lidé peníze na účtu během pár dní
 • celkově české nevládky podpořili již 1450 domácností
 • nyní následuje další fáze podpory. Po rychlém jednorázovém příspěvku všem postiženým probíhá hlubší šetření a nejpostiženější domácnosti dostanou další finance.
Děkujeme vám za neobyčejně štědrou a velkorysou podporu, které se jihu Moravy i nadále dostává.

Dojetí, vzájemná solidarita i odmítání darů. Sdílíme reakce prvních podpořených.
Ve středu 7. července jsme po podpisu prvních smluv odeslali první desítky nadačních příspěvků obyvatelům zpustošených obcí. Rádi bychom se s Vámi podělili o reakce podpořených na neskutečnou vlnu štědrosti, kterou ničivé tornádo mezi lidmi vyvolalo.

Jedna z obyvatelek Moravské Nové Vsi v únoru ovdověla a za čtyři měsíce později přišla rána v podobě přírodní katastrofy. Paní L. sice nemá svůj vlastní bankovní účet, smlouvu však za ní může podepsat dcera, která o ni pečuje. Příspěvek následně použijí na opravu poškozené střechy domu. Další z obyvatelek a příjemkyň pomoci děkuje pracovníkům Nadace Via jako zástupcům celého národa. A ozývají se i další, kteří děkují všem dárcům a nemohou stále uvěřit, kolik peněz už se na obnovu jejich domovů vybralo.

Solidarita panuje také mezi samotnými postiženými, především mezi těmi, jejichž domy nebyly odsouzeny k demolici a zůstávají nadále obyvatelné. Více než o příspěvek pro sebe se obávají o to, zda dar, který mají obdržet, neubere těm, kteří by jej potřebovali víc.Dobrý den. Strašně moc Vám děkujeme za nabídnutou finanční pomoc. Chci Vás ale požádat, abyste tuto finanční pomoc darovali raději někomu jinému, kdo měl opravdu hodně poškozený dům nebo o něj třeba úplně přišel. My jsme nějaké menší škody měli, ale jsou opravdu malé a dostaneme peníze z pojišťovny, které by nám ty škody měly pokrýt.“ I takové zprávy v těchto dnech od obdarovaných čteme nebo slyšíme po telefonu.

Na místo katastrofy jsme se minulý týden vydali i my, a můžeme proto potvrdit, že obyvatelé postižených obcí pomoc skutečně oceňují. „Chci poděkovat všem dárcům, štědrost Čechů je neuvěřitelná. Viděl jsem i na místě, že lidem pomáhá, že za nimi někdo stojí. Ví, že žijí ve společenství, které je v tom nenechalo. I díky tomu v obcích není atmosféra beznaděje,“ uzavírá ředitel Nadace Via Zdeněk Mihalco.

Během prodlouženého víkendu jsme ve spolupráci s ostatními neziskovými organizacemi, zejména Adrou a Diakonií ČCE, uzavřeli první desítky smluv s obyvateli obcí zasažených tornádem. Příspěvek 150 000 Kč tak byl ve středu 7. července odeslán prvním postiženým domácnostem. Mezi prvními příjemci budou zejména obyvatelé obcí Hrušky a Moravská Nová Ves, další smlouvy uzavřeme a příspěvky odešleme ještě tento týden.

Příspěvky budou v první vlně vyplaceny všem rodinám, jejichž domácnosti byly zasaženy tornádem. Databáze potřebných vznikla na základě terénního mapování organizací Člověk v tísni, ADRA a Diakonie, Nadace Via nyní na základě této databáze oslovuje první příjemce pomoci, s nimiž uzavírá smlouvy o nadačním příspěvku. Po oboustranném podpisu této smlouvy (lze fyzicky i online) příjemcům obratem odesíláme příspěvek ve výši 150 tisíc korun. Další spolupracující organizace se také snaží identifikovat lidi v exekuci, abychom jim mohli příspěvek poslat takovou formou, že o finanční podporu nepřijdou.

Více o tom, jak vybrané prostředky pomáhají, se dozvíte například v rozhovoru ředitele Nadace Via Zdeňka Mihalca se Světlanou Witovskou v pořadu Interview ČT24 či z podcastu Marie Bastlové Ptám se já na serveru Seznam Zprávy.
♥ Všem dárcům ještě jednou srdečně děkujeme za podporu a naději, kterou svojí štědrostí přinášíte na jižní Moravu. ♥

Děkujeme Vám a máme velkou radost, že sbírka stále roste. Dnešní Koncert naděje • Benefiční koncert České filharmonie a Filharmonie Brno vynesl více než 2 miliony korun. Srdečně děkujeme za Vaši štědrost a pokud vám přímý přenos unikl, záznam koncertu najdete ještě 8 dní na stránkách České televize. Přejeme krásný hudební zážitek.

Koncerty naděje.
Na podporu sbírky pro Moravu zahrají hudebníci ve Valticích i Praze.
Pomoci obyvatelům obcí zpustošených ničivým tornádem se rozhodli také hudebníci. V sobotu 3. července v jízdárně zámku Valtice odehrají Česká filharmonie a Filharmonie Brno benefiční Koncert naděje na pomoc obětem živelní katastrofy na jižní Moravě a jako poděkování všem, kteří již pomohli finančním příspěvkem nebo přímo na místě. Ve středu 7. července pak několik předních kapel české hudební scény vystoupí v Praze na Václavském náměstí v rámci koncertu Společně pro Moravu. Výtěžek obou koncertů poputuje do sbírky pro Moravu organizované Nadací Via.
Více si můžete přečíst zde.


Děkujeme, děkujeme, děkujeme.
Výtěžek sbírky putuje na pomoc jihomoravským obcím zpustošeným tornádem. Konkrétně zejména obcím Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice, Pánov. Dary pomohou hned v několika krocích:
- Okamžitě uvolňujeme 25 milionů korun jednotlivým obcím na akutní pomoc, kterou koordinujeme s krizovým štábem a krajem.
- Přímá pomoc postiženým lidem - od pátku koordinujeme přímou pomoc lidem s dalšími neziskovkami, které na místě mapují situaci a potřeby místních. Spolu s dalšími neziskovými organizacemi a nadacemi poskytneme postiženým domácnostem příspěvek 150 000 Kč na opravy poničených domu a zajištění základních potřeb zasažených domácností.
- Následně plánujeme podpořit iniciativy a projekty, které pomohou region znovu postavit na nohy a vrátit život do zasažených obcí.
Na rozdělení výtěžku sbírky spolupracujeme také s Jihomoravskou komunitní nadací, která sídlí přímo v Moravské Nové Vsi, jedné z nejvíce postižených obcí. Část výtěžku celé sbírky poputuje také na Lounsko, kde sběr prostředků na obnovu zajišťuje ve spolupráci s Nadací Via Ústecká komunitní nadace.
Děkujeme za Vaši pomoc.

Děkujeme všem dárců a dárkyním za neuvěřitelnou štědrost a solidaritu s obyvateli jihomoravských obcí zasažených ničivým tornádem.

Momentálně koordinujeme se zasaženými obcemi, krizovým štábem a ostatními neziskovkami pomoc tak, aby byla co nejúčinnější a směřovala tam, kde bude nejvíce potřeba.

Vzhledem k velkému množství dotazů, které nám posíláte, jsme se rozhodli shromáždit všechny
důležité informace týkající se sbírky na jednom místě.

Děkujeme za Vaši podporu!

 • Okamžitě uvolňujeme 20 milionů korun na akutní pomoc, kterou koordinujeme s krizovým štábem a krajem.
 • Během víkendu a pondělí zkoordinujeme pomoc s ostatními neziskovkami, nadacemi, sbírkami a to ve spolupráci s krizovým štábem, obcemi a krajem. Tak, aby zaslaná finanční pomoc byla využita konkrétně a smysluplně přímo zasaženými lidmi a obcemi.
 • Následně plánujeme podpořit iniciativy a projekty, které pomohou region znovu postavit na nohy a vrátit život do zasažených obcí. 
 ♥ ♥ ♥ Děkujeme ♥ ♥ ♥

Srdečně děkujeme za Vaši štědrost a omlouváme se za drobné technické výpady, které nastaly a na kterých od rána pracujeme, posilujeme servery, optimalizujeme. Děkujeme! 
Vám všem, štědrým dárcům, samozřejmě po  dokončení sbírky zašleme potvrzení o daru a veškeré informace o využití.

Momentálně koordinujeme s ostatními neziskovkami a krizovým štábem pomoc tak, aby byla co nejúčinnější. Jsme připraveni odeslat pomoc okamžitě. Díky vaší neuvěřitelné podpoře můžeme odeslat okamžitě půl milionu až milion korun každé ze zasažených obcí.

Založení projektu

LK37

Daniel Pospíšil
5 500 Kč

Od Levandulového statku Bezděkov a Milušky Domanské

Lukáš Drlík
25 000 Kč

Zpátky do života

Josef Němec
10 000 Kč

MORAVA

Věra Růžičková

Myslíme na vás

Jaromíra Prknová
4 000 Kč

Hodne sily vsem!

Petra Dvorakova

I love Czechia and hope everything can be repaired as soon as possible and restored to a beautiful and lovely appearance.

Amenda Lin

Na pomoc dobré věci.

Miroslav Vojtek
2 000 Kč

Sice pozdě, ale snad ne příliš pozdě

Jarda

Dar 5000 Kč z Bystřice pod Hostýnem

Markéta Janečková
5 000 Kč