CZ / EN
Val Olszar: Dárcovská výzva pro projekt Pomozme zničeným obcím na jihu Moravy

Speedrun na dobročinné účely

vybíráme od 20.7.2021
21 212 Kč
vybráno 141 % z 15 000 Kč

přispělo

38 lidí
Výzva je již uzavřena. Děkujeme!
I (rychlým) hraním her můžeme pomoci. Czechoslovak Marathon pořádá 2× ročně marathon, kde lidi ukazují své speedruny, tentokrát kromě zábavy chceme i pomáhat.
Proč neudělat z sezení u počítače i něco užitečného? Na jihu Moravy došlo k události, která zasáhla mnoho lidí. Mezi nimi a jejich rodinami se určitě najdou i ti, co hrají hry a o tento koníček možná dočasně přišli. My, co máme to štěstí a tornádo se nám vyhnulo, se 23. 7. sejdeme na Twitch kanále Czechoslovak Marathonu, kde předvedeme své speedruny (rychlé průchody her). Speedruny jsou plné zábavných a netradičních okamžiků, které v běžném průchodu hry pravděpodobně neuvidíte, proto vás nimi budeme bavit celé 3 dny (23.–25. 7.)

Protože nám situace na jihu Moravy není lhostejná, veškeré peníze, které během marathonu vybereme, půjdou prostřednictvím této výzvy na podporu poškozených oblastí.

Pokud vás akce zaujala, její rozvrh si můžete prohlédnout na platformě Oengus. Těšíme se na vás a vaši podporu!

Upozornění: V případě, že se rozhodnete poslat příspěvek, vaši zprávu a částku přečteme. Pokud chcete, abychom přečetli i vaši přezdívku či jméno, zadejte ji do hranatých závorek na začátek vaši zprávy. Např.:
[honza123] Hodně štěstí všem runnerům
Pokud komentář nepřidáte, uvidíme jen zvýšení částky zde na stránce a během živého vysílání ji neuvidíme. Příspěvky bankovním převodem se mohou projevit až během několika hodin. Pokud jsme vám příspěvek nepřečetli, můžete nás na to upozornit v Twitch chatu.

Sociální sítě:
Twitch
Discord
Twitter
Oengus
Youtube
Web
speedrun.com
Nadace Via
Jih Moravy zasáhla katastrofa nevídaných rozměrů. Nadace Via proto spustila sbírku - dárcovskou kampaň, která pomůže zasaženým obcím, lidem a komunitám, aby se s tragédií dokázali lépe vyrovnat. Vaše dary následně rozdělíme na řešení následků katastrofální bouře, která po sobě zanechala několik zcela zpustošených vesnic. #promoravu Děkujeme za Vaši štědrost.
Informace k potvrzení o daru: Potvrzení o daru vystavujeme průběžně. Mohlo se stát, že Vám e-mail s potvrzením „spadnul do nepotřebných/SPAM“. Za takovou situaci se omlouváme a všem dárcům proto potvrzení zašleme ještě jednou – v lednu, kdy je to aktuální pro daňové přiznání. Pokud by Vám potvrzení nedorazilo do konce ledna, mohlo se stát, že došlo k chybce při zadání Vašeho e-mailu. V takovém případě se na nás určitě obraťte (promoravu@nadacevia.cz) a vše společně vyřešíme a potvrzení Vám dodáme. Děkujeme.
---
Výtěžek sbírky putuje na pomoc obyvatelům jihomoravských obcí zpustošených tornádem (konkrétně zejména obcím Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice, Hodonín-Pánov). Přesné informace o konkrétním využití darovaných prostředků průběžně aktualizujeme a prostředky rozdělujeme v několika krocích:

Většinu darů ze sbírky jsme již využili na přímou pomoc lidem, ale s podporou pro jižní Moravu nekončíme. Pomáhat budeme i v následujících měsících, dokonce letech. 
  • Darováno více než 248 mil. Kč
  • Na přímou pomoc domácnostem jsme zatím ve 2 kolech vyplatili 139,5 mil. Kč v 943 příspěvcích
  • V prosinci vyplácíme dalších 18,1 mil. Kč více než 3 stovkám lidí, kterým tornádo poškodilo provozovnu, dílnu, zahradu nebo vinici
  • Výplatu 3. kola přímé pomoci domácnostem plánujeme v 1. čtvrtletí 2022 v závislosti na rozhodnutích o státní/veřejné podpoře a proplacení pojistek
  • V roce 2022 se zaměříme také na obnovu veřejných prostranství a míst k setkávání
JAK SE VYPLÁCÍ PROSTŘEDKY ZE SBÍRKY NADACE VIA
Pro co největší transparentnost probíhá vyplácení prostředků ve třech fázích.
 
V 1. fázi bezprostředně po katastrofě jsme vyplatili 5 mil. Kč každé z 5 nejpostiženějších obcí na zajištění nejdůležitějších věcí po neštěstí (odvoz suti, zajištění základních služeb pro obyvatele, atd.). Současně jsme iniciovali a spolupracovali na koordinaci pomoci s ostatními neziskovými organizacemi a rozběhlo se mapování zasažených domácností.

V 2. fázi jsme se zaměřili na konkrétní domácnosti. Aby pomoc byla co nejspravedlivější, rozdělili jsme tuto fázi na 3 kola podpory:

V tom prvním jsme plošně podpořili všechny zasažené částkou až 150 tis. Kč, celkem 669 domácností získalo 99,5 milionů Kč. (Pozn. další zasažené domácnosti byly podpořeny z jiných sbírek, např. od ADRA, Člověk v tísni nebo Diakonie a to stejnou částkou — pomoc byla koordinována tak, aby bylo pomoženo všem zasaženým spravedlivě.)

V srpnu jsme navázali druhým kolem přímé pomoci, která byla určená pro více poškozené domácnosti. Ty získaly další příspěvek ve výši až 150 tisíc korun. V této fázi podpory jsme doposud odeslali 273 příspěvků v částce téměř 40 milionů Kč. (Pozn. Ve druhém kole již nejsou podpořeny rodiny, které měly malé poškození domu a na pokrytí škod stačila částka z prvního kola, dále rodiny se soukromou sbírkou a určité specifické případy.).

Celkem jsme tak v rámci přímé pomoci odeslali v prvních dvou kolech zasaženým lidem 942 příspěvků v částce převyšující 139 milionů Kč.


Ve třetím kole individuální pomoci podpoříme vyššími částkami nejvíce zasažené domácnosti, kde dosavadní podpora (150 000 Kč v prvním kole, příp. dalších 150 000 Kč v druhém kole) nebyla dostatečná. Cílem je, aby se všichni mohli navrátit domů a postavit se na vlastní nohy a pomoc byla spravedlivá a účinná. K tomu potřebujeme získat přímo od postižených rodin konkrétní informace o pojistkách a rozhodnutí o udělení/neudělení podpory ze státních programů pomoci, které nejsou ještě uzavřené. Z těchto důvodů s vyplácením počítáme v 1. čtvrtletí 2022. Vyhradili jsme na ni 45,1 mil. Kč.

Aktuálně odesíláme také 341 příspěvků na opravu a obnovu dílen, provozoven, zahrad nebo vinic v celkové hodnotě 18, 1 mil. Kč.


Vyjma výše uvedené pomoci pro Moravu jsme ze sbírky alokovali částku 2 mil. Kč na obnovu Ústecka, konkrétně na poničenou obec Stebno na Lounsku, která byla tornádem rovněž zasažena. Podpora proběhne ve spolupráci s Ústeckou komunitní nadací.

V třetí a poslední fázi se zaměříme na projekty, které podpoří v zasažených obcích sousedskou soudržnost a obnovu veřejného prostoru. Cílem této fáze je minimalizovat škodlivé dopady této mimořádné události na běžný sousedský život. Typicky půjde například o rekonstrukci míst k setkávání (altány, posezení, klubovny, apod.), pomoc se zajištěním tradičních akcí v nestandartních podmínkách, společnou obnovu veřejné zeleně a další aktivity, do kterých se zapojí nejširší veřejnost. V těchto projektech využijeme zkušenosti a know how, které Nadace Via v podpoře těchto občanských iniciativ za 24 let svého fungování získala. Pod názvem Fond obnovy ji spustíme na jaře 2022.

Děkujeme Vám za Vaši štědrou podporu a pomoc. Bez ní by to opravdu nebylo možné.

Vám všem, štědrým dárcům, průběžně rozesíláme samozřejmě také potvrzení o daru a další informace o využití. Pokud by Vám potvrzení nedorazilo, neváhejte se na nás prosím obrátit na e-mailu: promoravu@nadacevia.cz. Děkujeme.

Bonusový run na koniec? PauseChamp

PlayerGameSK
200 Kč

[KNHD] GL. Sorry za ty odmítnutý donaty při chaosu minule. Ale dosypal jsem to po streamu XD

KNHD
1 000 Kč

[ptngms] GL

ptngms
300 Kč

[HannyS] Ahojte, užívajte Marathon všetkým runnerom veľa šťastia. Nie som na streame len posielam podporu keď mám chvíľku čas. Ak sa podarí tak sa aspoň večer stavím pozrieť <3

HannyS
200 Kč

[HolyDeadMan]

Šimon Kovář
500 Kč

[Wafu] xd

Wafu
1 000 Kč

..

BodlaChmel
100 Kč

[Freezik673] Pray for Bohemia

Freezik673
200 Kč

[EISIK] Tak taky pošlu něco málo, aby se neřeklo. Hodně štěstí při speedrunnu této pekelnosti pánové!

Dominik Eis
100 Kč

[snilek01234] HAKUNAMATATA a mrkáček ;)

Karolína Dorušáková
300 Kč
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
Nadace Via, projekt: Pomozme zničeným obcím na jihu Moravy