Veronika Vanická: Dárcovská výzva pro projekt Pomozme zničeným obcím na jihu Moravy

Zaměstnanci Fresenius Kabi z Hořátve pomáhají Jižní Moravě po tornádu

vybíráme od 28.6.2021
485 772 Kč
vybráno 162 % z 300 000 Kč

přispělo

125 lidí
Výzva je již uzavřena. Děkujeme!
Nemůžeme pomoci každému. ale každý může pomoci někomu.
Každou korunu, kterou pošlete, ztrojnásobíme až do celkové výše 300 000 Kč.

Prostřednictvím Nadace Via peníze poputují přímo do zasažených obcí:

Momentálně koordinujeme se zasaženými obcemi, krizovým štábem a ostatními neziskovkami pomoc tak, aby byla co nejúčinnější a směřovala tam, kde bude nejvíce potřeba.

Výtěžek sbírky poputuje na pomoc jihomoravským obcím zpustošeným tornádem (konkrétně zejména obcím Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice). Prostředky rozdělíme v několika krocích: 1) Okamžitě uvolňujeme 20 milionů korun na akutní pomoc, kterou koordinujeme s krizovým štábem a krajem. 2) Přímá pomoc postiženým lidem. Od pátku koordinujeme přímou pomoc lidem s dalšími neziskovkami, které přímo na místě mapují situaci a potřeby místních. Po pondělní (28. 6.) společné schůzce spustíme rozdělení finančních prostředků přímo lidem v zasažené oblasti.  3) Následně plánujeme podpořit iniciativy a projekty, které pomohou region znovu postavit na nohy a vrátit život do zasažených obcí. Na rozdělení výtěžku sbírky spolupracujeme také s Jihomoravskou komunitní nadací, která sídlí přímo v Moravské Nové Vsi, jedné z nejvíce postižených obcí.

Děkujeme za vaši mimořádnou štědrost a velkorysost.
Nadace Via
Jih Moravy zasáhla katastrofa nevídaných rozměrů. Nadace Via proto spustila sbírku - dárcovskou kampaň, která pomůže zasaženým obcím, lidem a komunitám, aby se s tragédií dokázali lépe vyrovnat. Vaše dary následně rozdělíme na řešení následků katastrofální bouře, která po sobě zanechala několik zcela zpustošených vesnic. #promoravu Děkujeme za Vaši štědrost.
Výtěžek sbírky putuje na pomoc obyvatelům jihomoravských obcí zpustošených tornádem (konkrétně zejména obcím Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice, Hodonín). Přesné informace o konkrétním využití darovaných prostředků průběžně aktualizujeme. Prostředky rozdělujeme v několika krocích:

  1. Okamžitě jsme uvolnili 25 milionů korun na akutní pomoc obcím. Každé z pěti nejvíce zasažených obcí jsme v prvních dnech po katastrofě odeslali 5 milionů korun. Z těchto prostředků hradí obce zajištění nejakutnějších potřeb jako je odvoz suti či nákup stavebního materiálu. 
  2. Přímá pomoc postiženým lidem. Tuto přímou pomoc koordinujeme s dalšími nevládními organizacemi, které přímo na místě mapují situaci a potřeby místních. Sběr v terénu mají na starosti ADRA, Diakonie a Člověk v tísni, kteří mají zkušenosti v poskytování humanitární i psychosociální pomoci. Výsledkem mapování je databáze domácností, které obratem dostávají příspěvek 150 000 Kč na opravy poničených domů a zajištění základních potřeb. Díky Vaší obrovské podpoře jsme v prvních týdnech podpořili ze sbírky zhruba 600 domácností částkou 88 milionů Kč. České nevládky koordinovanou prací podpořili už celkem 1450 postižených domácností. Další kolo přímé pomoci a podpory probíhá v týdnu od 26. 7. a týká se více zasažených domácností a postižených rodin. Ty dostanou v této navazující fázi další příspěvek ve výši 150 tisíc korun.
  3. Po první a druhé vlně plošné podpory provedou operující organizace hlubší šetření v terénu, jehož cílem je průzkum nákladnosti oprav/úplně nových výstaveb u poškozených, zjištění, zda byly domácnosti pojištěny, jaká je výše jejich úspor, v jaké se nachází sociální situaci a další faktory. Na základě tohoto šetření bude v potřebných případech pomoc dále navýšena i v násobných částkách tak, aby se lidé znovu postavili na nohy. 
  4. V horizontu dalších měsíců plánujeme podpořit iniciativy a projekty, které pomohou region znovu postavit na nohy a vrátit život do zasažených obcí. Na rozdělení výtěžku sbírky spolupracujeme také s Jihomoravskou komunitní nadací, která sídlí přímo v Moravské Nové Vsi, jedné z nejvíce postižených obcí.
  5. Menší část výtěžku celé sbírky poputuje také na Lounsko, kde sběr prostředků na obnovu zajišťuje ve spolupráci s Nadací Via Ústecká komunitní nadace.
Děkujeme za vaši mimořádnou štědrost a velkorysost.

Vzhledem k velkému množství dotazů, které nám posíláte, jsme se rozhodli shromáždit všechny důležité informace týkající se sbírky na jednom místě.

Vám všem, štědrým dárcům, průběžně rozesíláme samozřejmě také potvrzení o daru a další informace o využití.

Držte se

Jaroslava Břetenařová
1 000 Kč

Moc na vás myslíme.

Lenka Veselá
500 Kč

Bude lépe, držte se.....

Simona Prokopová
1 000 Kč

Kdo může pomůže. Na obnovu poničených obcí na Jižní Moravě.

Marta Hůlová

Spolu jsme silnější.

Petr Sýkora
5 000 Kč
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
Nadace Via, projekt: Pomozme zničeným obcím na jihu Moravy