Hnutí DUHA - Friends of the Earth Czech Republic: Dárcovská výzva pro projekt Pomozme zničeným obcím na jihu Moravy

Pomoc pro jižní Moravu

vybíráme od 25.6.2021
533 893 Kč
vybráno 214 % z 250 000 Kč

přispělo

347 lidí
Výzva je již uzavřena. Děkujeme!
Bouře katastrofických rozměrů zasáhla jih Moravy. Lidé ze zpustošených vesnic přišli o majetek i své domovy a jsou v situaci, kterou si asi těžko dokážeme představit. Podejte jim s námi pomocnou ruku a přispějte přímo do sbírky Nadace Via. Peníze poputují přímo do zasažených obcí.
Jižní Moravu zasáhla silná bouře s krupobitím a tornádem, katastrofa nevídaných rozměrů. Největší škody hlásí obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice a Mikulčice. Postižených je celkem sedm vesnic. Lidé přišli o střechu nad hlavou, majetek, jistotu.

Hnutí Duha v koordinaci s Jihomoravským krajem pracuje na účinné pomoci tam, kde je to nejvíce třeba. Jsme připraveni směřovat naše síly ke konkrétním lidem podle jejich potřeb. Pomoci však může každý z nás – a hned teď. Přispějte s námi ke sbírce Nadace Via a vaše finanční podpora poputuje přímo do zasažených obcí.

Svým darem pomůžete lidem v nepředstavitelné životní situaci, kdy přišli o domov či o majetek. Díky vám budou moci lépe přestát nejtěžší chvíle a vrátit se do života.

Děkujeme za vaši mimořádnou štědrost a velkorysost!

                                                                 Foto: Alena Hesová | Zdroj: Český rozhlas
Nadace Via
Jih Moravy zasáhla katastrofa nevídaných rozměrů. Nadace Via proto spustila sbírku - dárcovskou kampaň, která pomůže zasaženým obcím, lidem a komunitám, aby se s tragédií dokázali lépe vyrovnat. Vaše dary následně rozdělíme na řešení následků katastrofální bouře, která po sobě zanechala několik zcela zpustošených vesnic. #promoravu Děkujeme za Vaši štědrost.
Výtěžek sbírky putuje na pomoc obyvatelům jihomoravských obcí zpustošených tornádem (konkrétně zejména obcím Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice, Hodonín). Přesné informace o konkrétním využití darovaných prostředků průběžně aktualizujeme. Prostředky rozdělujeme v několika krocích:

  1. Okamžitě jsme uvolnili 25 milionů korun na akutní pomoc obcím. Každé z pěti nejvíce zasažených obcí jsme v prvních dnech po katastrofě odeslali 5 milionů korun. Z těchto prostředků hradí obce zajištění nejakutnějších potřeb jako je odvoz suti či nákup stavebního materiálu. 
  2. Přímá pomoc postiženým lidem. Tuto přímou pomoc koordinujeme s dalšími nevládními organizacemi, které přímo na místě mapují situaci a potřeby místních. Sběr v terénu mají na starosti ADRA, Diakonie a Člověk v tísni, kteří mají zkušenosti v poskytování humanitární i psychosociální pomoci. Výsledkem mapování je databáze domácností, které obratem dostávají příspěvek 150 000 Kč na opravy poničených domů a zajištění základních potřeb. Díky Vaší obrovské podpoře jsme v prvních týdnech podpořili ze sbírky zhruba 600 domácností částkou 88 milionů Kč. České nevládky koordinovanou prací podpořili už celkem 1450 postižených domácností. Další kolo přímé pomoci a podpory probíhá v týdnu od 26. 7. a týká se více zasažených domácností a postižených rodin. Ty dostanou v této navazující fázi další příspěvek ve výši 150 tisíc korun.
  3. Po první a druhé vlně plošné podpory provedou operující organizace hlubší šetření v terénu, jehož cílem je průzkum nákladnosti oprav/úplně nových výstaveb u poškozených, zjištění, zda byly domácnosti pojištěny, jaká je výše jejich úspor, v jaké se nachází sociální situaci a další faktory. Na základě tohoto šetření bude v potřebných případech pomoc dále navýšena i v násobných částkách tak, aby se lidé znovu postavili na nohy. 
  4. V horizontu dalších měsíců plánujeme podpořit iniciativy a projekty, které pomohou region znovu postavit na nohy a vrátit život do zasažených obcí. Na rozdělení výtěžku sbírky spolupracujeme také s Jihomoravskou komunitní nadací, která sídlí přímo v Moravské Nové Vsi, jedné z nejvíce postižených obcí.
  5. Menší část výtěžku celé sbírky poputuje také na Lounsko, kde sběr prostředků na obnovu zajišťuje ve spolupráci s Nadací Via Ústecká komunitní nadace.
Děkujeme za vaši mimořádnou štědrost a velkorysost.

Vzhledem k velkému množství dotazů, které nám posíláte, jsme se rozhodli shromáždit všechny důležité informace týkající se sbírky na jednom místě.

Vám všem, štědrým dárcům, průběžně rozesíláme samozřejmě také potvrzení o daru a další informace o využití.

Držte se!!!

Barbora

Lidé, spoluobčané....přeji duševní sílu, budete ji i nadále potřebovat...

Petr Augustin

Petr Augustin
2 000 Kč

Drzte se, myslime a podporujeme vas. Dj

Diblik
500 Kč

Krásné, že se náš národ opět semkl.

Hana Řezáčová
2 000 Kč

Postiženým Moravanům na obnovu jejich domovů

Danuše Považanová
300 Kč

Držte se,myslíme na vás.

Hana Škobrtalová
2 000 Kč

Převod darovaných financí jsem provedl okamžitě bankovním převodem a pevně věřím, že můj finanční dar přispěje, byť nepatrně" k řešení problémů postižených občanů na JM!

Ivan Vágner
5 000 Kč

Držte se!...bohužel těžké dny ještě přijdou...

Petr A.

Petr Augustin
1 000 Kč

Přeji mnoho sil, držte se. O víkendu dojedu pomoct s odklízením.

Milan Bukovský
500 Kč

Moraváci držte se, příroda je mocná, ale soudržnost lidí je mocnější!

Jaroslav Smetana
1 000 Kč
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
Nadace Via, projekt: Pomozme zničeným obcím na jihu Moravy