Nadace pojišťovny Kooperativa: Dárcovská výzva pro projekt Pomozme zničeným obcím na jihu Moravy

Nadace Kooperativy pomáhá na jižní Moravě

vybíráme od 25.6.2021
1 707 063 Kč
vybráno 683 % z 250 000 Kč

přispělo

1184 lidí
Výzva je již uzavřena. Děkujeme!

V noci na pátek 25. 6. bylo mnoho obcí na jižní Moravě zasaženo silnou bouří s tornádem, která si vyžádala mnoho zraněných i obětí na životech. Nadace Kooperativy proto kromě přímé pomoci zasaženým obcím vypsala ve spolupráci s portálem Darujme.cz provozovaným Nadací VIA sbírku na pomoc jihomoravskému regionu. 
Věříme, že společně dokážeme alespoň tímto finančním darem přispět k co nejrychlejšímu návratu k běžnému životu těch, kteří byli touto přírodní katastrofou zasaženi.
 
Děkujeme za vaši pomoc
Vaše Nadace Kooperativy
Nadace Via
Jih Moravy zasáhla katastrofa nevídaných rozměrů. Nadace Via proto spustila sbírku - dárcovskou kampaň, která pomůže zasaženým obcím, lidem a komunitám, aby se s tragédií dokázali lépe vyrovnat. Vaše dary následně rozdělíme na řešení následků katastrofální bouře, která po sobě zanechala několik zcela zpustošených vesnic. #promoravu Děkujeme za Vaši štědrost.
Výtěžek sbírky putuje na pomoc obyvatelům jihomoravských obcí zpustošených tornádem (konkrétně zejména obcím Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice, Hodonín). Přesné informace o konkrétním využití darovaných prostředků průběžně aktualizujeme. Prostředky rozdělujeme v několika krocích:

  1. Okamžitě jsme uvolnili 25 milionů korun na akutní pomoc obcím. Každé z pěti nejvíce zasažených obcí jsme v prvních dnech po katastrofě odeslali 5 milionů korun. Z těchto prostředků hradí obce zajištění nejakutnějších potřeb jako je odvoz suti či nákup stavebního materiálu. 
  2. Přímá pomoc postiženým lidem. Tuto přímou pomoc koordinujeme s dalšími nevládními organizacemi, které přímo na místě mapují situaci a potřeby místních. Sběr v terénu mají na starosti ADRA, Diakonie a Člověk v tísni, kteří mají zkušenosti v poskytování humanitární i psychosociální pomoci. Výsledkem mapování je databáze domácností, které obratem dostávají příspěvek 150 000 Kč na opravy poničených domů a zajištění základních potřeb. Díky Vaší obrovské podpoře jsme v prvních týdnech podpořili ze sbírky zhruba 600 domácností částkou 88 milionů Kč. České nevládky koordinovanou prací podpořili už celkem 1450 postižených domácností. Další kolo přímé pomoci a podpory probíhá v týdnu od 26. 7. a týká se více zasažených domácností a postižených rodin. Ty dostanou v této navazující fázi další příspěvek ve výši 150 tisíc korun.
  3. Po první a druhé vlně plošné podpory provedou operující organizace hlubší šetření v terénu, jehož cílem je průzkum nákladnosti oprav/úplně nových výstaveb u poškozených, zjištění, zda byly domácnosti pojištěny, jaká je výše jejich úspor, v jaké se nachází sociální situaci a další faktory. Na základě tohoto šetření bude v potřebných případech pomoc dále navýšena i v násobných částkách tak, aby se lidé znovu postavili na nohy. 
  4. V horizontu dalších měsíců plánujeme podpořit iniciativy a projekty, které pomohou region znovu postavit na nohy a vrátit život do zasažených obcí. Na rozdělení výtěžku sbírky spolupracujeme také s Jihomoravskou komunitní nadací, která sídlí přímo v Moravské Nové Vsi, jedné z nejvíce postižených obcí.
  5. Menší část výtěžku celé sbírky poputuje také na Lounsko, kde sběr prostředků na obnovu zajišťuje ve spolupráci s Nadací Via Ústecká komunitní nadace.
Děkujeme za vaši mimořádnou štědrost a velkorysost.

Vzhledem k velkému množství dotazů, které nám posíláte, jsme se rozhodli shromáždit všechny důležité informace týkající se sbírky na jednom místě.

Vám všem, štědrým dárcům, průběžně rozesíláme samozřejmě také potvrzení o daru a další informace o využití.

Snad to pomůže dobré věci

Martin Ecler
1 000 Kč

Ať máte brzy zpět svůj domov..

Vlasta Kristlíková
300 Kč

Držte se.

Jitka Pecharová

Malý dar, ale snad i tak pomůže. Držte se!

Eva Jelínková
1 000 Kč

Držte se, zase bude dobře. Míla

Miluše Bittnerová
5 000 Kč

Držím všem palce

Marcela Vágnerová
1 000 Kč

Držte se!!!

Pavel Košťálek
500 Kč

Je mi moc líto, co Vás potkalo.
Přeji všem hodně sil. Držte se.

Vlasta Adámiková
1 000 Kč

Ať se do postižených míst vrátí "život" co nejdříve. I když v myšlenkách to bude "běh na dlouhou trať".

Dana Ondrouchová
3 000 Kč

I když jsme daleko, jsme v tom s Vámi.

Trutnov
3 700 Kč
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
Nadace Via, projekt: Pomozme zničeným obcím na jihu Moravy