Richard Brejša: Dárcovská výzva pro projekt Pomozme zničeným obcím na jihu Moravy

Zaměstnanci a příznivci NADĚJE pomáhají zničeným obcím na jihu Moravy a Lounsku

vybíráme od 28.6.2021
18 000 Kč
vybráno 60 % z 30 000 Kč

přispělo

32 lidí
Výzva je již uzavřena. Děkujeme!
Ve čtvrtek 24. června zasáhla obce na jižní Moravě a Lounsku silná bouře s tornádem, která si vyžádala mnoho zraněných i oběti na životech a napáchala obrovské škody. Zaměstnanci a příznivci organizace NADĚJE se přidávají k obrovské vlně solidaritě připojením se ke sbírce vypsané Nadací Via.
Děkujeme Vám za každý příspěvek.
Vaše NADĚJE
www.nadeje.cz

Nadace Via
Jih Moravy zasáhla katastrofa nevídaných rozměrů. Nadace Via proto spustila sbírku - dárcovskou kampaň, která pomůže zasaženým obcím, lidem a komunitám, aby se s tragédií dokázali lépe vyrovnat. Vaše dary následně rozdělíme na řešení následků katastrofální bouře, která po sobě zanechala několik zcela zpustošených vesnic. #promoravu Děkujeme za Vaši štědrost.
Výtěžek sbírky putuje na pomoc obyvatelům jihomoravských obcí zpustošených tornádem (konkrétně zejména obcím Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice, Hodonín). Přesné informace o konkrétním využití darovaných prostředků průběžně aktualizujeme. Prostředky rozdělujeme v několika krocích:

  1. Okamžitě jsme uvolnili 25 milionů korun na akutní pomoc obcím. Každé z pěti nejvíce zasažených obcí jsme v prvních dnech po katastrofě odeslali 5 milionů korun. Z těchto prostředků hradí obce zajištění nejakutnějších potřeb jako je odvoz suti či nákup stavebního materiálu. 
  2. Přímá pomoc postiženým lidem: pomoc koordinujeme s dalšími nevládními organizacemi, které přímo na místě mapují situaci a potřeby místních. Sběr v terénu mají na starosti ADRA, Diakonie a Člověk v tísni, kteří mají zkušenosti v poskytování humanitární i psychosociální pomoci. Výsledkem mapování je databáze domácností, které obratem dostávají příspěvek 150 000 Kč na opravy poničených domů a zajištění základních potřeb. Díky Vaší obrovské podpoře jsme v prvních týdnech podpořili ze sbírky Nadace Via již přes 600 domácností částkou větší než 90 milionů Kč. A české nevládky koordinovanou prací dohromady podpořili už přes 1 500 postižených domácností. 
  3. V srpnu navazujeme dalším kolem přímé pomoci a podpory domácností, která se týká více zasažených a postižených rodin. Ty dostanou v navazující fázi další příspěvek ve výši 150 tisíc korun.
  4. Po první a druhé vlně plošné podpory provedou operující organizace hlubší šetření v terénu, jehož cílem je průzkum nákladnosti oprav/úplně nových výstaveb u poškozených, zjištění, zda byly domácnosti pojištěny, jaká je výše jejich úspor, v jaké se nachází sociální situaci a další faktory. Na základě tohoto šetření bude v potřebných případech pomoc dále navýšena i v násobných částkách tak, aby se lidé znovu postavili na nohy. 
  5. V horizontu dalších měsíců plánujeme podpořit iniciativy a projekty, které pomohou region znovu postavit na nohy a vrátit život do zasažených obcí. Na rozdělení výtěžku sbírky spolupracujeme také s Jihomoravskou komunitní nadací, která sídlí přímo v Moravské Nové Vsi, jedné z nejvíce postižených obcí.
  6. Menší část výtěžku celé sbírky poputuje také na Lounsko, kde sběr prostředků na obnovu zajišťuje ve spolupráci s Nadací Via Ústecká komunitní nadace.
Děkujeme za vaši mimořádnou štědrost a velkorysost.

Vzhledem k velkému množství dotazů, které nám posíláte, jsme se rozhodli shromáždit všechny důležité informace týkající se sbírky na jednom místě.

Vám všem, štědrým dárcům, průběžně rozesíláme samozřejmě také potvrzení o daru a další informace o využití.

Naděje pro všechny :)

Monika

Hodně síly všem

Dárce

Myslíme na všechny.

Monika

„Když se vytratila veškerá naděje, když nikdo nepřichází na pomoc a krásy života vyprchaly, zjišťuji, že pomoc přece přichází, i když nevím jak a odkud.“ — Mahátma Gándhí

Myslíme na Vás všechny. Držte se. <3

Lucka
500 Kč

Přeji vám všem postiženým tornádem, ať vás neopouští síla začít znovu! Ať máte zase hezké domovy a radost z každého dne!

Jiřina Státníková
500 Kč

Musíme si pomáhat!

Tomáš
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
Nadace Via, projekt: Pomozme zničeným obcím na jihu Moravy