Tomáš Ervín Dombrovský: Dárcovská výzva pro projekt Pomozme zničeným obcím na jihu Moravy

Lidé z LMC pro jižní Moravu

vybíráme od 29.6.2021
326 383 Kč
vybráno 163 % z 200 000 Kč

přispělo

146 lidí
Výzva je již uzavřena. Děkujeme!
Lidem v sedmi obcích na jihu Moravy do života před nedávnem dramaticky zasáhlo tornádo. Mnohým vzalo nejen střechu nad hlavou, ale i možnost slušné práce a obživy - a některým bohužel vzalo také milované blízké. Drásá nám to srdce a chceme jim v této mimořádně těžké situaci pomoci 💙

Cca 24 hodin po startu výzvy a sbírky jsme překonali cílovou částku - díky všem, jste skvělí 🙏❤

LMC teď přidá ještě jednou 100 tisíc Kč 💙

LMC na úvod do sbírky vložila 100 tisíc korun. Kolegové během prvních 4 hodin poslali ze svého dalších bezmála 75 tisíc - jste báječní 🙏💙

Jakmile se dostaneme díky příspěvkům na cílovou částku 200 tisíc, LMC celou sbírku navýší o dalších 100 tisíc korun.

Založení výzvy

Nadace Via
Jih Moravy zasáhla katastrofa nevídaných rozměrů. Nadace Via proto spustila sbírku - dárcovskou kampaň, která pomůže zasaženým obcím, lidem a komunitám, aby se s tragédií dokázali lépe vyrovnat. Vaše dary následně rozdělíme na řešení následků katastrofální bouře, která po sobě zanechala několik zcela zpustošených vesnic. #promoravu Děkujeme za Vaši štědrost.
Výtěžek sbírky putuje na pomoc obyvatelům jihomoravských obcí zpustošených tornádem (konkrétně zejména obcím Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice, Hodonín). Přesné informace o konkrétním využití darovaných prostředků průběžně aktualizujeme. Prostředky rozdělujeme v několika krocích:

  1. Okamžitě jsme uvolnili 25 milionů korun na akutní pomoc obcím. Každé z pěti nejvíce zasažených obcí jsme v prvních dnech po katastrofě odeslali 5 milionů korun. Z těchto prostředků hradí obce zajištění nejakutnějších potřeb jako je odvoz suti či nákup stavebního materiálu. 
  2. Přímá pomoc postiženým lidem. Tuto přímou pomoc koordinujeme s dalšími nevládními organizacemi, které přímo na místě mapují situaci a potřeby místních. Sběr v terénu mají na starosti ADRA, Diakonie a Člověk v tísni, kteří mají zkušenosti v poskytování humanitární i psychosociální pomoci. Výsledkem mapování je databáze domácností, které obratem dostávají příspěvek 150 000 Kč na opravy poničených domů a zajištění základních potřeb. Díky Vaší obrovské podpoře jsme v prvních týdnech podpořili ze sbírky zhruba 600 domácností částkou 88 milionů Kč. České nevládky koordinovanou prací podpořili už celkem 1450 postižených domácností. Další kolo přímé pomoci a podpory probíhá v týdnu od 26. 7. a týká se více zasažených domácností a postižených rodin. Ty dostanou v této navazující fázi další příspěvek ve výši 150 tisíc korun.
  3. Po první a druhé vlně plošné podpory provedou operující organizace hlubší šetření v terénu, jehož cílem je průzkum nákladnosti oprav/úplně nových výstaveb u poškozených, zjištění, zda byly domácnosti pojištěny, jaká je výše jejich úspor, v jaké se nachází sociální situaci a další faktory. Na základě tohoto šetření bude v potřebných případech pomoc dále navýšena i v násobných částkách tak, aby se lidé znovu postavili na nohy. 
  4. V horizontu dalších měsíců plánujeme podpořit iniciativy a projekty, které pomohou region znovu postavit na nohy a vrátit život do zasažených obcí. Na rozdělení výtěžku sbírky spolupracujeme také s Jihomoravskou komunitní nadací, která sídlí přímo v Moravské Nové Vsi, jedné z nejvíce postižených obcí.
  5. Menší část výtěžku celé sbírky poputuje také na Lounsko, kde sběr prostředků na obnovu zajišťuje ve spolupráci s Nadací Via Ústecká komunitní nadace.
Děkujeme za vaši mimořádnou štědrost a velkorysost.

Vzhledem k velkému množství dotazů, které nám posíláte, jsme se rozhodli shromáždit všechny důležité informace týkající se sbírky na jednom místě.

Vám všem, štědrým dárcům, průběžně rozesíláme samozřejmě také potvrzení o daru a další informace o využití.

Všem, které tato šílenost postihla, držíme s celou naší rodinou palce a myslíme na vás, ať to zvládnete! Držte se!! ❤️
Márty

Martin Fírer
3 000 Kč

Držte se na Moravě 🙏❤️

Alexandra Rožcová

Už jsme přispěli minulý týden jinam, ale IMO to podruhé nevadí... :-) Držte se na Moravě!

Vladimír Kalinay
500 Kč

💙🙏

Judita Lebova

LMC pro Moravu ❤

Monika Mendová

🙏🏻 LMC ❤️

Lucie Musilova

Držte se :heart:

Cihlička

🙏🏼💸

Anna Čemusová

Držte se.

Petr Lžičař

Drzte se

Jan Dudek
300 Kč
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
Nadace Via, projekt: Pomozme zničeným obcím na jihu Moravy