CZ / EN
Petra Kárníková: Dárcovská výzva pro projekt Pomozme zničeným obcím na jihu Moravy

Zaměstnanci Yankee Candle pomáhají na Jižní Moravě

vybíráme od 29.6.2021
41 100 Kč
vybráno 27 % z 150 000 Kč

přispělo

52 lidí
Výzva je již uzavřena. Děkujeme!
Jih Moravy zasáhla katastrofa nevídaných rozměrů. Zaměstnanci společnosti Yankee Candle se proto přidávají k výzvě, která pomůže zasaženým obcím, lidem a komunitám, aby se s tragédií dokázali lépe vyrovnat a pocítili tak solidaritu, která je v České republice stále na vysoké úrovni. Všem zasaženým společně přejeme mnoho sil tuto nemilou situaci zvládnout. 
Přidejte se také. Zřídili jsme pro naše zaměstnance a všechny milovníky vonných produktů, které vyrábíme, sbírku, jejíž výtěžek bude připojen k výzvě vypsané nadací VIA. Společně to zvládneme.
Nadace Via
Jih Moravy zasáhla katastrofa nevídaných rozměrů. Nadace Via proto spustila sbírku - dárcovskou kampaň, která pomůže zasaženým obcím, lidem a komunitám, aby se s tragédií dokázali lépe vyrovnat. Vaše dary následně rozdělíme na řešení následků katastrofální bouře, která po sobě zanechala několik zcela zpustošených vesnic. #promoravu Děkujeme za Vaši štědrost.
Výtěžek sbírky putuje na pomoc obyvatelům jihomoravských obcí zpustošených tornádem (konkrétně zejména obcím Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice, Hodonín-Pánov). Přesné informace o konkrétním využití darovaných prostředků průběžně aktualizujeme. Prostředky rozdělujeme v několika krocích:

  1. Okamžitě jsme uvolnili 25 milionů korun na akutní pomoc obcím. Každé z pěti nejvíce zasažených obcí jsme v prvních dnech po katastrofě odeslali 5 milionů korun. Z těchto prostředků hradí obce zajištění nejakutnějších potřeb jako je odvoz suti či nákup stavebního materiálu. 
  2. Přímá pomoc postiženým lidem: pomoc koordinujeme s dalšími nevládními organizacemi, které přímo na místě mapují situaci a potřeby místních. Sběr v terénu mají na starosti ADRA, Diakonie a Člověk v tísni, kteří mají zkušenosti v poskytování humanitární i psychosociální pomoci. Výsledkem mapování je databáze domácností, které obratem dostávají příspěvek 150 000 Kč na opravy poničených domů a zajištění základních potřeb. Díky Vaší obrovské podpoře jsme v prvních vlně přímé pomoci ze sbírky Nadace Via podpořili 669 domácností částkou 99,5 milionů Kč. A české nevládky koordinovanou prací dohromady podpořily na 1 600 postižených domácností. 
  3. V srpnu jsme navázali dalším kolem přímé pomoci, která se týká více zasažených domácností. Ty dostávají další příspěvek ve výši až 150 tisíc korun. V této fázi podpory jsme doposud odeslali 273 příspěvků v částce téměř 40 milionů Kč. (Pozn. Ve druhém kole již nejsou podpořeny rodiny, které měly malé poškození domu a na pokrytí škod stačila částka z prvního kola, dále rodiny se soukromou sbírkou a určité specifické případy, které jsou potřeba prošetřit individuálně). 
  4. Celkem jsme tak díky Vám odeslali přímo lidem zasaženým tornádem 943 příspěvků v částce převyšující 139 milionů Kč. A v přímé pomoci i nadále pokračujeme!
  5. Po první a druhé vlně přímé plošné podpory provedou operující organizace další hlubší šetření v terénu. Cílem je průzkum nákladnosti oprav/úplně nových výstaveb u poškozených, zjištění, zda byly domácnosti pojištěny, jaká je výše jejich úspor, v jaké se nachází sociální situaci a další faktory. Na základě tohoto šetření bude v potřebných případech přímá finanční pomoc dále navýšena i v násobných částkách tak, aby se lidé znovu postavili na nohy. 
  6. Část výtěžku celé sbírky putuje také na Ústecko - Lounsko, kde bude částkou 2 miliony Kč podpořena obnova obce Stebno, a to ve spolupráci s Ústeckou komunitní nadací.
  7. Po prvotním šoku a následném zajištění základních potřeb nabývá na důležitosti také navazující psychologická podpora a pomoc pro zasažené. Z toho důvodu se nově plánujeme v rámci sbírky podílet také na zajištění pomoci psychologů a terapeutů přímo na místě – v zasažených obcích.
  8. V horizontu dalších měsíců plánujeme podpořit iniciativy a projekty, které pomohou region znovu postavit na nohy a vrátit život do zasažených obcí. Na rozdělení výtěžku sbírky spolupracujeme také s Jihomoravskou komunitní nadací, která sídlí přímo v Moravské Nové Vsi, jedné z nejvíce postižených obcí.
Děkujeme za vaši mimořádnou štědrost a velkorysost.

Vzhledem k velkému množství dotazů, které nám posíláte, jsme se rozhodli shromáždit všechny důležité informace týkající se sbírky na jednom místě.

Vám všem, štědrým dárcům, průběžně rozesíláme samozřejmě také potvrzení o daru a další informace o využití. Pokud by Vám potvrzení nedorazilo, neváhejte se na nás prosím obrátit na e-mailu: promoravu@nadacevia.cz. Děkujeme.

Hodně sil

Tomáš Martínek
2 000 Kč

Držte se!

Daniel Stanko
1 000 Kč

Držím pěsti ať to zvládnete <3

Michal Chalupa
900 Kč

Yankee Candle Moravě

Ladislava Bartošová
1 000 Kč

Ať je vše brzy v pořádku!

Miroslav Gebelt
1 000 Kč

Držte se, jsme s Vámi alespoň myšlenkami.

Milena Puschová
300 Kč

Držte se Moravo 👍

Eva Szturceková
300 Kč

Vy to dáte ✊

Jana Kubátová
500 Kč

Věřme, že zas bude dobře... ❤️

Lucie Benešová
300 Kč

Držte se!

hana korcova
1 000 Kč
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
Nadace Via, projekt: Pomozme zničeným obcím na jihu Moravy