CYRRUS: Dárcovská výzva pro projekt Pomozme zničeným obcím na jihu Moravy

Pomáháme jižní Moravě po řádění tornáda. Pomáhejte s námi.

vybíráme od 25.6.2021
155 000 Kč
vybráno 258 % z 60 000 Kč

zbývá

1 den

přispělo

53 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Strašná situace na jižní Moravě nás motivovala k vytvoření této zaměstnanecké sbírky. Držíme palce všem, které tragédie zasáhla a doufáme v brzkou pomoc! Pomáhejte s námi. CYRRUS
Ve čtvrtek v noci se stalo něco, co nikdo z nás nečekal. Tornádo na jižní Moravě. Bouřky po sobě zanechaly chaos a hotové boží dopuštění. V České republice je pro nás tento typ přírodní katastrofy velkou neznámou. A právě proto potřebují obyvatelé postižených obcí pomoc úplně od každého. Zapojte se s námi i Vy!
Nadace Via
Jih Moravy zasáhla katastrofa nevídaných rozměrů. Nadace Via proto spustila sbírku - dárcovskou kampaň, která pomůže zasaženým obcím, lidem a komunitám, aby se s tragédií dokázali lépe vyrovnat. Vaše dary následně rozdělíme na řešení následků katastrofální bouře, která po sobě zanechala několik zcela zpustošených vesnic. #promoravu Děkujeme za Vaši štědrost.
Výtěžek sbírky putuje na pomoc obyvatelům jihomoravských obcí zpustošených tornádem (konkrétně zejména obcím Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice, Hodonín). Přesné informace o konkrétním využití darovaných prostředků průběžně aktualizujeme. Prostředky rozdělujeme v několika krocích:

  1. Okamžitě jsme uvolnili 25 milionů korun na akutní pomoc obcím. Každé z pěti nejvíce zasažených obcí jsme v prvních dnech po katastrofě odeslali 5 milionů korun. Z těchto prostředků hradí obce zajištění nejakutnějších potřeb jako je odvoz suti či nákup stavebního materiálu. 
  2. Přímá pomoc postiženým lidem. Tuto přímou pomoc koordinujeme s dalšími nevládními organizacemi, které přímo na místě mapují situaci a potřeby místních. Sběr v terénu mají na starosti ADRA, Diakonie a Člověk v tísni, kteří mají zkušenosti v poskytování humanitární i psychosociální pomoci. Výsledkem mapování je databáze domácností, které obratem dostávají příspěvek 150 000 Kč na opravy poničených domu a zajištění základních potřeb. Nadace Via díky vaší obrovské podpoře jsme v prvních týdnech od katastrofy finančně podpořila ze sbírky zhruba 600 domácností. České nevládky koordinovanou prací podpořili už celkem 1450 postižených domácností. 
  3. Po první vlně plošné podpory ve výši 150 tisíc korun na domácnost provádějí operující organizace hlubší šetření v terénu, jehož cílem je průzkum nákladnosti oprav/úplně nových výstaveb u poškozených, zjištění, zda byly domácnosti pojištěny, jaká je výše jejich úspor, v jaké se nachází sociální situaci a další faktory. Na základě tohoto šetření je v potřebných případech pomoc i navýšena v násobných částkách tak, aby se lidé znovu postavili na nohy. 
  4. V horizontu dalších měsíců následně plánujeme podpořit iniciativy a projekty, které pomohou region znovu postavit na nohy a vrátit život do zasažených obcí. Na rozdělení výtěžku sbírky spolupracujeme také s Jihomoravskou komunitní nadací, která sídlí přímo v Moravské Nové Vsi, jedné z nejvíce postižených obcí.
  5. Menší část výtěžku celé sbírky poputuje také na Lounsko, kde sběr prostředků na obnovu zajišťuje ve spolupráci s Nadací Via Ústecká komunitní nadace.
Děkujeme za vaši mimořádnou štědrost a velkorysost.

Vzhledem k velkému množství dotazů, které nám posíláte, jsme se rozhodli shromáždit všechny důležité informace týkající se sbírky na jednom místě.

Vám všem, štědrým dárcům, samozřejmě zašleme potvrzení o daru a veškeré informace o využití.

Nejlépe investované peníze!

Jakub Trubač

Držte se

Lukáš Jedlan
1 000 Kč

Protože pomáhat je lidské.

Marek Kupka
2 000 Kč

Nejsme lhostejní.

Jaroslav Pindor
1 000 Kč

Drzte se!! Kazda castka se pocita 🙏🏻

Andrea Hanušová

chci pomoci

Lenka Šarayová
1 000 Kč

každý může

David Valiašek
3 333 Kč

nuly a jedničky

Tomáš Valiašek
10 000 Kč

Musíme si pomáhat!

Luboš Fukan
5 000 Kč

Ík ííík

Delfín
500 Kč
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
Nadace Via, projekt: Pomozme zničeným obcím na jihu Moravy