CZ / EN

POST BELLUM


Kultura, umění a historie Vzdělávání a výzkum

Paměť národa

Dokumentujeme vzpomínky pamětníků událostí 20. století. Založili jsme největší, pro veřejnost přístupnou, sbírku pamětí v Evropě. Vyzpovídali jsme tisíce pamětníků. Snažíme se jejich příběhy poutavě vyprávět veřejnosti. Vzděláváme žáky a studenty základních, středních i vysokých škol a pomáháme učitelům. Příběhy se snažíme poutavě vyprávět dál - v rozhlasových i televizních pořadech, v knihách, komiksem, na internetu i v mobilních aplikacích. Realizujeme také výstavy a provozujeme stálá místa setkávání s naší minulostí: Instituty Paměti národa. Spojuje nás přesvědčení, že současnost je spoluvytvářena minulostí a že zkušenost našich rodičů a prarodičů s totalitními režimy nám může pomoci k tomu, abychom lépe a účinněji chránili naši dnešní svobodu a demokracii. Děkujeme.

vybíráme od 1.7.2014
7 285 534 Kč

přispělo

2857 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Dokumentujeme pamětníky klíčových okamžiků naší nedávné minulosti. Natáčíme rozhlasové a televizní dokumenty, vydáváme knížky, realizujeme výstavy, spolupracujeme na výuce moderních dějin se základními a středními školami, udílíme Ceny Paměti národa. K síti Memory of Nations se připojily desítky organizací ze 13 evropských zemí  a 3 mimoevropských.  Je toho hodně a stále se snažíme nacházet nové cesty, jak příběhy vyprávět dál. Vyvinuli jsme aplikaci Místa paměti národa pro "chytré mobilní telefony", realizujeme největší dokumentaristickou soutěž pro veřejnost. Tisíce žáků z celé republiky se každý rok stane dokumentaristy ve vzdělávacím projektu Příběhy našich sousedů či se účastní jednodenních zážitkových workshopů.

Průměrně publikujeme denně dva až tři detailně zpracované pamětnické příběhy doplněné kompletní audionahrávkou i krátkými klipy se záznamem nejzásadnějších výpovědí, dobovými fotografiemi, popřípadě dopisy, deníky či jinými archivními materiály, to vše také s anglickým překladem. Od roku 2014 nahráváme svědectví také na video unikátní metodou Eye Direct.

Paměť národa je volně přístupná všem proto, aby nám vzpomínky účastníků dějinných momentů umožnily poznávat podstatu totalitních režimů 20. století, nacismu a komunismu, a také zkoumat motivy a rozhodnutí jednotlivců, kteří se ocitli v mezní situaci. Čím více portrétů se podaří shromáždit, tím pestřejší a srozumitelnější mozaika uplynulého století vznikne. Svědectví rozdělujeme do pamětnických kategorií a přiřazujeme je k historickým jevům a událostem, o nichž pamětníci vyprávějí.

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (1)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

Paměť národa zachycuje tu část historie, která mě zajímá nejvíc. Jsem ráda, že je to dnes rozhodně lepší, i když si bohužel nemyslím, že by se to všechno nemohlo opakovat... Často při poslouchání přemýšlím, jestli bych měla dost sil odporovat zlu tak, jako většina vypravěčů.

Martina M.
250 Kč

Díky za to, co děláte!

Dárce

Thank you for the incredible work you do in preserving the stories of the 20th century

Cyril Evans
250 Kč

Děkuji za Vaší skvělou práci :-)

Jan Dryák
250 Kč

Kazdy tyden, kdyz jsem poslouchal vas porad na CR, jsem si rikal, musim se prihlasit. Tentokrat jsem to poslouchal pri praci, takze jsem mel pocitac zapnuty. Dekuji za Vasi praci.

Tomáš Douda

Děkuji za vaši mimořádně záslužnou činnost!

Alexander Jurman

Díky za to, co děláte!

Aleš Jermolajev
5 000 Kč

Děkujeme za běh v Ostravě, jsme nezbedové a tak posíláme startovné alternativní formou:).
Držíme vám pěsti ve vašem úsilí. DĚKUJEME za vaši práci.
S úctou,
Katka a Vladimír

Kateřina Šlapáková
600 Kč

Líbí se mi, co děláte, především rozhovory s pamětníky, a to nejen oběťmi, ale i „vykonovateli“, nástroji či spolutvůrci režimu apod. – myslím, že jen tak se můžeme dostat blíže k pochopení společnosti, ve které žili a na jejíž troskách stále žijeme.

Dárce
1 000 Kč

Nestihl jsem registraci na Běh pro paměť národa, tak malá podpora aspoň touto cestou. Díky za to, co děláte.

Kryštof Kadlec
300 Kč