POST BELLUM


Kultura, umění a historie Vzdělávání a výzkum

Paměť národa

Dokumentujeme vzpomínky pamětníků událostí 20. století. Založili jsme největší, pro veřejnost přístupnou, sbírku pamětí v Evropě. Vyzpovídali jsme tisíce pamětníků. Snažíme se jejich příběhy poutavě vyprávět veřejnosti. Působíme na základních i středních školách a vzděláváme i pedagogy.

652 324 Kč

přispělo

451 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz díky Nadaci Vodafone. Jak?

Portál Darujme.cz
vznikl za podpory

Dokumentujeme pamětníky klíčových okamžiků naší nedávné minulosti. Natáčíme rozhlasové a televizní dokumenty, vydáváme knížky, realizujeme výstavy, spolupracujeme na výuce moderních dějin se základními a středními školami, udílíme Ceny Paměti národa. K síti Memory of Nations se připojily desítky organizací ze 13 evropských zemí  a 3 mimoevropských.  Je toho hodně a stále se snažíme nacházet nové cesty, jak příběhy vyprávět dál. Vyvinuli jsme aplikaci Místa paměti národa pro "chytré mobilní telefony", realizujeme největší dokumentaristickou soutěž pro veřejnost. Tisíce žáků z celé republiky se každý rok stane dokumentaristy ve vzdělávacím projektu Příběhy našich sousedů či se účastní jednodenních zážitkových workshopů.

Průměrně publikujeme denně dva až tři detailně zpracované pamětnické příběhy doplněné kompletní audionahrávkou i krátkými klipy se záznamem nejzásadnějších výpovědí, dobovými fotografiemi, popřípadě dopisy, deníky či jinými archivními materiály, to vše také s anglickým překladem. Od roku 2014 nahráváme svědectví také na video unikátní metodou Eye Direct.

Paměť národa je volně přístupná všem proto, aby nám vzpomínky účastníků dějinných momentů umožnily poznávat podstatu totalitních režimů 20. století, nacismu a komunismu, a také zkoumat motivy a rozhodnutí jednotlivců, kteří se ocitli v mezní situaci. Čím více portrétů se podaří shromáždit, tím pestřejší a srozumitelnější mozaika uplynulého století vznikne. Svědectví rozdělujeme do pamětnických kategorií a přiřazujeme je k historickým jevům a událostem, o nichž pamětníci vyprávějí.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Je skvělé, že takto mapujete naši historii. Děkuji.
Tomáš Pilát
250 Kč
Díky za tu spoustu skvělý práce při mapování zla, aby to nebylo zapomenuto. Bylo to potřeba vždycky. Akorátže teď je to zase potřeba nějak ještě víc. Tak ať se daří...
Tomáš Kostkan
Se zajmem posloucham Vas porad na Radiozurnalu a moc drzim palce v dalsi cinnosti!
Sasha Jevsejenko, za tym Kapusticky ucastnici se sifrovaci hry Sendvic 2018.
Alexandr Jevsejenko
1 500 Kč
Děkuji za vynikající projekt.
Jindřich Nevařil
1 000 Kč
Tak ať to k něčemu je!
500 Kč
Držím palce.
250 Kč
"Je více pravdy v lidech, nežli ve slovech, mám více smyslu pro lidi, nežli pro jejich pravdy."
Karel Čapek
Anna Gutová
Potvrzení na firmu:
AdiPRINT, s.r.o.
Rostislavova 688
683 23 Ivanovice na Hané
IČO. 42660025
DIČ: CZ42660025
Adolf Šrotíř
5 000 Kč
Díky za Vaši práci!
Sendvič (www.hrasendvic.cz)
jz
400 Kč