CZ / EN

POST BELLUM


Kultura, umění a historie Vzdělávání a výzkum

Paměť národa

Dokumentujeme vzpomínky pamětníků událostí 20. století. Založili jsme největší, pro veřejnost přístupnou, sbírku pamětí v Evropě. Vyzpovídali jsme tisíce pamětníků. Snažíme se jejich příběhy poutavě vyprávět veřejnosti. Působíme na základních i středních školách a vzděláváme i pedagogy.

798 426 Kč

přispělo

528 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz díky Nadaci Vodafone. Jak?

Portál Darujme.cz
vznikl za podpory

Dokumentujeme pamětníky klíčových okamžiků naší nedávné minulosti. Natáčíme rozhlasové a televizní dokumenty, vydáváme knížky, realizujeme výstavy, spolupracujeme na výuce moderních dějin se základními a středními školami, udílíme Ceny Paměti národa. K síti Memory of Nations se připojily desítky organizací ze 13 evropských zemí  a 3 mimoevropských.  Je toho hodně a stále se snažíme nacházet nové cesty, jak příběhy vyprávět dál. Vyvinuli jsme aplikaci Místa paměti národa pro "chytré mobilní telefony", realizujeme největší dokumentaristickou soutěž pro veřejnost. Tisíce žáků z celé republiky se každý rok stane dokumentaristy ve vzdělávacím projektu Příběhy našich sousedů či se účastní jednodenních zážitkových workshopů.

Průměrně publikujeme denně dva až tři detailně zpracované pamětnické příběhy doplněné kompletní audionahrávkou i krátkými klipy se záznamem nejzásadnějších výpovědí, dobovými fotografiemi, popřípadě dopisy, deníky či jinými archivními materiály, to vše také s anglickým překladem. Od roku 2014 nahráváme svědectví také na video unikátní metodou Eye Direct.

Paměť národa je volně přístupná všem proto, aby nám vzpomínky účastníků dějinných momentů umožnily poznávat podstatu totalitních režimů 20. století, nacismu a komunismu, a také zkoumat motivy a rozhodnutí jednotlivců, kteří se ocitli v mezní situaci. Čím více portrétů se podaří shromáždit, tím pestřejší a srozumitelnější mozaika uplynulého století vznikne. Svědectví rozdělujeme do pamětnických kategorií a přiřazujeme je k historickým jevům a událostem, o nichž pamětníci vyprávějí.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Dobrý den,
potvrzení o daru mi prosím zašlete na
Jan Martínek
Břehová 6
110 00 Praha 1
Jako trvalou adresu prosím použijte Souběžnou, kterou jsem vypsal do formuláře.
díky
JM
602210220
Jan Martínek
8 000 Kč
Děkuji za Vaši záslužnou práci.
Tomáš Mařík
500 Kč
Andreji, nespoléhej na to, že Blaničtí ritíři budou spát navěky!
Vít Svoboda
!
Jakub Tatoušek
500 Kč
Děkuji za vaši práci. V dnešní době je velmi potřeba.
Ondřej Šiman
100 Kč
Vytrvat!
Michal Günsberger
5 000 Kč
Děkuji za zveřejňování skutečnosti že srpna 1968. Nesmíme na toto nikdy zapomenout a komunisti jiní nikdy nebudou!!!!!!!!!
Josef Leden
500 Kč
Děkuji za vaši práci. Vydržte.
Josef Kačírek
500 Kč
Velice děkuji za to, čím se zabýváte !!!
Lenka Sedláčková
1 000 Kč
Pravda zvítězí, ale dá to fušku
Ondřej Málek
250 Kč