CZ / EN

POST BELLUM


Kultura, umění a historie Vzdělávání a výzkum

Paměť národa

Dokumentujeme vzpomínky pamětníků událostí 20. století. Založili jsme největší, pro veřejnost přístupnou, sbírku pamětí v Evropě. Vyzpovídali jsme tisíce pamětníků. Snažíme se jejich příběhy poutavě vyprávět veřejnosti. Působíme na základních i středních školách a vzděláváme i pedagogy.

3 255 658 Kč

přispělo

1457 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz díky Nadaci Vodafone. Jak?

Portál Darujme.cz
vznikl za podpory

Dokumentujeme pamětníky klíčových okamžiků naší nedávné minulosti. Natáčíme rozhlasové a televizní dokumenty, vydáváme knížky, realizujeme výstavy, spolupracujeme na výuce moderních dějin se základními a středními školami, udílíme Ceny Paměti národa. K síti Memory of Nations se připojily desítky organizací ze 13 evropských zemí  a 3 mimoevropských.  Je toho hodně a stále se snažíme nacházet nové cesty, jak příběhy vyprávět dál. Vyvinuli jsme aplikaci Místa paměti národa pro "chytré mobilní telefony", realizujeme největší dokumentaristickou soutěž pro veřejnost. Tisíce žáků z celé republiky se každý rok stane dokumentaristy ve vzdělávacím projektu Příběhy našich sousedů či se účastní jednodenních zážitkových workshopů.

Průměrně publikujeme denně dva až tři detailně zpracované pamětnické příběhy doplněné kompletní audionahrávkou i krátkými klipy se záznamem nejzásadnějších výpovědí, dobovými fotografiemi, popřípadě dopisy, deníky či jinými archivními materiály, to vše také s anglickým překladem. Od roku 2014 nahráváme svědectví také na video unikátní metodou Eye Direct.

Paměť národa je volně přístupná všem proto, aby nám vzpomínky účastníků dějinných momentů umožnily poznávat podstatu totalitních režimů 20. století, nacismu a komunismu, a také zkoumat motivy a rozhodnutí jednotlivců, kteří se ocitli v mezní situaci. Čím více portrétů se podaří shromáždit, tím pestřejší a srozumitelnější mozaika uplynulého století vznikne. Svědectví rozdělujeme do pamětnických kategorií a přiřazujeme je k historickým jevům a událostem, o nichž pamětníci vyprávějí.

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (1)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

Děkuji za práci, kterou děláte, je moc důležitá a záslužná!

Lucie Lomová
1 000 Kč

Vážím si vaší práce a jsem moc rád, že jste rozjeli i tuto formu pomoci pamětníkům.

Tomáš Martinek
1 000 Kč

Děkujeme a
Mnoho sil!

Vincent Jamin
500 Kč

Můj velký obdiv Vám i Vašim hostům. Vydržte. Nezapomínat se nám může velice hodit!

Vít Kořínek
200 Kč

Přeji mnoho zdaru v dalším úsilí. L.H.

Lukáš Hambálek
200 Kč

Dobrý den,
velmi si vážím lidí,jejichž osudy zaznamenáváte. Vaše práce zasluhuje obdiv, podporu a také moc děkuji. Věra Medřická ( ročník 38) .

Věra Medřická
1 000 Kč

Děkujeme, děláte výbornou práci.

Filip Gajdošík
200 Kč

Děkujeme za skvělý projekt!

Maki a Kuba Albrechtovi
500 Kč

Ď.

Josef Železný
1 000 Kč

MUDr Alena Brabcová s.r.o.
prosím potvrzení daru
Děkuji za to, co děláte a je mi ctí vám alespoň trochu pomoci.

Alena MUDR Alena Brabcová s.r.o.
3 000 Kč