CZ / EN

POST BELLUM


Kultura, umění a historie Vzdělávání a výzkum

Paměť národa

Dokumentujeme vzpomínky pamětníků událostí 20. století. Založili jsme největší, pro veřejnost přístupnou, sbírku pamětí v Evropě. Vyzpovídali jsme tisíce pamětníků. Snažíme se jejich příběhy poutavě vyprávět veřejnosti. Působíme na základních i středních školách a vzděláváme i pedagogy.

738 433 Kč

přispělo

491 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz díky Nadaci Vodafone. Jak?

Portál Darujme.cz
vznikl za podpory

Dokumentujeme pamětníky klíčových okamžiků naší nedávné minulosti. Natáčíme rozhlasové a televizní dokumenty, vydáváme knížky, realizujeme výstavy, spolupracujeme na výuce moderních dějin se základními a středními školami, udílíme Ceny Paměti národa. K síti Memory of Nations se připojily desítky organizací ze 13 evropských zemí  a 3 mimoevropských.  Je toho hodně a stále se snažíme nacházet nové cesty, jak příběhy vyprávět dál. Vyvinuli jsme aplikaci Místa paměti národa pro "chytré mobilní telefony", realizujeme největší dokumentaristickou soutěž pro veřejnost. Tisíce žáků z celé republiky se každý rok stane dokumentaristy ve vzdělávacím projektu Příběhy našich sousedů či se účastní jednodenních zážitkových workshopů.

Průměrně publikujeme denně dva až tři detailně zpracované pamětnické příběhy doplněné kompletní audionahrávkou i krátkými klipy se záznamem nejzásadnějších výpovědí, dobovými fotografiemi, popřípadě dopisy, deníky či jinými archivními materiály, to vše také s anglickým překladem. Od roku 2014 nahráváme svědectví také na video unikátní metodou Eye Direct.

Paměť národa je volně přístupná všem proto, aby nám vzpomínky účastníků dějinných momentů umožnily poznávat podstatu totalitních režimů 20. století, nacismu a komunismu, a také zkoumat motivy a rozhodnutí jednotlivců, kteří se ocitli v mezní situaci. Čím více portrétů se podaří shromáždit, tím pestřejší a srozumitelnější mozaika uplynulého století vznikne. Svědectví rozdělujeme do pamětnických kategorií a přiřazujeme je k historickým jevům a událostem, o nichž pamětníci vyprávějí.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Moc děkuji! :-)
2 000 Kč
Moc díky za tento projekt! :) Velice užitečné.
David Indra
Poděkování
Petr Podzemný
1 000 Kč
…. alespoň malý příspěvek
Viktor Siegel
Zasílám příspěvky od návštěvníků našeho muzea. Děkuji Vám za vaši záslužnou práci!
Muzeum genpor. Františka Peřiny Morkůvky
2 000 Kč
Vaše práce dává smysl. Děkuji
Jiri Just
200 Kč
Dobrý den, jmenuji se Vítězslav Blažek, je mi 39 let. Velmi si vážím a oceňuji vaši práci. Poslouchám vaše relace pravidelně na stanici ČR+. V dnešní době relativizace fakt je vaše práce velmi důležitá. Děkuji.
Vítězslav Blažek
10 000 Kč
Dobrý den, místo 90kč měsíčně přes sms jsem vam poslala jednorázový dar. Ať se vám daří, pracujete na správné věci.
Magda H.
2 000 Kč
Je skvělé, že takto mapujete naši historii. Děkuji.
Tomáš Pilát
250 Kč
Díky za tu spoustu skvělý práce při mapování zla, aby to nebylo zapomenuto. Bylo to potřeba vždycky. Akorátže teď je to zase potřeba nějak ještě víc. Tak ať se daří...
Tomáš Kostkan