CZ / EN

POST BELLUM


Kultura, umění a historie Vzdělávání a výzkum

Paměť národa

Dokumentujeme vzpomínky pamětníků událostí 20. století. Založili jsme největší, pro veřejnost přístupnou, sbírku pamětí v Evropě. Vyzpovídali jsme tisíce pamětníků. Snažíme se jejich příběhy poutavě vyprávět veřejnosti. Působíme na základních i středních školách a vzděláváme i pedagogy.

2 920 059 Kč

přispělo

1344 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz díky Nadaci Vodafone. Jak?

Portál Darujme.cz
vznikl za podpory

Dokumentujeme pamětníky klíčových okamžiků naší nedávné minulosti. Natáčíme rozhlasové a televizní dokumenty, vydáváme knížky, realizujeme výstavy, spolupracujeme na výuce moderních dějin se základními a středními školami, udílíme Ceny Paměti národa. K síti Memory of Nations se připojily desítky organizací ze 13 evropských zemí  a 3 mimoevropských.  Je toho hodně a stále se snažíme nacházet nové cesty, jak příběhy vyprávět dál. Vyvinuli jsme aplikaci Místa paměti národa pro "chytré mobilní telefony", realizujeme největší dokumentaristickou soutěž pro veřejnost. Tisíce žáků z celé republiky se každý rok stane dokumentaristy ve vzdělávacím projektu Příběhy našich sousedů či se účastní jednodenních zážitkových workshopů.

Průměrně publikujeme denně dva až tři detailně zpracované pamětnické příběhy doplněné kompletní audionahrávkou i krátkými klipy se záznamem nejzásadnějších výpovědí, dobovými fotografiemi, popřípadě dopisy, deníky či jinými archivními materiály, to vše také s anglickým překladem. Od roku 2014 nahráváme svědectví také na video unikátní metodou Eye Direct.

Paměť národa je volně přístupná všem proto, aby nám vzpomínky účastníků dějinných momentů umožnily poznávat podstatu totalitních režimů 20. století, nacismu a komunismu, a také zkoumat motivy a rozhodnutí jednotlivců, kteří se ocitli v mezní situaci. Čím více portrétů se podaří shromáždit, tím pestřejší a srozumitelnější mozaika uplynulého století vznikne. Svědectví rozdělujeme do pamětnických kategorií a přiřazujeme je k historickým jevům a událostem, o nichž pamětníci vyprávějí.

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (1)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

Paměť každého národa je důležitá pro jeho budoucnost.
Ondřej Došek
1 000 Kč
Díky za vaši práci.
Tereza Jandová
Ve vzpomínce na přítele pana Adolfa Burgera se stávám vaším podporovatelem. Děkuji za vaši skvělou a velice důležitou práci.
Martin Bergmann
Děkuji Vám za Vaše zásluhy o uchování a presentování pamětí národa pro další generace.
Libuše Ourodová
100 Kč
Nezapomínejme na minulost, mohla by se opakovat.
Tomáš Břach
200 Kč
Nezapomenout
Zuzana Holmanová
Díky za to co děláte.
Jan Řezníček
200 Kč
Děkuji Vám, že archivujete historicky cenné životní příběhy osob, které byly nebo jsou ještě mezi námi! Michálková
Marie Michálková ing.
1 000 Kč
Čas je neúprosný a pamětníků ubývá.
O generačních problémech raději pomlčet.
Přeji úspěch Vašemu počínání a nekonečné
množství podpůrců.
Jaroslav Karez
Bylo by fajn kdyby jste zacali dokumentovat i zlociny prokuratury a systemu po roce 89 . Obětí je hodně
Radomír Prus
5 000 Kč