CZ / EN

POST BELLUM


Kultura, umění a historie Vzdělávání a výzkum

Paměť národa

Dokumentujeme vzpomínky pamětníků událostí 20. století. Založili jsme největší, pro veřejnost přístupnou, sbírku pamětí v Evropě. Vyzpovídali jsme tisíce pamětníků. Snažíme se jejich příběhy poutavě vyprávět veřejnosti. Působíme na základních i středních školách a vzděláváme i pedagogy.

3 771 849 Kč

přispělo

1678 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Dokumentujeme pamětníky klíčových okamžiků naší nedávné minulosti. Natáčíme rozhlasové a televizní dokumenty, vydáváme knížky, realizujeme výstavy, spolupracujeme na výuce moderních dějin se základními a středními školami, udílíme Ceny Paměti národa. K síti Memory of Nations se připojily desítky organizací ze 13 evropských zemí  a 3 mimoevropských.  Je toho hodně a stále se snažíme nacházet nové cesty, jak příběhy vyprávět dál. Vyvinuli jsme aplikaci Místa paměti národa pro "chytré mobilní telefony", realizujeme největší dokumentaristickou soutěž pro veřejnost. Tisíce žáků z celé republiky se každý rok stane dokumentaristy ve vzdělávacím projektu Příběhy našich sousedů či se účastní jednodenních zážitkových workshopů.

Průměrně publikujeme denně dva až tři detailně zpracované pamětnické příběhy doplněné kompletní audionahrávkou i krátkými klipy se záznamem nejzásadnějších výpovědí, dobovými fotografiemi, popřípadě dopisy, deníky či jinými archivními materiály, to vše také s anglickým překladem. Od roku 2014 nahráváme svědectví také na video unikátní metodou Eye Direct.

Paměť národa je volně přístupná všem proto, aby nám vzpomínky účastníků dějinných momentů umožnily poznávat podstatu totalitních režimů 20. století, nacismu a komunismu, a také zkoumat motivy a rozhodnutí jednotlivců, kteří se ocitli v mezní situaci. Čím více portrétů se podaří shromáždit, tím pestřejší a srozumitelnější mozaika uplynulého století vznikne. Svědectví rozdělujeme do pamětnických kategorií a přiřazujeme je k historickým jevům a událostem, o nichž pamětníci vyprávějí.

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (1)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

Diky za to, co delate!

Jakub Horsky
200 Kč

Nesmíme nikdy zapomenout, co jsou lidé v naší zemi schopni udělat.

Petr Dzurec
200 Kč

Díky za Vaši práci!

Dárce
500 Kč

HITHIT Paměť národa pro 21. století

Andrej Sulitka
200 Kč

Hithit Paměť národa pro 21. století

Karel Polansky
100 Kč

Díky, že jste.

RADIM DOLEŽAL

Dekujeme za praci, kterou delate. Vazime si toho - cela nase rodina. Dva kluci 14 a 11 let, zena a ja, s pozdravem Alca, Honza, Stepa a David Holi

David Holy
150 Kč

Pro POST BELLUM Paměť národa - spolek který odkrývá minulost a osudy lidí, kteří byli a jsou
morálním vzorem pro současnost i budoucnost.

Antonín Šulo
1 000 Kč

Dobrý večer d,ěkuji vám za rozhlasové vysílání,ktré je v této době velice důležité.Sleduji aktuální události kolem nás a vidím,jak lidé zapomínají.Je to velice smutné...Děkuji ještě jednou a přeji vám hodně trpělivosti při tak náročné práci.,kterou pro nás konáte. M.Dolejšová

Marie Dolejšová
100 Kč

Paměť národa je nesmírně důležitá a je nutné ji všemi prostředky podporovat. Děkuji organizaci Post Bellum.

Yvetta Holeyšovská
100 Kč