CZ / EN

POST BELLUM


Vzdělávání a výzkum Kultura, umění a historie

Paměť národa

Dokumentujeme vzpomínky pamětníků událostí 20. století. Založili jsme největší, pro veřejnost přístupnou, sbírku pamětí v Evropě. Vyzpovídali jsme tisíce pamětníků. Snažíme se jejich příběhy poutavě vyprávět veřejnosti. Vzděláváme žáky a studenty základních, středních i vysokých škol a pomáháme učitelům. Příběhy se snažíme poutavě vyprávět dál - v rozhlasových i televizních pořadech, v knihách, komiksem, na internetu i v mobilních aplikacích. Realizujeme také výstavy a provozujeme stálá místa setkávání s naší minulostí: Instituty Paměti národa. Spojuje nás přesvědčení, že současnost je spoluvytvářena minulostí a že zkušenost našich rodičů a prarodičů s totalitními režimy nám může pomoci k tomu, abychom lépe a účinněji chránili naši dnešní svobodu a demokracii. Děkujeme.

vybíráme od 1.7.2014
13 286 707 Kč

přispělo

3968 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Dokumentujeme pamětníky klíčových okamžiků naší nedávné minulosti. Natáčíme rozhlasové a televizní dokumenty, vydáváme knížky, realizujeme výstavy, spolupracujeme na výuce moderních dějin se základními a středními školami, udílíme Ceny Paměti národa. K síti Memory of Nations se připojily desítky organizací ze 13 evropských zemí  a 3 mimoevropských.  Je toho hodně a stále se snažíme nacházet nové cesty, jak příběhy vyprávět dál. Vyvinuli jsme aplikaci Místa paměti národa pro "chytré mobilní telefony", realizujeme největší dokumentaristickou soutěž pro veřejnost. Tisíce žáků z celé republiky se každý rok stane dokumentaristy ve vzdělávacím projektu Příběhy našich sousedů či se účastní jednodenních zážitkových workshopů.

Průměrně publikujeme denně dva až tři detailně zpracované pamětnické příběhy doplněné kompletní audionahrávkou i krátkými klipy se záznamem nejzásadnějších výpovědí, dobovými fotografiemi, popřípadě dopisy, deníky či jinými archivními materiály, to vše také s anglickým překladem. Od roku 2014 nahráváme svědectví také na video unikátní metodou Eye Direct.

Paměť národa je volně přístupná všem proto, aby nám vzpomínky účastníků dějinných momentů umožnily poznávat podstatu totalitních režimů 20. století, nacismu a komunismu, a také zkoumat motivy a rozhodnutí jednotlivců, kteří se ocitli v mezní situaci. Čím více portrétů se podaří shromáždit, tím pestřejší a srozumitelnější mozaika uplynulého století vznikne. Svědectví rozdělujeme do pamětnických kategorií a přiřazujeme je k historickým jevům a událostem, o nichž pamětníci vyprávějí.

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Děláte dobrou, důležitou a záslužnou práci.

Pavel Kameník
250 Kč

Dobro se šíří jako kruhy po vodě. Hlavně, aby nezmizela radost...

Václav Lebduška

Poslouchám Příběhy 20 století pravidelně, díky reportérům a celé organizaci. nevím o napsat. Vypráví kruté osudy, ani jeden bych nechtěl prožít, přál bych si, aby se nestaly nebo aby se jejich aktéři dožili radostného stáří a zadostiučinění.

Viktor Stehlík

Má smysl pamatovat si, ať se minulost neopakuje.

Jirka Stejskal

Pokračujte v tom co děláte MOC DOBŘE!!!

Pavel Kodýtek
500 Kč

Myslím že jsem přispěl na dobrou věc.
Nechci aby se zapomnělo na oběti holocaustu a zároveň se mě líbí rozhovory s pamětníky.
"Můj děda strávil 2 roky v koncentračním táboře a unikl jen díky německému doktorovi,který si ho vzal k sobě domů"

Antonin Rendl

Líbí se mi co děláte, tak jsem Vám přispěl na fungování.

Miroslav Daniel Marek
250 Kč

Thank you for all you do.
I was interviewed by you in Prague on 22/05/2022 following a visit to Mnichovo Hradiste to meet the descendants of the brave and kind Ruta and Pravda families who helped hide and feed my father Robert Evans in 1945 after he scaped from one of the German forced marches. Best regards Cyril Evans from 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿Wales (UK)

Cyril Evans
250 Kč

ano chci přispívat

Kamila Zouharová
500 Kč

Díky za vaši práci. AS

Aleš Sochorek