CZ / EN

POST BELLUM


Kultura, umění a historie Vzdělávání a výzkum

Paměť národa

Dokumentujeme vzpomínky pamětníků událostí 20. století. Založili jsme největší, pro veřejnost přístupnou, sbírku pamětí v Evropě. Vyzpovídali jsme tisíce pamětníků. Snažíme se jejich příběhy poutavě vyprávět veřejnosti. Vzděláváme žáky a studenty základních, středních i vysokých škol a pomáháme učitelům. Příběhy se snažíme poutavě vyprávět dál - v rozhlasových i televizních pořadech, v knihách, komiksem, na internetu i v mobilních aplikacích. Realizujeme také výstavy a provozujeme stálá místa setkávání s naší minulostí: Instituty Paměti národa. Spojuje nás přesvědčení, že současnost je spoluvytvářena minulostí a že zkušenost našich rodičů a prarodičů s totalitními režimy nám může pomoci k tomu, abychom lépe a účinněji chránili naši dnešní svobodu a demokracii. Děkujeme.

vybíráme od 1.7.2014
8 127 010 Kč

přispělo

2993 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Dokumentujeme pamětníky klíčových okamžiků naší nedávné minulosti. Natáčíme rozhlasové a televizní dokumenty, vydáváme knížky, realizujeme výstavy, spolupracujeme na výuce moderních dějin se základními a středními školami, udílíme Ceny Paměti národa. K síti Memory of Nations se připojily desítky organizací ze 13 evropských zemí  a 3 mimoevropských.  Je toho hodně a stále se snažíme nacházet nové cesty, jak příběhy vyprávět dál. Vyvinuli jsme aplikaci Místa paměti národa pro "chytré mobilní telefony", realizujeme největší dokumentaristickou soutěž pro veřejnost. Tisíce žáků z celé republiky se každý rok stane dokumentaristy ve vzdělávacím projektu Příběhy našich sousedů či se účastní jednodenních zážitkových workshopů.

Průměrně publikujeme denně dva až tři detailně zpracované pamětnické příběhy doplněné kompletní audionahrávkou i krátkými klipy se záznamem nejzásadnějších výpovědí, dobovými fotografiemi, popřípadě dopisy, deníky či jinými archivními materiály, to vše také s anglickým překladem. Od roku 2014 nahráváme svědectví také na video unikátní metodou Eye Direct.

Paměť národa je volně přístupná všem proto, aby nám vzpomínky účastníků dějinných momentů umožnily poznávat podstatu totalitních režimů 20. století, nacismu a komunismu, a také zkoumat motivy a rozhodnutí jednotlivců, kteří se ocitli v mezní situaci. Čím více portrétů se podaří shromáždit, tím pestřejší a srozumitelnější mozaika uplynulého století vznikne. Svědectví rozdělujeme do pamětnických kategorií a přiřazujeme je k historickým jevům a událostem, o nichž pamětníci vyprávějí.

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (1)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

My děkujeme.

Jan Horkolič
500 Kč

Nesmírně si vážím vaší práce. Klobouk dolů!!!

Jana

Velice Vám děkuji.

Radim Štencel
300 Kč

Velmi si vážím vasi práce a povazuji ji za nesmírně cennou a navíc profesionálně odvedenou. Mimo to jsem syn pani Heleny šidakove která se s vámi o svůj příběh podělila.
Věřím že "paměť "pomuze tam kde se člověk přestává orientovat.

Martin Šidak
250 Kč

Velice si vážím Vámi vytvořeného díla a přeji ať se Vám i nadále daří.

Vladimír Hladík
250 Kč

Zřejmě nejdůležitější hodnotou pro budoucnost je znát a nezapomenout minulost...

Lukáš Karvánek
1 000 Kč

Nesmíme zapomenout. Paměti jsou municí proti těm, kteří se snaží a budou snažit překrucovat, manipulovat.
Plus příběhy pamětníků jsou krásně zpracované a nahrané. Poslouchal jsem na ČR Plus a ihned musím na dobrou věc přispět.

Jiří Vycpálek

Děkujeme za prospěšnou činnost.

Irena Schoberova

Díky za Vaši práci!

Oldrich Priklenk

Děkuji za skvělou práci Vás všech.

Tadeusz Kraina
250 Kč