CZ / EN

POST BELLUM


Kultura, umění a historie Vzdělávání a výzkum

Paměť národa

Dokumentujeme vzpomínky pamětníků událostí 20. století. Založili jsme největší, pro veřejnost přístupnou, sbírku pamětí v Evropě. Vyzpovídali jsme tisíce pamětníků. Snažíme se jejich příběhy poutavě vyprávět veřejnosti. Působíme na základních i středních školách a vzděláváme i pedagogy.

949 334 Kč

přispělo

603 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz díky Nadaci Vodafone. Jak?

Portál Darujme.cz
vznikl za podpory

Dokumentujeme pamětníky klíčových okamžiků naší nedávné minulosti. Natáčíme rozhlasové a televizní dokumenty, vydáváme knížky, realizujeme výstavy, spolupracujeme na výuce moderních dějin se základními a středními školami, udílíme Ceny Paměti národa. K síti Memory of Nations se připojily desítky organizací ze 13 evropských zemí  a 3 mimoevropských.  Je toho hodně a stále se snažíme nacházet nové cesty, jak příběhy vyprávět dál. Vyvinuli jsme aplikaci Místa paměti národa pro "chytré mobilní telefony", realizujeme největší dokumentaristickou soutěž pro veřejnost. Tisíce žáků z celé republiky se každý rok stane dokumentaristy ve vzdělávacím projektu Příběhy našich sousedů či se účastní jednodenních zážitkových workshopů.

Průměrně publikujeme denně dva až tři detailně zpracované pamětnické příběhy doplněné kompletní audionahrávkou i krátkými klipy se záznamem nejzásadnějších výpovědí, dobovými fotografiemi, popřípadě dopisy, deníky či jinými archivními materiály, to vše také s anglickým překladem. Od roku 2014 nahráváme svědectví také na video unikátní metodou Eye Direct.

Paměť národa je volně přístupná všem proto, aby nám vzpomínky účastníků dějinných momentů umožnily poznávat podstatu totalitních režimů 20. století, nacismu a komunismu, a také zkoumat motivy a rozhodnutí jednotlivců, kteří se ocitli v mezní situaci. Čím více portrétů se podaří shromáždit, tím pestřejší a srozumitelnější mozaika uplynulého století vznikne. Svědectví rozdělujeme do pamětnických kategorií a přiřazujeme je k historickým jevům a událostem, o nichž pamětníci vyprávějí.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Dekuji za Vasi velice zasluznou cinnost a preji hodne zdaru do dalsiho roku.
3 000 Kč
Díky za zachování a trénink paměti národa a za dobrou novinářskou práci. Jsou věci, které musí být připomínány i nám, kteří jsme je nezažili.
Anežka Niederlová
400 Kč
Díky, že se věnujete příběhům bezpráví 20. století.
Dárce
3 000 Kč
Moji prarodiče zemřeli, když jsem byl malý. Ale do teď mě mrzí, že jsem si nezapamatoval a nezapsal vzpomínky dědy mé ženy, který mezi válkami sloužil na letišti a měl kamarády mezi piloty, kteří bojovali v Anglii. A sám měl spoustu zajímavých historek z protektorátu a z odsunu Němců. Měl bratrance a tetu, kteří byli odsunuti a vypravoval, jak je hledal v lágrech pro Němce v roce 45. Třeba si ještě někdo vzpomene na něco podobného...
Pavel Odvárka
Pokračujte dál v tom co děláte, protože to tento národ potřebuje víc, než si většina z nás vůbec dokáže představit. Děkuji.
Dárce
Jsem rád, že děláte to, co děláte! A děláte to skvěle! Díky!
Tomáš Vítek
1 000 Kč
Jen poděkování za Vaší práci...
Miloš Janatka
10 000 Kč
Je lehké zapomenout, proto děkuji za všechny vaše příběhy.
Jiří Peška
Vážím si toho, co děláte.
Libor Ždánský
500 Kč
Dobrý den,
potvrzení o daru mi prosím zašlete na
Jan Martínek
Břehová 6
110 00 Praha 1
Jako trvalou adresu prosím použijte Souběžnou, kterou jsem vypsal do formuláře.
díky
JM
602210220
Jan Martínek
8 000 Kč