CZ / EN

POST BELLUM


Kultura, umění a historie Vzdělávání a výzkum

Paměť národa

Dokumentujeme vzpomínky pamětníků událostí 20. století. Založili jsme největší, pro veřejnost přístupnou, sbírku pamětí v Evropě. Vyzpovídali jsme tisíce pamětníků. Snažíme se jejich příběhy poutavě vyprávět veřejnosti. Působíme na základních i středních školách a vzděláváme i pedagogy.

1 694 622 Kč

přispělo

812 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz díky Nadaci Vodafone. Jak?

Portál Darujme.cz
vznikl za podpory

Dokumentujeme pamětníky klíčových okamžiků naší nedávné minulosti. Natáčíme rozhlasové a televizní dokumenty, vydáváme knížky, realizujeme výstavy, spolupracujeme na výuce moderních dějin se základními a středními školami, udílíme Ceny Paměti národa. K síti Memory of Nations se připojily desítky organizací ze 13 evropských zemí  a 3 mimoevropských.  Je toho hodně a stále se snažíme nacházet nové cesty, jak příběhy vyprávět dál. Vyvinuli jsme aplikaci Místa paměti národa pro "chytré mobilní telefony", realizujeme největší dokumentaristickou soutěž pro veřejnost. Tisíce žáků z celé republiky se každý rok stane dokumentaristy ve vzdělávacím projektu Příběhy našich sousedů či se účastní jednodenních zážitkových workshopů.

Průměrně publikujeme denně dva až tři detailně zpracované pamětnické příběhy doplněné kompletní audionahrávkou i krátkými klipy se záznamem nejzásadnějších výpovědí, dobovými fotografiemi, popřípadě dopisy, deníky či jinými archivními materiály, to vše také s anglickým překladem. Od roku 2014 nahráváme svědectví také na video unikátní metodou Eye Direct.

Paměť národa je volně přístupná všem proto, aby nám vzpomínky účastníků dějinných momentů umožnily poznávat podstatu totalitních režimů 20. století, nacismu a komunismu, a také zkoumat motivy a rozhodnutí jednotlivců, kteří se ocitli v mezní situaci. Čím více portrétů se podaří shromáždit, tím pestřejší a srozumitelnější mozaika uplynulého století vznikne. Svědectví rozdělujeme do pamětnických kategorií a přiřazujeme je k historickým jevům a událostem, o nichž pamětníci vyprávějí.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Dobrý den, dnešním dnem jsem zrušila platbu přes sms, jsem už důchodkyně, tak si mohu dovolit přispívat trochu víc....
Alena Dvořáková
300 Kč
Vážím si činnosti, které se věnujete, její volbu považuju za velmi senzitivní a gratuluju za úroveň, které přitom dosahujete.
500 Kč
Dnes v dobe politickeho marketingu, pravniho nihilismu a moralniho relativismu je treba si pripominat takove pribehy. Drzim palce!
Petr Kaminský
5 000 Kč
díky
Stepan Mikes
350 Kč
Děláte důležitou práci, tak ať se daří.
Ondřej Ilinčev
500 Kč
Děkuji Helence Hájkové za skvělou práci, jíž jsem měla možnost poznat v podobě rozhovoru s mojí tetou pro Paměť národa. A děkuji autorům projektu za tuto opravdu záslužnou práci.
Děkuji.
Děkuji za Vaši práci.
Dárce
diky
Skvělá práce, hlavně poslouchám vaše podcasty a věřím, že budete pokračovat, proto budu posílat pravidelnou měsíční částku.
Tomáš Jelínek