CZ / EN

POST BELLUM


Kultura, umění a historie Vzdělávání a výzkum

Paměť národa

Dokumentujeme vzpomínky pamětníků událostí 20. století. Založili jsme největší, pro veřejnost přístupnou, sbírku pamětí v Evropě. Vyzpovídali jsme tisíce pamětníků. Snažíme se jejich příběhy poutavě vyprávět veřejnosti. Působíme na základních i středních školách a vzděláváme i pedagogy.

1 816 667 Kč

přispělo

870 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz díky Nadaci Vodafone. Jak?

Portál Darujme.cz
vznikl za podpory

Dokumentujeme pamětníky klíčových okamžiků naší nedávné minulosti. Natáčíme rozhlasové a televizní dokumenty, vydáváme knížky, realizujeme výstavy, spolupracujeme na výuce moderních dějin se základními a středními školami, udílíme Ceny Paměti národa. K síti Memory of Nations se připojily desítky organizací ze 13 evropských zemí  a 3 mimoevropských.  Je toho hodně a stále se snažíme nacházet nové cesty, jak příběhy vyprávět dál. Vyvinuli jsme aplikaci Místa paměti národa pro "chytré mobilní telefony", realizujeme největší dokumentaristickou soutěž pro veřejnost. Tisíce žáků z celé republiky se každý rok stane dokumentaristy ve vzdělávacím projektu Příběhy našich sousedů či se účastní jednodenních zážitkových workshopů.

Průměrně publikujeme denně dva až tři detailně zpracované pamětnické příběhy doplněné kompletní audionahrávkou i krátkými klipy se záznamem nejzásadnějších výpovědí, dobovými fotografiemi, popřípadě dopisy, deníky či jinými archivními materiály, to vše také s anglickým překladem. Od roku 2014 nahráváme svědectví také na video unikátní metodou Eye Direct.

Paměť národa je volně přístupná všem proto, aby nám vzpomínky účastníků dějinných momentů umožnily poznávat podstatu totalitních režimů 20. století, nacismu a komunismu, a také zkoumat motivy a rozhodnutí jednotlivců, kteří se ocitli v mezní situaci. Čím více portrétů se podaří shromáždit, tím pestřejší a srozumitelnější mozaika uplynulého století vznikne. Svědectví rozdělujeme do pamětnických kategorií a přiřazujeme je k historickým jevům a událostem, o nichž pamětníci vyprávějí.

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (1)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

Dekuji, ze jste a dekuji, ze fungujete dobre.
Jiří Lněnička
Jiří Lněnička
1 200 Kč
Obrovský respekt a poděkování za odvedený kus práce pro náš národ,
Aleš Jančar
15 000 Kč
Děkuji Vám za Vaši práci pro Paměť národa
Pavel Žaloudek
100 Kč
Děkuji za Vaši práci!
Petra Kindlová
300 Kč
Diky!
Mirek Petricek
500 Kč
Děkuji!
Vít Jasanský
200 Kč
Děkuji za práci, kterou děláte.
Karel Holub
300 Kč
Děkuji!
Veronika Havelkova
400 Kč
Dobrý den,
na příspěvek se složili obyvatelé Šumavy u příležitosti mých narozenin.
Děkujeme za Vaši práci!
Jana Slonková
Jana Slonková
7 500 Kč
Dobrý den, dnešním dnem jsem zrušila platbu přes sms, jsem už důchodkyně, tak si mohu dovolit přispívat trochu víc....
Alena Dvořáková
300 Kč