CZ / EN

POST BELLUM


Culture, Art and History Education and Research

Memory of Nations

We document memories of those who witnessed the tragic events of the 20th century. We have created the largest public collection of testimonies in Europe. We interviewed thousands of witnesses. Our aim is to engagingly retell their stories to the public. We operate in primary and secondary schools and educate their teachers.

we started on 2014-07-01
€322,892

supported by

3006 people
Donate in :
secured by Darujme.cz
Dokumentujeme pamětníky klíčových okamžiků naší nedávné minulosti. Natáčíme rozhlasové a televizní dokumenty, vydáváme knížky, realizujeme výstavy, spolupracujeme na výuce moderních dějin se základními a středními školami, udílíme Ceny Paměti národa. K síti Memory of Nations se připojily desítky organizací ze 13 evropských zemí  a 3 mimoevropských.  Je toho hodně a stále se snažíme nacházet nové cesty, jak příběhy vyprávět dál. Vyvinuli jsme aplikaci Místa paměti národa pro "chytré mobilní telefony", realizujeme největší dokumentaristickou soutěž pro veřejnost. Tisíce žáků z celé republiky se každý rok stane dokumentaristy ve vzdělávacím projektu Příběhy našich sousedů či se účastní jednodenních zážitkových workshopů.

Průměrně publikujeme denně dva až tři detailně zpracované pamětnické příběhy doplněné kompletní audionahrávkou i krátkými klipy se záznamem nejzásadnějších výpovědí, dobovými fotografiemi, popřípadě dopisy, deníky či jinými archivními materiály, to vše také s anglickým překladem. Od roku 2014 nahráváme svědectví také na video unikátní metodou Eye Direct.

Paměť národa je volně přístupná všem proto, aby nám vzpomínky účastníků dějinných momentů umožnily poznávat podstatu totalitních režimů 20. století, nacismu a komunismu, a také zkoumat motivy a rozhodnutí jednotlivců, kteří se ocitli v mezní situaci. Čím více portrétů se podaří shromáždit, tím pestřejší a srozumitelnější mozaika uplynulého století vznikne. Svědectví rozdělujeme do pamětnických kategorií a přiřazujeme je k historickým jevům a událostem, o nichž pamětníci vyprávějí.
Support this project even more and ask your friends to help Create campaign

Díky za vaši práci.

Milan Pavlíček

Výborný projekt. Moc bych si přál, aby se příběhy dostaly k co nejširšímu publiku a tím ovlivnily směřování ČR k lepšímu.

Zbyněk Strecker
CZK 250

Nesmírně důležité vzpomínky které nesmí být zapomuty.

Radek Novotny
CZK 1,000

My děkujeme.

Jan Horkolič
CZK 500

Nesmírně si vážím vaší práce. Klobouk dolů!!!

Jana

Velice Vám děkuji.

Radim Štencel
CZK 300

Velmi si vážím vasi práce a povazuji ji za nesmírně cennou a navíc profesionálně odvedenou. Mimo to jsem syn pani Heleny šidakove která se s vámi o svůj příběh podělila.
Věřím že "paměť "pomuze tam kde se člověk přestává orientovat.

Martin Šidak
CZK 250

Velice si vážím Vámi vytvořeného díla a přeji ať se Vám i nadále daří.

Vladimír Hladík
CZK 250

Zřejmě nejdůležitější hodnotou pro budoucnost je znát a nezapomenout minulost...

Lukáš Karvánek
CZK 1,000

Nesmíme zapomenout. Paměti jsou municí proti těm, kteří se snaží a budou snažit překrucovat, manipulovat.
Plus příběhy pamětníků jsou krásně zpracované a nahrané. Poslouchal jsem na ČR Plus a ihned musím na dobrou věc přispět.

Jiří Vycpálek