CZ / EN

POST BELLUM


Culture, Art and History Education and Research

Memory of Nations

We document memories of those who witnessed the tragic events of the 20th century. We have created the largest public collection of testimonies in Europe. We interviewed thousands of witnesses. Our aim is to engagingly retell their stories to the public. We operate in primary and secondary schools and educate their teachers.

€154,467

supported by

1813 people
Donate in :
secured by Darujme.cz
Dokumentujeme pamětníky klíčových okamžiků naší nedávné minulosti. Natáčíme rozhlasové a televizní dokumenty, vydáváme knížky, realizujeme výstavy, spolupracujeme na výuce moderních dějin se základními a středními školami, udílíme Ceny Paměti národa. K síti Memory of Nations se připojily desítky organizací ze 13 evropských zemí  a 3 mimoevropských.  Je toho hodně a stále se snažíme nacházet nové cesty, jak příběhy vyprávět dál. Vyvinuli jsme aplikaci Místa paměti národa pro "chytré mobilní telefony", realizujeme největší dokumentaristickou soutěž pro veřejnost. Tisíce žáků z celé republiky se každý rok stane dokumentaristy ve vzdělávacím projektu Příběhy našich sousedů či se účastní jednodenních zážitkových workshopů.

Průměrně publikujeme denně dva až tři detailně zpracované pamětnické příběhy doplněné kompletní audionahrávkou i krátkými klipy se záznamem nejzásadnějších výpovědí, dobovými fotografiemi, popřípadě dopisy, deníky či jinými archivními materiály, to vše také s anglickým překladem. Od roku 2014 nahráváme svědectví také na video unikátní metodou Eye Direct.

Paměť národa je volně přístupná všem proto, aby nám vzpomínky účastníků dějinných momentů umožnily poznávat podstatu totalitních režimů 20. století, nacismu a komunismu, a také zkoumat motivy a rozhodnutí jednotlivců, kteří se ocitli v mezní situaci. Čím více portrétů se podaří shromáždit, tím pestřejší a srozumitelnější mozaika uplynulého století vznikne. Svědectví rozdělujeme do pamětnických kategorií a přiřazujeme je k historickým jevům a událostem, o nichž pamětníci vyprávějí.
Support this project even more and ask your friends to help Create campaign

Pro dobrou věc

Aleš Zíka
CZK 200

Děkuji!

Petr Hudský
CZK 1,000

Dekuji mnohokrat

Lukas Beran

I wish you continued success in your extremely important work. Thank you.

Gerald Turner
CZK 200

Fandím vám

Petr Bruch
CZK 200

Děkuji za úžasné příběhy a Vaší práci přeji mnoho úspěchů..

Kamil Salcman
CZK 500

Děkuji za to, co děláte.

Daniel Barák
CZK 200

Děkujiiiii !!
Za skvělou, smysluplnou a podstatnou práci.
Držím palce, ať se Vám daří!
Zdravím
Radovan Štens

Radovan Štens

Děkuju za to, co děláte, je to důležité pro naše děti

Renata Novotná

Děkuji, že jsem mohl přispět svou troškou do mlýna :-)

Ivan Slavický