CZ / EN

POST BELLUM


Culture, Art and History Education and Research

Memory of Nations

We document memories of those who witnessed the tragic events of the 20th century. We have created the largest public collection of testimonies in Europe. We interviewed thousands of witnesses. Our aim is to engagingly retell their stories to the public. We operate in primary and secondary schools and educate their teachers.

€86,050

supported by

1018 people
Donate in :
secured by Darujme.cz thanks to Nadace Vodafone. How?

Darujme.cz
supported by

Dokumentujeme pamětníky klíčových okamžiků naší nedávné minulosti. Natáčíme rozhlasové a televizní dokumenty, vydáváme knížky, realizujeme výstavy, spolupracujeme na výuce moderních dějin se základními a středními školami, udílíme Ceny Paměti národa. K síti Memory of Nations se připojily desítky organizací ze 13 evropských zemí  a 3 mimoevropských.  Je toho hodně a stále se snažíme nacházet nové cesty, jak příběhy vyprávět dál. Vyvinuli jsme aplikaci Místa paměti národa pro "chytré mobilní telefony", realizujeme největší dokumentaristickou soutěž pro veřejnost. Tisíce žáků z celé republiky se každý rok stane dokumentaristy ve vzdělávacím projektu Příběhy našich sousedů či se účastní jednodenních zážitkových workshopů.

Průměrně publikujeme denně dva až tři detailně zpracované pamětnické příběhy doplněné kompletní audionahrávkou i krátkými klipy se záznamem nejzásadnějších výpovědí, dobovými fotografiemi, popřípadě dopisy, deníky či jinými archivními materiály, to vše také s anglickým překladem. Od roku 2014 nahráváme svědectví také na video unikátní metodou Eye Direct.

Paměť národa je volně přístupná všem proto, aby nám vzpomínky účastníků dějinných momentů umožnily poznávat podstatu totalitních režimů 20. století, nacismu a komunismu, a také zkoumat motivy a rozhodnutí jednotlivců, kteří se ocitli v mezní situaci. Čím více portrétů se podaří shromáždit, tím pestřejší a srozumitelnější mozaika uplynulého století vznikne. Svědectví rozdělujeme do pamětnických kategorií a přiřazujeme je k historickým jevům a událostem, o nichž pamětníci vyprávějí.
Support this project even more and ask your friends to help Create campaign
Bez minulosti není budoucnost, ať vám vydrží nadšení.
To co děláte je důležité.
Jan Berger
CZK 2,000
Dar od Teda i celého SYNETECHu
Tadeáš Musil
Kdo zapomíná, dělá chyby znovu. Nedělejme je. Pamatujme si!
Jan Pecánek
CZK 2,500
Děláte skvělou práci. Přeji Vám hodně zdaru.
Petr Hruška
Pro budoucnost je důležité nezapomínat!
Jitka Šiflová
CZK 200
Chtěl bych Vám poděkovat za skvělou práci. Dnes jsem si (v Austrálii) poslechl Vaše vysílání o událostech kolem 17. listopadu; také jsem byl na 'Národní'. Shoduji se s některými řečníky, že to bylo úžasné a doba po 17. listopadu naprosto nádherná. Připadalo mi to jako 'zmrtvýchvstání' národa. Jsem rád, že to připomínáte. Přeji věe dobré.
Jiří Neužil
CZK 5,000
držím palce ve Vaší záslužné činnosti
Dáša Bičovská
.
Luděk Volf
Vaše práce má smysl.
Jiřina Šmídová
CZK 200
Naděje není přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl – bez ohledu na to, jak to dopadne. <3
DrowRanger