A přidávají se i další ohrožení, která se bohužel bezprostředně týkají i parků ČSO. Pěstování rychle-rostoucích topolů a vánočních stromků, výstavba solárních elektráren, budování vysokoprodukčních rybníků nebo spekulace s pozemky. Tlak na jiné využití pozemků, o které bychom rádi rozšířili ptačí parky, stoupá a my hrajeme závod s časem.

POJĎME SPOLEČNĚ BUDOVAT ÚZEMÍ, KDE JE OCHRANA PŘÍRODY A PTÁKŮ NA PRVNÍM MÍSTĚ. Jen v posledním roce se nám díky úžasné dárcovské podpoře podařilo vykoupit 13ha!
Chcete-li podpořit všechny ptačí rezervace a je vám jedno, na kterou z nich váš dar půjde, využijte dárcovský formulář na tomto portálu. Odkazy na dárcovské portály jednotlivých ptačích parků naleznete níže u popisů parků pod videem.
Celou síť ptačích rezervací vám představujeme v tomto krásném videu (doporučujeme pustit se zvukem):
V SOUČASNÉ DOBĚ PRACUJEME NA ROZŠÍŘENÍ NÁSLEDUJÍCÍCH PTAČÍCH REZERVACÍ - PŘIDÁTE SE?
PTAČÍ PARK KOSTELISKA U DUBŇAN

Rozsáhlá mokřadní lokalita Kosteliska se rozprostírá na Hodonínsku v nivě říčky Kyjovky v bezprostřední blízkosti ornitologicky atraktivních Mutěnických rybníků. Ve vlastnictví ČSO zde máme 4ha pozemků a další máme ve správě od města Dubňany a Biologického centra AV ČR. Louky udržujeme kosením, pasou se zde ovce. V březnu jsme díky úžasné dárcovské podpoře získaly čtyři krávy uherského stepního skotu, které pomáhají s likvidací invazivních rostlin. Kosteliska jsou již nyní domovem takových ptačích klenotů, jako jsou např. vodouš rudonohý, bukáček malý, bukač velký, pisila čáponohá, tenkozobec opačný, chřástal kropenatý či lžičák pestrý.
Při tahu lze na Kosteliskách pozorovat mnoho dalších druhů jako např. orlovce říčního, husy běločelé, ostralky štíhlé nebo hvízdáky eurasijské.
Vloni jsme výkupy částečně zachránili krásný polní rozliv plný života.
Lokalitu má v péči jihomoravská pobočka ČSO ve spolupráci s kanceláří ČSO.
- Dárci, kteří chtějí podpořit konkrétně Kosteliska mohou pokračovat na Dárcovský portál pro Kosteliska.
PTAČÍ PARK JOSEFOVSKÉ LOUKY U JAROMĚŘE

Většině milovníků ptáků již dobře známý ptačí park se rozprostírá v nivě řeky Metuje. Dosud jsme do soukromého vlastnictví získali již 50 ha luk, opravili starý zavlažovací systém a dvakrát ročně louky zaplavujeme. Vybudovali jsme mnoho menších tůní a rovněž dvě velké tůně - Slavíkovský ptačník a Centrální ptačník. S managementem nám ukázkově pomáhá 16 divokých koní a od podzimu 2020 i tři pratuři.
V ptačím parku jsme doposud zaznamenali výskyt 186 druhů ptáků, hnízdí nebo se o hnízdění pokusili např. 4 druhy chřástalů, čírky modré, jeřábi popelaví, čejky chocholaté, bekasiny otavní nebo vodouš rudonohý. Každoročně zde pořádáme několik akcí pro veřejnost a množství školních exkurzí.
V roce 2019 získal ptačí park Cenu sympatie v celonárodní hlasovací soutěži o nejlepší projekt adaptace na klimatickou změnu Adapterra Awards.
- Dárci, kteří chtějí podpořit konkrétně Josefovské louky mohou pokračovat na Dárcovský portál pro Josefovské louky.
PTAČÍ PARK MNIŠSKÉ LOUKY U ČESKÉ LÍPY

Díky masivní podpoře dárců jsme vykoupili již 15ha pozemků a o dalších pozemcích jednáme.
- Dárci, kteří chtějí podpořit konkrétně Mnišské louky mohou pokračovat na Dárcovský portál pro Mnišské louky.
MALÁ LIPOVÁ U PŘEROVA

Malá pískovna poblíž Přerova je domovem kolonie vlh pestrých, které potřebují čas od času obnovit hnízdní stěnu. Pravidelně zde hnízdí asi 8 párů. V létě 2021 se s hnízděním přidalo ještě přibližně 600 párů břehulí říčních.
Původní vlastník, město Přerov, podepsalo počátkem dubna 2021 kupní smlouvu na 1,68 ha klíčových pozemků za celkovou částku 130 000 Kč, a 28.května 2021 byla pískovna připsána do vlastnictví ČSO!
Rezervace ČSO zde bude hodně zaměřená na veřejnost. Chceme vybudovat ptačí pozorovatelnu, fotografický kryt i naučné cedule. Časem zde budou probíhat i komentované prohlídky, ovšem tak, aby byly vlhy co nejméně rušeny.
O rezervaci se stará Moravský ornitologický spolek - středomoravská pobočka ČSO, ve spolupráci s kanceláří ČSO.
- Dárci, kteří chtějí podpořit konkrétně Malou Lipovou mohou pokračovat na Dárcovský portál pro Malou Lipovou.
Ať je ptačí zpěv pro většinu lidí víc, než koukání do mobilu...