Celou síť ptačích rezervací vám představujeme v tomto krásném videu (doporučujeme pustit se zvukem):
V SOUČASNÉ DOBĚ PRACUJEME NA ROZŠÍŘENÍ ČI VZNIKU NÁSLEDUJÍCÍCH PTAČÍCH REZERVACÍ - PŘIDÁTE SE?
PTAČÍ PARK KOSTELISKA U DUBŇAN

Rozsáhlá mokřadní lokalita Kosteliska se rozprostírá na Hodonínsku v nivě říčky Kyjovky v bezprostřední blízkosti ornitologicky atraktivních Mutěnických rybníků. V letošním roce jsme zde začali s výkupem pozemků a vhodným hospodařením, jako je kosení či pastva. Při správné údržbě se může ze silně podmáčené a zarostlé džungle plné náletů a invazních rostlin stát pestrá mozaika biotopů, domov takových ptačích klenotů, jako jsou např. vodouš rudonohý, čejka chocholatá, pisila čáponohá, tenkozobec opačný, chřástal kropenatý či lžičák pestrý.
V hnízdní sezoně 2020 zde byly pozorovány velmi vzácné druhy - například bukač velký nebo bukáček malý. V létě zavítali např. vzácní kormoráni malí.
V současnosti je vykoupeno přibližně 2,5 ha a předjednáno více než 5 ha. Některé pozemky máme navíc ve správě od Biologického centra AV ČR a města Dubňany. Výkupem se snažíme zachránit třeba krásný polní rozliv plný života, kterému hrozí odvodnění a rozorání.
Lokalitu má v péči jihomoravská pobočka ČSO ve spolupráci s kanceláří ČSO.
- Dárci, kteří chtějí podpořit konkrétně Kosteliska mohou pokračovat na Dárcovský portál pro Kosteliska.
PTAČÍ PARK JOSEFOVSKÉ LOUKY U JAROMĚŘE

Většině milovníků ptáků již dobře známý ptačí park se rozprostírá v nivě řeky Metuje. Dosud jsme do soukromého vlastnictví získali již 46,65 ha luk (což je 55% celkové rozlohy parku), opravili starý zavlažovací systém a dvakrát ročně louky zaplavujeme. Vybudovali jsme mnoho menších tůní i větší vodní plochu. S managementem nám ukázkově pomáhají divocí koně a od podzimu 2020 i dva pratuři.
V ptačím parku jsme doposud zaznamenali výskyt 186 druhů ptáků, hnízdí nebo se o hnízdění pokusili např. 4 druhy chřástalů, čírky modré, jeřábi popelaví, čejky chocholaté, bekasiny otavní nebo vodouš rudonohý. Každoročně zde pořádáme 7 akcí pro veřejnost a množství školních exkurzí.
V roce 2019 získal ptačí park Cenu sympatie v celonárodní hlasovací soutěži o nejlepší projekt adaptace na klimatickou změnu Adapterra Awards.
V roce 2020 přišla skvělá zpráva ze zastupitelstva města Jaroměř. To ocenilo dlouhodobou dobrou spolupráci a původně plánovaný odkup 3,8 ha městských pozemků se změnil na bezúplatný převod! Získali jsme nejen pozemky pro rozšíření pastvin kopytníků, ale i břehový pruh kolem Nové Metuje, kde vytvoříme odpočívadla s pozorovacími stěnami.
- Dárci, kteří chtějí podpořit konkrétně Josefovské louky mohou pokračovat na Dárcovský portál pro Josefovské louky.
PTAČÍ PARK MNIŠSKÉ LOUKY U ČESKÉ LÍPY

V nivě řeky Ploučnice jsme našli kouzelné místo pro vznik druhé rezervace ČSO. Podmáčené louky poseté zbytky starého koryta zatím zarůstají dřevinami. Jednou se i tady budou pást divocí koně a prohánět čejky, vodouši a chřástalové. Již nyní na okraji lokality hnízdí jeřábi, pozorovat lze ledňáčka říčního, z bahňáků pisíka a vodouše kropenatého, dále luňáka červeného, včelojeda lesního, slavíka modráčka nebo bělořita šedého na tahu.
Díky masivní podpoře dárců jsme hned v prvním roce existence Ptačího parku vykoupili již 3 ha pozemků a na dalších 6ha máme uzavřenou kupní smlouvu a čekáme na zápis do katastru. Měli bychom území získat i s projektem hloubených tůní, které se budeme snažit vytvořit, jak jen to bude možné. Ještě do konce roku pak chceme vykoupit další 2,5 ha pozemků, kde chceme vybudovat tůně nebo třeba stěnu pro břehule.
- Dárci, kteří chtějí podpořit konkrétně Mnišské louky mohou pokračovat na Dárcovský portál pro Mnišské louky.
MALÁ LIPOVÁ U PŘEROVA

Rezervace ČSO zde bude hodně zaměřená na veřejnost. Chceme vybudovat pozorovací kryty přímo u hnízdní stěny tak, abychom mohli tyto nádherné ptáky pozorovat i fotografovat z bezprostřední blízkosti a přitom je nerušili.
Na přípravě i následném provozu rezervace se bude rozhodujícím dílem podílet Moravský ornitologický spolek - středomoravská pobočka ČSO.
- Dárci, kteří chtějí podpořit konkrétně Malou Lipovou mohou pokračovat na Dárcovský portál pro Malou Lipovou.
Ke svetovemu dni mokradu.