Česká společnost ornitologická


Zvířata Životní prostředí

Ptačí rezervace Malá Lipová

Vlhy pestré patří k našim nejbarevnějším ptákům. Jsou to opravdové klenoty naší přírody. Poblíž Přerova jsme objevili malou pískovnu, kde hnízdí. Budujeme zde novou ptačí rezervaci - Malá Lipová, která je od května 2021 ve vlastnictví ČSO. Vytvoříme ideální podmínky pro nerušený život vlh i dalších ptáků. Postavíme pozorovatelnu, kde bude možno vlhy z bezprostřední blízkosti pozorovat a přitom nerušit. PŘIDÁTE SE K NÁM? DĚKUJEME.

vybíráme od 3.11.2020
Pojďme společně vytvářet nový domov pro vlhy a bezpečně ho ukázat návštěvníkům! DĚKUJEME.
65 402 Kč

přispělo

55 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Pískovna Malá Lipová poblíž Přerova je domovem kolonie vlh pestrých, pravidelně zde hnízdí asi 8 párů. Vlhy potřebují čas od času obnovit hnízdní stěnu a rovněž je potřeba udržovat pískovnu a chránit ji před možnými negativními vlivy okolí.  Kromě vlh přímo v pískovně hnízdí i žluvy hajní, v okolí se často objevují motáci lužní, hrdličky divoké. V létě 2021 v Malé Lipové zahnízdila kolonie přibližně 600 párů břehulí říčních.

Podívejte se na video, jak to v pískovně Malá Lipová vypadá:


Vlhy pestré hnízdí v koloniích a potřebují k hnízdění strmé písčité stěny, ve kterých si vyhrabávají nory. Je to teplomilný druh, a proto k nám zpravidla přilétá až začátkem května. Živí se hmyzem, poradit si dokáže i s vosami a sršni. Vlhy bývají nazývány českými papoušky, neboť jsou to naši nejbarevnější ptáci. Pozorovat je lze odpočívající na větvích stromů a keřů, ale i na plotech nebo na drátech. Často létají v menších hejnech.

Původní vlastník pískovny, město Přerov, podepsalo počátkem dubna 2021 kupní smlouvu na 1,68 ha klíčových pozemků za celkovou částku 130 000 Kč, a 28.května 2021 byla pískovna připsána do vlastnictví ČSO! Děkujeme všem dárcům za podporu!

Hnízdní stěna vlh v Malé Lipové, foto: L. Korešová

Rezervace Malá Lipová bude hodně zaměřená na veřejnost. Chceme vytvořit ptačí pozorovatelnu, fotografický kryt i naučné cedule. Časem zde budou probíhat i komentované prohlídky, ovšem tak, aby byly vlhy co nejméně rušeny. Proto je vybudování zmíněné návštěvnické infrastruktury tak důležité - umožní pozorování a přitom omezí rušení hnízdících ptáků.

O rezervaci se stará Moravský ornitologický spolek - středomoravská pobočka ČSO, ve spolupráci s kanceláří ČSO.

POMŮŽETE NÁM BUDOVAT DOMOV PRO VLHY? DĚKUJEME ZA VAŠI PODPORU.

Vlhy pestré v Malé Lipové na jaře 2020, foto: L. Kříž

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (1)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

Úspěšné hnízdění vlh pestrých v Malé Lipové
I letos vlhy pestré, barevné klenoty naší přírody, úspěšně vyhnízdily v pískovně ČSO - Malé Lipové. 7 až 9 párů. V okolí ptačí rezervace lze sledovat hejno až 80 vlh. V pískovně stále ještě krmí i posledních cca 50 párů břehulí říčních (z původních přibližně 600 párů).

Vlha pestrá v Malé Lipové, foto: Ludmila Korešová

Břehule říční si Ptačí rezervaci Malá Lipová vyhlédly poprvé. Čerstvě tak oslavily zapsání pískovny do vlastnictví ČSO, foto: Dušan Boucný

Vlhy se vrátily do pískovny ČSO
Letošní chladné jaro poznamenalo i aktivitu vlh pestrých, které déle než obvykle čekaly s hnízděním. Nakonec jsme se dočkali. Hnízdní nory hloubí asi 7 párů, nad pískovnou jsme jich ale viděli létat i 30 kusů.
Necháme se tedy překvapit, kolik párů nakonec zahnízdí.
Letos se vlhy o pískovnu dělí s břehulemi říčními, kterých hnízdí přibližně 600 párů!

Hnízdní stěna pískovny Malá Lipová s norami břehulí říčních, foto: Josef Chytil

Vlha pestrá v Malé Lipové v roce 2020. Foto: L. Klíž

Malá Lipová zapsána do vlastnictví ČSO
Tak dnes! Malá Lipová je zapsána do vlastnictví ČSO. Připravujeme návštěvnickou infrastrukturu - informační cedule a přístup na lokalitu. Vlhy v pískovně létají, čekáme, kdy začnou hnízdit. V loňském roce vyvedlo mladé asi 8 párů.

Vlha pestrá si poradí i s větším bodavým hmyzem - v jejím jídelníčku jsou běžně i sršni a vosy, foto: Ludmila Korešová

V Malé Lipové hnízdí kolonie břehulí říčních
Milé překvapení nás čekalo v polovině května. Novou pískovnu ČSO si našly břehule říční, které zde již hrabou nory a začínají hnízdit. Nor jsme napočítali 450!
Ptačí rezervace ČSO má tak kromě vlh pestrých další významné obyvatele.

Břehule říční hnízdí v koloniích v kolmých písčitých nebo hliněných březích. Foto: Dušan Boucný


Břehule říční patří do čeledi vlaštovkovitých. Stejně jako například vlaštovky nebo jiřičky jsou výbornými letci. Foto: Dušan Boucný

Malou Lipovou se podařilo vykoupit!
Dočkali jsme se a máme ohromnou radost! Pískovna Malá Lipová na Přerovsku, která je domovem kolonie vlh pestrých, bude již brzy patřit České společnosti ornitologické! Původní vlastník, město Přerov, podepsalo kupní smlouvu na 1,68 ha klíčových pozemků za celkovou částku 130 000 Kč, peníze jsme již uhradili a zhruba do měsíce by pískovna měla být připsána do vlastnictví ČSO. Děkujeme všem, kdo podporují rozvoj ptačích parků a rezervací!

Přílet vlh očekáváme do poloviny května. Takto jsme vyfotografovali jednu vloni v pískovně. Foto: L. Korešová

V pískovně Malá Lipová proběhla jarní brigáda, o kterou se postaralipracovníci ORNIS - přírodovědného oddělení přerovského muzea zaměřeného na ornitologii. V ptačí rezervaci ořezali nálety a nežádoucí dřeviny a území vyčistili od odpadků. Pískovna je tedy plně připravena na přílet vlh pestrých.
V rámci Moravského ornitologického spolku - středomoravské pobočky ČSO vzniká i pracovní skupina, která se bude o vlhoviště starat a přetvářet ho pro návštěvníky. Vítáni jsou všichni nadšenci, co chtějí přiložit ruku k dílu! Více informací zde: https://ornis.cz/pro-navstevniky/aktuality/stante-se-spolutvurci-vlhoviste-mala-lipova


Malá Lipová bude snad již brzo ve vlastnictví ČSO!
Skvělá zpráva přišla z Přerova - finalizuje se kupní smlouva na Malou Lipovou, pískovnu s kolonií vlh pestrých. Půjde-li vše hladce, přiletí vlhy v květnu už do pískovny ČSO. Brzy proto plánujeme terénní poradu o prvních ochranářských opatřeních a o tom, jak to zařídit, aby návštěvníci mohli vlhy obdivovat zblízka a přitom je nerušit. 

Vlha pestrá - nejbarevnější český pták a cíl mnoha fotografů přírody, foto: L. Kříž

Založení projektu

Těšíme se na vlhy!

Vojtěch Matocha
1 000 Kč

Těším se na focení wildlife.

Antonin Haas
1 000 Kč

Musela jsem přispět, lidé z ORNIS jsou kolegové a přátelé. Doufám, že se vlhám pestrým bude v pískovně dařit, třeba je jednou na exkurzi uvidím i na vlastní oči! ;-)

Jana Trtíková
500 Kč

Držím palce, ať se vlhám na Hané líbí každým rokem víc a víc. Pokud bych mohla přiložit ruku k dílu či pomoci s úklidem přímo na místě, mileráda tak učiním.

Markéta Kobierská
1 000 Kč

Děkuju, že jsem mohl přispět

petr borovič

Hlavně ty krasavce nevyplašit lidskou činností, zvědavostí a někdy i zvířecím chováním. Přeji hodně štěstí při jednání a budování.

Miroush