Česká společnost ornitologická


Životní prostředí Regionální a komunitní rozvoj

Ptačí park Josefovské louky

Přispějte na výkup pozemků v prvním ptačím parku v ČR! Jedinečný projekt v rámci České republiky, soukromý Ptačí park Josefovské louky, vzniká v turisticky atraktivní oblasti poblíž Josefovské pevnosti u Jaroměře ve východních Čechách od roku 2008. Umožňuje návrat mokřadních ptáků na dříve zaplavované louky v nivě Metuje a současně zpřístupňuje území lidem a umožňuje jim obdivovat krásu přírody. PRÁVĚ TEĎ POTŘEBUJEME FINANCE NA VÝKUP NOVÝCH CENNÝCH POZEMKŮ!

PŘISPĚJTE NA VÝKUP POZEMKŮ V PTAČÍM PARKU JOSEFOVSKÉ LOUKY!

DĚKUJEME!
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz díky Nadaci Vodafone. Jak?

Portál Darujme.cz
vznikl za podpory

Vykupovat pozemky pro ptáky můžeme jen díky vašim darům! Dosud jsme díky vám dokázali vykoupit už 42 ha pozemků (včetně spoluvlastnictví), které měníme v unikátní mokřadní ráj pro ptáky, obojživelníky a další živočichy i rostliny.  Vybudovali jsme tůně různých velikostí, nechali jsme opravit stoletý zavlažovací systém a 2x ročně na louky pouštíme vodu, tak jako tomu bývalo dříve při jarních a podzimních záplavách. Funguje to:  ptáků zde již bylo zaznamenáno 166 druhů včetně těch velmi vzácných, jako jsou jeřábi popelaví, 4 druhy chřástalů, břehouši černoocasí, kalousi pustovky a mnoho dalších.  Pravidelně hnízdí skryté bekasiny otavní nebo dříve v ČR běžné čejky chocholaté.
wTmDYXzVd.jpg


Josefovské louky rozvíjíme nejen pro ptáky, ale i pro jejich lidské obdivovatele - postavili jsme pozorovatelnu, velkokapacitní krmítko, najdete zde stojan s brožurou, naučnou stezku, lavičky...

Ale  pouze na pozemcích, které vlastníme, můžeme plně hospodařit ve prospěch ochrany ptáků
- např. budovat tůně i větší vodní plochy nebo sekat trávu teprve až bahňáci a chřástali vyvedou mláďata a zajistit jim tak klid pro úspěšné vyhnízdění.

NĚKTEŘÍ VLASTNÍCI JSOU PRÁVĚ TEĎ NA PŘELOMU ROKU 2017 A 2018 OCHOTNI POZEMKY PRODÁVAT - PODAŘILO SE PŘEDJEDNAT VÝKUPY NOVÝCH DŮLEŽITÝCH POZEMKŮ. Díky úžasné dárcovské odezvě jsme v listopadu nakoupili další 2,8 ha pozemků za 342 037 Kč. Stále ovšem chybí více než 350 000 Kč a to ještě nejsou všechna jednání u konce.

Jednat musíme rychle, dokud jsou vlastníci ochotni pozemky prodat ČSO a ne dalším zájemcům v pořadí, kteří ochranu ptáků bohužel neupřednostňují. Navíc nadcházející změny v občanském zákoníku nám zkomplikují nákup pozemků s více vlastníky. A takových je v Ptačím parku ještě hodně.


Přispějete, prosím?
Díky vám budou moci nerušeně vyvádět mláďata např. čejky chocholaté.
cejka-chocholata-hnizdo.jpg-7DOlF3XPDkmn7CyiyTFf8rxw.jpg

DĚKUJEME!

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Komentáře dárců

Super!
ign.cz internet, s.r.o. Zdeněk Lebiš
10 000 Kč
Na dobrou věc
Jan Crha
1 000 Kč
Kdyz jsme bydleli v UK podporovali jsme na Worcestershire Wildlife Trust, ted nas potesilo ze neco podobneho existuje i v CR, radi prispivame a prejeme hodne stesti a spokojenych tvorecku na loukach!
Ivetka Němcová
5 000 Kč
Skvělá akce!
Milan Bartoš
2 000 Kč
Krásný počin!
Vladímir Líba
2 000 Kč

Veliké a srdečné díky všem, kdo posíláte dary na Josefovské louky! Je vás hodně a tak již nyní víme, že nakupovat nové pozemky v novém roce určitě budeme! Rozšíříme tak plochu, na které budeme hospodařit o ohledem na ptáky! Jako poděkování přijměte fotografii zimních Josefovských luk od místního fotografa Luďka Klíže. Je z letošního prosince a svědčí o tom, že i v zimě je na Josefovkách krásně!

zima2017.JPG-79Br13rk3SMG02aYSRjEbxG7.JPG

Milí dárci, děkujeme moc za vaši podporu! Díky vám jsme v listopadu 2017 mohli nakoupit nové pozemky o rozloze 2,8 ha za 342 037 Kč! Konkrétní transakce z 2.11. a 23.11. můžete vidět na našem transparentním účtu u Fio banky.
Předjednávání stále pokračuje, spěcháme, abychom nakoupili, dokud jsou vlastníci ochotni prodávat. V současné době bychom potřebovali shromáždit dalších 350 000 Kč. 
Ještě jednou moc děkujeme za Vaši podporu!

To je on! Zatím nejvzácnější pták, který na Josefovkách zahnízdil - chřástal kropenatý. Na snímku je letošní mladý pták vyfotografovaný přímo na Josefovských loukách. Důkaz toho, že když jsou k dispozici dostatečně rozsáhlé a pořádně zamokřené pozemky, ptáci si svůj nový domov najdou. Chřástalovi určitě pomohlo i to, že měl klid na hnízdění - na našich pozemkách se prostě seká až po vyhnízdění ptáků.  Foto Alice Janečková.
 
chrastal-kropenaty-na-JL.JPG-xun7u2hk45SWwcZsZY2zVXOw.JPG


Milí dárci, děkujeme moc, jste skvělí! Necelých 48 hodin po rozeslání výzvy jste poslali již přes 120 000 Kč!
Moc si vaší podpory vážíme! Jako malé poděkování přidáváme fotku svědčící o tom, jak je krásně na Josefovských loukách (na jaře).
 
josefovky-kohoutky.jpg-e7N37W%2BDEfudYwGYqcyh5ZHP.jpg

Aktuální mapa pozemků ve vlastnictví ČSO (zeleně) a pozemků předjednaných ke koupi (žlutě). Pozemky ohraničené červenou linií jsme pořídili v roce 2017.
 

JLPozemky.jpg-ElYXxIr3wr71h6HXrExLXcUg.jpg

Prohlédněte si mapu Josefovských luk.

JLmapa.jpg-L0IEk28z5lcfJRyUn420K0gK.jpg

Letošní (2017) vysoký stav vody a rozumné hospodaření na pozemcích ČSO umožnilo hnízdění mnoha ptáků. Ornitology vysoce ceněná jsou například velmi pravděpodobná hnízdění hned tří druhů chřástalů. „Fotograficky zdokumentovaná máme sice jen mláďata chřástala vodního, ale i to považujeme za velký úspěch – chřástali jsou totiž téměř neviditelní. Jejich vytrvalé volání z mnoha míst však víceméně potvrzuje rozmnožování i u chřástala kropenatého a malého,“ vysvětluje Kamil Čihák, který na Josefovských loukách ptáky dlouhodobě monitoruje. Dva posledně jmenovaní chřástali – kropenatý a malý – jsou ochranářskými klenoty a chřástal malý je dokonce zvláště chráněným druhem v kategorii kriticky ohrožený. Na snímku chřástal kropenatý z letošního léta.

JLchrastal2017.jpg-he47ZEjO%2BkImiZrE5xYCwwjo.jpg

V srpnu letošního roku začalo na Josefovských loukách  bagrování ptačníku – soustavy různě hlubokých tůní, které budou poskytovat dostatek mělké vody za vysokého i nízkého stavu. Ptáci zde najdou místo vhodné k odpočinku, ke sběru potravy i ke hnízdění. Poskytne útočiště také ohroženým obojživelníkům a bezobratlým a potěší i milovníky ptáků, kteří budou moci pozorovat vzácné druhy přilákané trvalou vodní plochou. Většinu potřebných financí pokryje dotace z Operačního programu Životní prostředí, 300 000 Kč však musíme vložit z vlastních zdrojů, což odčerpá prostředky určené na výkup pozemků.  Velmi tedy uvítáme jakoukoli finanční podporu. Za všechny dary předem děkujeme.

IInSyZ.jpg

Přehled všech 166 druhů ptáků, dosud zastižených na Josefovských loukách naleznete na http://bigfiles.birdlife.cz/JL_druhy.pdf
Jedním ze skvostů, zastižených v Ptačím parku je i rychle mizející břehouš černoocasý.

brehous.jpg-ZEfE58jQhTZM53Jqen4HL8uJ.jpg

Reportáž o začátcích budování ptačího parku uveřejnil v roce 2010 pořad ČT Chcete mě?
Prohlédněte si ji na http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1095970013-chcete-me/210572221300028/obsah/128420-ornitologicky-park-josefovske-louky

Další reportáž o Josefovských loukách vznikla v roce 2015 pro pořad Nedej se!
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1095913550-nedej-se/215562248420011-josefovske-louky

V zimě se na Josefovských loukách můžeme potkat s vzácnějšími sovami - kalousy pustovkami. 
leden27-2016jl-055-3-.jpg-mRE7kJi8kPgvuXvpw%2BvNd1m4.jpg

V roce 2014 se na Josefovské louky opět vrátil štáb pořadu Chcete mě? a zachytil rozvoj ptačího parku po 4 letech.
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1095970013-chcete-me/214563221300014/obsah/324316-josefovske-louky

V roce 2016  se o hnízdění pokusil (neúspěšně) párek ikonických jeřábů popelavých.
 
JERABI.jpg-qtYKaRmS9wmWTDxTND%2BXM7rU.jpg

Založení projektu

Krásný projekt, fandím vám, snad brzy se přijedu podívat :)
Dekuji, za vytvoreni tohoto projektu.
1 000 Kč
Super!
ign.cz internet, s.r.o. Zdeněk Lebiš
10 000 Kč
Na dobrou věc
Jan Crha
1 000 Kč
Placeno jménem a příspěvkem, který poskytl pan Jiří Nekovář.
1 000 Kč
Děkuji.
Jiří Hölzel
500 Kč
Kdyz jsme bydleli v UK podporovali jsme na Worcestershire Wildlife Trust, ted nas potesilo ze neco podobneho existuje i v CR, radi prispivame a prejeme hodne stesti a spokojenych tvorecku na loukach!
Ivetka Němcová
5 000 Kč
Rád přijdu i s foťákem
1 000 Kč
Skvělá akce!
Milan Bartoš
2 000 Kč
Dobře, že byla zmínka na Oslovi.
Petr Chalupa