26.října 2021 jsme díky úžasné dárcovské podpoře mohli začít hloubit rozsáhlou soustavu tůní - tzv. CENTRÁLNÍ PTAČNÍK o celkové rozloze 3,1 ha! DĚKUJEME MNOHOKRÁT!
Centrální ptačník jsme na podzim tohoto roku dokončili! Navazuje na již stávající Slavíkovský ptačník a poskytuje další příležitosti k hnízdění i shánění potravy pro množství ptáků, ale i obojživelníků, hmyzu a dalších organismů. Nová rozsáhlá vodní plocha letos na jaře přilákala hejna jespáků, vodoušů, bekasin a vzácných kachen.
Centrální ptačník byl spolufinancován z Norských fondů.
Podívejte se na projekt Centrálního ptačníku z ptačí perspektivy:
Budování tůní skutečně funguje, na loukách jsme jich už vytvořili desítky různě velkých a počet ptáků i obojživelníků rostl průběžně - jen ptáků zde již bylo zaznamenáno 186 druhů včetně těch velmi vzácných, jako jsou jeřábi popelaví, 4 druhy chřástalů, břehouši černoocasí, kalousi pustovky, sýkořice vousaté, a mnoho dalších. Pravidelně hnízdí bekasiny otavní nebo dříve v ČR běžné čejky chocholaté, v sezóně 2018 nově zahnízdila vzácná skrytě žijící kachna čírka modrá. V roce 2019 se přidal s úspěšným hnízděním i vodouš rudonohý, a to po 30 letech ve východních Čechách!

Josefovské louky rozvíjíme nejen pro ptáky, ale i pro jejich lidské obdivovatele - postavili jsme pozorovatelnu, velkokapacitní krmítko, najdete zde stojan s brožurou, naučnou stezku, lavičky, odpočívadlo...
Ale pouze na pozemcích, které vlastníme, můžeme plně hospodařit ve prospěch ochrany ptáků - např. budovat zmíněné tůně i větší vodní plochy nebo sekat trávu teprve až bahňáci a chřástali vyvedou mláďata a zajistit jim tak klid pro úspěšné vyhnízdění, pást koně a pratury, kteří udržují louky spásané a rozdupané, což bahňákům velmi vyhovuje.
Přispějete, prosím, na rozvoj Josefovských luk?
Díky vám budou moci nerušeně vyvádět mláďata např. čejky chocholaté.

DĚKUJEME!
Ať se Vám daří rozšiřovat krásná místa pro život nejen ptáků.