POST BELLUM


Kultura, umění a historie Vzdělávání a výzkum

Na Stalina 2018

Děkujeme, že jste podpořili vznik netradiční výstavy Paměti národa. Díky vašim příspěvkům jsme mohli otevřít unikátní expozici od 1. října 2018 a ponechat jí pod bývalým pomníkem diktátora Stalina na Letné až do 9. prosince.

vybíráme od 23.10.2017
1 085 929 Kč

přispělo

971 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
V říjnu 2018 se ke stému výročí republiky na několik měsíců na Letné otevřela výstava Paměť národa. Byla to unikátní expozice, umístěná až do 9. prosince v podzemí pod tzv. Stalinem. V rozsáhlé sloupové síni pod bývalým pomníkem autoři vytvořili instalaci s využitím světelných a zvukových efektů – videomappingu, která přiblížila dramatické okamžiky 20. století.

Tvůrci prostřednictvím nových technologií vyvolali působivé iluze – například dojem, že sedíte v kokpitu Spitfiru přímo v Bitvě o Británii jako příslušník čs. stíhací perutě RAF nebo že stojíte v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v červnu 1942. V přeneseném slova smyslu se návštěvník ocitl v dobytčím vagonu v transportu do koncentračního tábora, či výslechové místnosti Státní bezpečnosti. V další části  výstava představila příběhy ze sbírky Paměť národa, které posluchači rozhlasu či diváci televize znají z cyklu Příběhy 20. století. V rámci třetí části výstavy na letenském horizontu vyrostl monument připomínající Berlínskou zeď.

Pokud vás tato výstava zaujala, prosím přidejte se k nám a pomozte nám vybudovat stálé expozice a komunitní centra v rámci projektu Instituty Paměti národa. 
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Hodně úspěchu s tímto projektem!

Jan Ullsperger
500 Kč

Dobrý den,
poslouchám váš pořad "Paměti národa" a rád, i když jsem už v důchodu přispěji.
Zrůdnost komunistického režimu se stále musí připomínat a jenom mě mrzí, kolik lidí
na tuto dobu už zapomíná nebo o ní vůbec neví (mládež). Je nutné to stále připomínat.
M. Hajný

Miroslav Hajný
500 Kč

Špatné momenty z historie je lepší si PŘIPOMÍNAT - než nechat celou historii reálně OPAKOVAT !

Vilém Novák
1 021 Kč

skvely projekt, drzim vam palce!!!

Federika Plesnik
300 Kč

„Kdo se nepoučil z dějin, musí je znova prožívat.“ - J. P. Sarter

Ondřej Dlask
500 Kč

Věřím, že se podaří vybrat celou částku, aby lidé věděli, kdo byli naši skuteční hrdinové, kteří se nebáli bojovat proti zlu.

Adam Štěpán
1 000 Kč

Nezapomenu na okamžik, kdy jsem se o okupaci 1968 dozvěděla - právě jsem v půl páte ráno kojila své první šestitýdenní dítě ... byl to pocit naprostého zmaru.

Ivanka Fišerová

Posílám symbolicky 100 korun českých k 100 letům Československa. Jednou za mne a jednou za přítelkyni. Doufám, že se povede dosáhnout maximálního čísla hlavně díky lidem, kteří si můžou dovolit přispět více. Děkuji za vaši práci, má smysl.

Jakub Valeš
200 Kč

Poslouchám pravidělně Příběhy 20. století a jsem nesmírně rád za existenci této instituce a jejích projektů. Nesmíme zapomenout!

Lenka Minaříková
500 Kč

Moc děkuji za Vaši práci.

Petr Městecký
1 500 Kč