POST BELLUM


Kultura, umění a historie Vzdělávání a výzkum

Na Stalina! Pomozte nám vyprávět příběh Paměti národa

Podpořte výstavu ke 100. výročí vzniku naší republiky. Podpořte vznik muzea totalit. Na výstavě „Paměť národa“ v prostorách bývalého pomníku J. V. Stalina na pražské Letné ukážeme domácím i zahraničním návštěvníkům dramatické okamžiky 100 let naší země. Interaktivní projekce, audiovizuální drama, videomapping, artefakty, doprovodný program a hlavně příběhy konkrétních lidí, které jsme zaznamenali za posledních 15 let pro sbírku Paměti národa. Termín výstavy: říjen 2018–červen 2019

Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

Pomozte nám vyprávět příběh Paměti národa.

Na výstavě v prostorách bývalého pomníku J. V. Stalina na pražské Letné ukážeme mladým lidem, domácím i zahraničním návštěvníkům dramatické okamžiky 100 let naší země.
Interaktivní projekce, audiovizuální drama, videomapping, artefakty, doprovodný program a hlavně příběhy konkrétních lidí, které jsme zaznamenali pro sbírku Paměť národa.
Termín výstavy: říjen 2018–červen 2019
Spolupořadatelé:
Post Bellum, Český rozhlas, Ústav pro studium totalitních režimů, Magistrát hl. města Prahy

Podpořte vznik výstavy ke 100. výročí naší republiky.


  • Přiblížíme strhujícím způsobem příběh tohoto národa od vzniku republiky po současnost,
  • budeme vyprávět naše dějiny způsobem dosud nevídaným – emocionálně silným, výstižným a srozumitelným,
  • zpřístupníme a také zachráníme pro budoucí generace unikátní sbírku příběhů našich rodičů a prarodičů, zpřístupníme rodinné archivy,
  • nabídneme návštěvníkům v příbězích 20. století inspiraci pro vlastní život,
  • otevřeme diskusi nad možnou stálou expozicí v prostorách bývalého pomníku J. V. Stalina na pražské Letné,
  • seznámení se s minulostí tohoto národa otvírá prostor pro pochopení přítomnosti a podporuje schopnost předvídat a připravovat se na budoucnost, vážit si a chránit principy demokracie a svobody.
Od roku 2001 působí v ČR obecně prospěšná společnost Post Bellum sdružující především novináře a historiky. Tato organizace systematicky dokumentuje vzpomínky pamětníků, sbírá fotografie, deníky, digitalizuje archivy. Příběhy zpřístupňuje na internetových stránkách pametnaroda.cz. Opírá se o úzkou spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů (ÚSTR) , Českým rozhlasem a Českou televizí. Paměť národa (PN) je největší veřejnosti digitálně přístupná internetová sbírka v Evropě, disponuje bezkonkurenčně nejpestřejším výběrem pamětníků 20. století. PN se nezaměřuje jen na hrdiny 20. století (válečné veterány, politické vězně, disidenty...), ale také na výpovědi spolupracovníků s totalitními režimy, např. výpovědi členů KSČ či agentů StB. PN obsahuje přes pět tisíc příběhů, mnohahodinových audio a video vzpomínek z období 2. sv. války a komunismu, přes 40 tisíc unikátních fotografií, zhruba 20 tisíc silných krátkých ukázek (tzv. „klipů“) z výpovědí, desetitisíce normostran textů vyprávějící příběhy.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Hodně úspěchu s tímto projektem!

Jan Ullsperger
500 Kč

Dobrý den,
poslouchám váš pořad "Paměti národa" a rád, i když jsem už v důchodu přispěji.
Zrůdnost komunistického režimu se stále musí připomínat a jenom mě mrzí, kolik lidí
na tuto dobu už zapomíná nebo o ní vůbec neví (mládež). Je nutné to stále připomínat.
M. Hajný

Miroslav Hajný
500 Kč

Špatné momenty z historie je lepší si PŘIPOMÍNAT - než nechat celou historii reálně OPAKOVAT !

Vilém Novák
1 021 Kč

skvely projekt, drzim vam palce!!!

Federika Plesnik
300 Kč

„Kdo se nepoučil z dějin, musí je znova prožívat.“ - J. P. Sarter

Ondřej Dlask
500 Kč

Věřím, že se podaří vybrat celou částku, aby lidé věděli, kdo byli naši skuteční hrdinové, kteří se nebáli bojovat proti zlu.

Adam Štěpán
1 000 Kč

Nezapomenu na okamžik, kdy jsem se o okupaci 1968 dozvěděla - právě jsem v půl páte ráno kojila své první šestitýdenní dítě ... byl to pocit naprostého zmaru.

Ivanka Fišerová

Posílám symbolicky 100 korun českých k 100 letům Československa. Jednou za mne a jednou za přítelkyni. Doufám, že se povede dosáhnout maximálního čísla hlavně díky lidem, kteří si můžou dovolit přispět více. Děkuji za vaši práci, má smysl.

Jakub Valeš
200 Kč

Poslouchám pravidělně Příběhy 20. století a jsem nesmírně rád za existenci této instituce a jejích projektů. Nesmíme zapomenout!

Josef Minařík
500 Kč

Moc děkuji za Vaši práci.

Petr Městecký
1 500 Kč