POST BELLUM


Vzdělávání a výzkum Kultura, umění a historie

Na Stalina 2018

Děkujeme, že jste podpořili vznik netradiční výstavy Paměti národa. Díky vašim příspěvkům jsme mohli otevřít unikátní expozici od 1. října 2018 a ponechat jí pod bývalým pomníkem diktátora Stalina na Letné až do 9. prosince.

vybíráme od 23.10.2017
1 106 079 Kč

přispělo

971 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
V říjnu 2018 se ke stému výročí republiky na několik měsíců na Letné otevřela výstava Paměť národa. Byla to unikátní expozice, umístěná až do 9. prosince v podzemí pod tzv. Stalinem. V rozsáhlé sloupové síni pod bývalým pomníkem autoři vytvořili instalaci s využitím světelných a zvukových efektů – videomappingu, která přiblížila dramatické okamžiky 20. století.

Tvůrci prostřednictvím nových technologií vyvolali působivé iluze – například dojem, že sedíte v kokpitu Spitfiru přímo v Bitvě o Británii jako příslušník čs. stíhací perutě RAF nebo že stojíte v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v červnu 1942. V přeneseném slova smyslu se návštěvník ocitl v dobytčím vagonu v transportu do koncentračního tábora, či výslechové místnosti Státní bezpečnosti. V další části  výstava představila příběhy ze sbírky Paměť národa, které posluchači rozhlasu či diváci televize znají z cyklu Příběhy 20. století. V rámci třetí části výstavy na letenském horizontu vyrostl monument připomínající Berlínskou zeď.

Pokud vás tato výstava zaujala, prosím přidejte se k nám a pomozte nám vybudovat stálé expozice a komunitní centra v rámci projektu Instituty Paměti národa. 
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Dekuju panu Kroupovi, jeho spolupracovnikum, jeho bratru i tatinkovi, za vsechno to dobre, co pro pravdu, paměť a kultivaci nasich spoluobcanu, delaji.

Michal Suchánek
500 Kč

Znát historii je důležité..

Jiří Švestka
500 Kč

Praha

Alžběta Zhořová
1 000 Kč

Má to smysl

Monika Pistěláková
500 Kč

Věřím v mladou novou generaci,
která bude otevřená světu, více kultivovaná, více zodpovědná vůči okolnímu životnímu prostředí, morálně svědomitá ve vztahu k celé společnosti a která nezapomene také si vážit svých vlastních kulturních hodnot.

Tereza Tsukahara-Symon

Děkujeme za úsilí vynaložené práce, pro odkryvání tak důležitého milníku Česka a Slovenska.

Nikola Flídrová

Děkuji, že děláte co děláte...!

Markéta Vaněčková
2 000 Kč

Držím palce

Pavel Makovsky
100 Kč

Velmi ráda podpořím takový projekt. Myslím si, že si i naše metropole zaslouží památník připomínající nejtěžší období našich dějin. Lepší místo nemohlo být zvoleno!

Monika Vacková

Nesmíme zapomenout!

Šárka Gabrielová
500 Kč