Olda Bažant: Dárcovská výzva pro projekt OSOBNÍ ASISTENCE USNADŇUJE ŽIVOT DĚTEM I SENIORŮM

HK na HK - HIMÁLAJSKÁ KORUNA na HOŘE KLEŤ - 2022

vybíráme od 21.6.2022
25 993 Kč
vybráno 29 % z 88 480 Kč

přispělo

28 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
CHODÍME PRO TY, CO CHODIT NEMOHOU! 
Jsem Olda Bažant. Kluk z ulice, pasťáku, z vězení, který se rozhodl změnit svůj život a chce měnit i svět kolem sebe. A vy se můžete přidat.
Podpořte jedinečnou výzvu, kde se budu prát s bolestí a odvahou! 120 km, 8848 výškových metrů na jedné trase, na jednom kopci. Himálajská koruna na hoře Kleť.
9. až 11. září 2022. Přidejte se!

PRVNÍ ZKUŠEBNÍ ROČNÍK BYL ÚŽASNÝ!
VÍCE V AKTUALITÁCH. DALŠÍ, PRVNÍ A JIŽ OFICIÁLNÍ, ROČNÍK SE PŘIPRAVUJE NA DUBEN 2023 - VÍCE ZDE.
EVERSTING = osobní výzva v nastoupání výškových metrů na jednom kopci. V našem případě na hoře Kleť v Blanském lese u Českého Krumlova.
Celosvětový fenomém využití vlastního prostředí pro zdolání Mt. Everestu (8848 m n. m.).

CÍL: Překonat převýšení 8848 m n. m., což je cca 130 km. Vy ale můžete i méně, je to jen na vás. 

JAK?
 • Můžete běžet, chodit, jet na kole,... jakkoli vlastními silami. Zúčastnit se mohou jednotlivci, štafety, rodiny s dětmi, firmy, ...
 • REGISTRACE: Přes tuto dárcovskou výzvu. Doporučená částka k registraci je dar ve výši 10% z odhadovaných nastoupaných metrů. Tedy například 885 Kč při zdolání Mt. Everestu. (V dárcovském formuláři jsou nastaveny další možné vrcholy ke zdolání, zvolit se ale dá jakákoliv jiná částka.)
  Po registraci vás budeme kontaktovat s dalšími podrobnostmi (registrace nutná do 5.9.2022). Pokud se nestihnete zaregistrovat do tohoto data, můžete přijít přímo na místo startu v době konání Himálajské koruny a zaregistrovat se přímo tam. 
 • Startovné je 100 Kč (hradí se na startu v hotovosti), k dispozici bude na startu lehké občerstvení (káva, čaj, guláš), pro zájemce i tričko HK.   
PROČ?
Podpoříte lidi, kteří běhat či chodit nemohou. Výtěžek z akce jde na podporu Osobní asistence, kterou zajišťuje neziskovka ICOS Český Krumlov. Osobní asistence pomáhá dětem i dospělým se zdravotním postižením a seniorům, kteří se neobejdou bez pomoci druhých. CHODÍME PRO TY, CO CHODIT NEMOHOU!
 
KDY? 
Pátek 9. září od 12 hodin do neděle 11. září do 18 hodin.
 
KDE? 
Trasa vede od Červeného Dvora přes Kleť na parkoviště v Krásetíně (dolní stanice lanovky) a zpět. 
Trasa má 6 km, tudíž pro zdolání Everestu je nutné ji absolvovat 22x (11 x tam a zpátky). Jedna trasa tam a zpět je přibližně 810 výškových metrů. 

Nemůžete se zúčastnit? Podpořte darem tuto výzvu! Dárcovská výzva 1. ročníku HK na HK je otevřena od 1. 7. 2022 a končí 30.9.2022. Každý dar pomůže těm, kteří běhat či chodit nemohou!
 
HIMALÁJSKÁ KORUNA NA HOŘE KLEŤ - 2022, 1. zkušební ROČNÍK, www.darujme.cz/himalaskakoruna
Více informací: Olda Bažant, tel.: 736 746 698

Pro ty z vás, kdo chcete vědět víc:

Jmenuji se OLDA BAŽANT. Jsem obyčejný kluk, co se rozhodl změnit svůj život, ne tím, co říkám, ale tím co dělám. Jeden ze způsobů, jak zvládat všechno to divné, těžké, nestandartní, mimózní, alternativní, dramatické, je pro mě chůze a běh. 
 
Dlouho jsem přemýšlel, jak udělat něco dobrého pro někoho dalšího, kdo to potřebuje, jako jsem to potřeboval já. Jsem Abstinující GTA (gembler, toxikoman, alkoholik). 17 let jsem se topil ve světě, kde jsem neuměl plavat ani hledat břeh, na kterém bych vylezl. 
 
Od svých 13 let jsem prožíval jen samá negativa typu zneužití, šikana, pasťák, kriminál, ulice, psychiatrie, znova ulice a několik pokusů o smrt.  
 
Ale nevzdal jsem to a rozhodl se vzít svůj život do svých rukou - spíš nohou. Rozhodl jsem se už nebojovat, ale žít. A po několika letech terapeutické práce se mi podařilo postavit se na vlastní nohy. Jsem 9 let čistý. Závislost jsem vyměnil za vášeň. 
 
Ted chci podpořit a motivovat další běžce, chodce či cyklisty ke společné akci, na které se sejdeme pod Kletí. Cílem bude „nastoupat“ co nejvíce výškových metrů na jedné trase. 
 
Navíc po celou dobu výzvy mohou lidi posílat korunky na dárcovský účet. Cílem je vybrat co nejvíce financí na pomoc lidem, kteří to opravdu potřebují.  Proto jsem se spojil s ICOS Český Krumlov, o. p. s. , který zajišťuje Osobní asistenci. Oni jsou ti, kdo opravdu pomáhají.
 
Toto je opravdová výzva, která nekončí. Ale začíná něco nového.
 
HK na HK - HIMÁLAJSKÁ KORUNA na HOŘE KLEŤ. A bude to hodně kruté. Čeká mne/nás 14 let za sebou jdoucích zdolání všech 14 osmitisícovek. Zde na Kleti. A nakonec dostaneme KORUNU HIMÁLAJÍ. Symbolicky. Každý rok jednu osmitisícovku, většinou na přelomu září-října. 
 
Tak co, jdete do toho se mnou? 
 
Váš Olda 

Pořádá: Fakt abstinenti, spolek přátel zotavení, z.s. 
Partneři akce: 
 • ICOS Český Krumlov, o.p.s., Psychiatrická léčebna Červený Dvůr město Český Krumlov, PROSPORT, o.p.s. 
 • CHKO Blanský les, Lesy ČR, obec Krásetín, obec Kájov

Sobota a neděle: 22. a 23. dubna 2023. OPĚT CHODÍME PRO TY, CO CHODIT NEMOHOU!  OPĚT NA HOŘE KLEŤ!
Tentokrát je cílem SHISHA PANGMA, 8027 metrů vysoká, nejnižší osmitisícovká.
Himálajská koruna na hoře Kleť 2023. Přidejte se k nám!

VÍCE NA: www.darujme.cz/himalajskakoruna

První zkušební ročník HK na HK byl úžasný! DĚKUJEME! 
 
 • Od pátku do neděle 9. až 11. září 2022 proběhl pilotní ročník Himálajské koruny na hoře Kleť (HK na HK). Děkujeme moc všem účastníkům i partnerům akce!
 • HK na HK se zúčastnilo celkem 95 odvážných lidí, kteří běželi či šli pro ty, co chodit nemohou! 21 lidí šlo trasu individuálně, další sestavili týmy jako například město Český Krumlov či dokonce žáci 4.B ZŠ Za Nádražím! 
 • Z 21 individuálních účastníků bylo celkem 9 odvážných žen! 
 • Nultý ročník má hned tři vítěze, kteří dorazili do cíle společně! V čase 28 hodin a 28 minut ušli 132 km s převýšením ještě vyšším než je Mt. Everest, celkem 9130 m. n. m. Jsou to: Gabriela Švaříčková, Libor Potclan a Olda Bažant. 
 • Díky darům a příspěvkům účastníků či podporovatelů akce se vybralo téměř 32 tisíc korun (25 993 Kč přes portálu Darujme + 6 tisíc Kč do kasičky na místě) na podporu Osobní asistence pro seniory a děti i dospělé se zdravotním postižením, kterou na Českokrumlovsku a Kaplicku zajišťuje obecně prospěšná společnost ICOS Český Krumlov. Tyto prostředky umožní zajistit až 60 hodin Osobní asistence navíc! 
S díky a úctou Olda Bažant a ICOS Český Krumlov, o.p.s. 

P.S.  Už teď se těšíme na další ročník!

První z odvážných na startu v pátek 9. září

Vítězové 2022

Setkání na trati

Svačinka v odpočinkové zóně

Založení výzvy

ICOS Český Krumlov, o.p.s.
Seniorům, dětem (od 1 roku věku) i dospělým se zdravotním postižením pomáháme žít co možná nejběžnějším způsobem života. V domácnosti, ve školách - všude, kde je potřeba. OSOBNÍ ASISTENCE umožňuje mnoha starším lidem i dětem zůstávat doma, aniž by museli využívat ústavního zařízení, dětem s postižením usnadňuje pobyt ve školách, školkách, …
Tým osobních asistentek pravidelně pomáhá téměř šesti desítkám dětí i dospělým se zdravotním postižením a seniorům se sníženou soběstačností. Každý rok zajistíme více než 10tisíc hodin přímé péče v příhraničních regionech jižních Čech. Někomu každý den, jinému třeba jen hodinu týdně.  Počet zájemců o službu však permanentně roste.

Staráme se o klienty například s dětskou mozkovou obrnou, Alzheimerovou, Parkinsonovou chorobou, autismem či roztroušenou sklerózou. Našim nejmladším svěřencům je pár let, těm starším i ke stovce let.          
 

Díky služebním automobilům se dostáváme za klienty i v odlehlých částech regionů, díky speciálním úpravám můžeme zajišťovat i převoz imobilních klientů.
Ročně co do počtu kilometrů objedou naše vozy za klienty a s klienty několikrát zeměkouli, přestože se většinou pohybují jen ve dvou regionech.

Vzhledem ke stárnutí populace poptávka po Osobní asistenci stále roste.

Kolik to stojí?  Téměř 8 milionů korun ročně. Ze zákona jde o sociální službu částečně hrazenou, klienti tak část nákladů hradí ze státního příspěvku na péči. Díky tomu máme každoroční příjem něco přes 1 mil. Kč. Zbytek pak stačí:) zajistit a složit za podpory dotací od státu, kraje, měst a darů nadací, firem a lidí ochotných darovat druhým.

Za každý dar děkujeme. Pomůže druhým.

 
Z reakcí na naši Osobní asistenci: 
„Jsem tělesně postižený od 1 roku života, snažil jsem se s tím poprat a zvládnout vše sám. Bohužel s přibývajícím věkem [ …] se můj zdravotní stav zhoršil. [ …] Po propuštění z nemocnice využívám vaše služby – koupání, oblékání a další pomoc. Děkuji vám za vaši péči, připadám si jako v nebi. Díky vaší asistenci se problém vyřešil, už nejsem ve stresu a vždy se těším na popovídání!“ Josef, 62 let

"Se službou Osobní asistence jsme velmi spokojeni. Asistentky učí Matěje základním potřebám a zároveň si s ním hrají a malují. Mají příznivý vliv na mého syna. Z každé návštěvy je nadšen. A zároveň i já můžu využít čas pro sebe,“ maminka Matěje, za nímž dojíždíme od roku 2017 (Matěj má specifické kombinované postižení: Syndrom Dravetové, ADHD a autistické rysy. S nemocí se pojí epileptické záchvaty, Matěj tedy musí být neustále pod dohledem). 

Osobní asistenci provozuje obecně prospěšná společnost ICOS Český Krumlov od roku 2008. ICOS je mj. držitelem prestižního ocenění Neziskovka roku 2016 - 2. místo v kategorii střední neziskovka. V roce 2020 pak ICOS získal (také 2. místo) v ceně hejtmanky Jihoč. kraje za společenskou odpovědnost. Na sklonku roku 2021 obdržel ICOS prestižní ocenění Značka spolehlivosti a může se tak pyšnit titulem Prověřená veřejně prospěšná organizace. V roce 2022 si pak ICOS převzal Cenu města Český Krumlov za rok 2021. Více třeba zde.icos.krumlov.czP.S. Podpořit Osobní asistenci, respektive nákup potřebného automobilu pro Osobní asistenci se rozhodlo devět kolegyň, které v měsíci listopad 2017 až březen 2018 slavily narozeniny. Nechtěly dárky, chtěly koupit Osobní asistenci auto. Narozeninovou výzvu včetně neodolatelného videa najdete ZDE.  Díky vám, dárcům jsme mohli pořídit další nezbytné automobily i v následujících letech. Děkujeme! 
Další dárcovské výzvy na osobní asistenci jsou uvedeny níže.Oldo, to dáš!!!

Magdalena Zronková
481 Kč

Oldo, budu na tebe myslet ...

Ctibor Chlup
489 Kč

Na výlet do Himálaje to letos nevypadá, tak aspoň takto! :)

Dárce
885 Kč

Těším se jak poznám sám sebe. 😍

Oldřich Bažant
885 Kč

Gerlach dám určitě:-) Když zvládnu víc, ráda doplatím! Děkuji za skvělou výzvu a těším se!

Krumlovská fanynka
265 Kč

To je výzva! Jako neběžec se zatím necítím na víc, než na Sněžku, ale potrénuju a uvidíme! Myšlenkami budu ale s Oldou i dalšími odvážlivci.

R.B.
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
ICOS Český Krumlov, o.p.s., projekt: OSOBNÍ ASISTENCE USNADŇUJE ŽIVOT DĚTEM I SENIORŮM