POST BELLUM


Vzdělávání a výzkum Kultura, umění a historie

Paměť národa

Zapomínat je snadné. Proto natáčíme a vyprávíme svědectví, která nesmějí zmizet. Vyzpovídali jsme už tisíce pamětníků. Jsme přesvědčeni, že zkušenost našich rodičů a prarodičů s totalitními režimy 20. století nám může pomoci k tomu, abychom lépe chránili svobodu a demokracii v současnosti. Dokumentujeme, vyprávíme, vzděláváme a pomáháme. Bez vás bychom nic z toho nedokázali. Děkujeme za vaši podporu!

vybíráme od 1.7.2014
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Ve filmových studiích i u pamětníků doma, natáčíme vzpomínky na klíčové okamžiky  naší nedávné minulosti. Založili jsme a spravujeme největší sbírku pamětí v Evropě, která je veřejně přístupná on-line. Pracují s ní nejen badatelé, ale i novináři, filmaři, učitelé, žáci a vy můžete také. Najdete v ní tisíce příběhů pamětníků. Chceme, aby se na jejich životní příběhy nezapomnělo, a proto se je snažíme poutavě vyprávět dál - v rozhlasových i televizních pořadech, filmech, knihách, komiksech, na výstavách, internetu i v mobilních aplikacích. Vzděláváme žáky a studenty základních, středních i vysokých škol a pomáháme jejich učitelům. Vždy 17. listopadu udílíme Ceny Paměti národa v Národním divadle. Pro veřejnost otevíráme v krajských městech Instituty Paměti národa, kde je možné se moderním způsobem potkats naší minulostí. Stále hledáme nové cesty, jak vzpomínky pamětníků šířit dál. 

Věříme, že vyprávěním příběhů se předávají i hodnoty, a proto jsme odhodláni připomínat zkušenost s totalitními režimy 20. i 21. století. Budeme vděčni, když u toho budete s námi. Staňte se dárcem a pomozte nám pečovat o Paměť národa. Děkujeme!

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (5)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

Dekuji za vase usili. Nesmime zapominat...

Lucie Ehrlichova

Děkuji za vaši úžasnou práci!

Dita Boháčová Michajlovová
100 Kč

Vaše práce má velký smysl. Jen tak dál!

Zuzana Weissová
1 000 Kč

„Ti, kteří neznají historii, jsou odsouzeni ji opakovat.“ — Edmund Burke anglo-irský státník 1729 - 1797

Jana Emma Sommerova
500 Kč

Práce všech z Paměti národa si moc vážím. Můj děda v 50. letech prošel nápravnými zařízeními Mírov, Bytíz, Vojna a Minkovice. Bylo mi 6 let, když došlo k zatčení - za velezradu. Na průběh návštěv nikdy nezapomenu. Děkuji za vaši snahu, aby tato doba nebyla zapomenuta.

Libuše Malá

Dobrý den, už dlouho se chystám přispět. Moc vám děkuji za vaši práci a za vaši otevřenost veřejnosti. Někdy si na rozhlasové aplikaci pouštím příběhů víc, jindy si musím dát pár měsíců pauzu, protože je pro mě těžké slyšet, jak ti nejlepší, nejslusnejsi, duchovni, elita národa, lidé kteří chtěli pro druhé a pro tuto zem jen to nejlepsi skoncili zavření, tyrani a ponizovani v komunistickych kriminalech, koncentracnich táborech, nebo před nacisty ukryti někde mezi zdmi. U každé takove špatnosti se vidí velikost těch našich hrdinů, jen těch je málo. Většina pri nejlepším jen tiše mlčí. A to mě teda moc trápí.
Chtěla bych slušnější a dbalejsi lidi v teto zemi, od sousedů až po politiky.

Nemáte v archivu nějaký příběh z okolí nebo přímo z Dolních Kounic? Malé město, kde je starý židovský hřbitov, synagogy, pravoslavny i katolicky kostel, pozůstatky dávného zenskeho kláštera Rosa Coeli, ale místní jakoby do té kultury moc nezapadali. Sama o mistni historii skoro nic nevim, přistěhovali jsme se.

Díky za vaši práci! A ať se daří
TK

Tereza Kosztolanyi

Snad ani teď v těžkých dobách nezapomeneme a bude pro nás demokracie stále důležitější než zkratkovitá řešení. Připomínejte nám prosím i nadále, jak se člověk může snadno dostat do nesvobody a jak se z ní špatně vymaňuje. Děkuji za to, co děláte.

Iva Peláková

Oslovilo mě včerejší vyprávění o tom, jak láska porazila zlý komunismus.

Martin Plachý
250 Kč

Děkuji za veškerou Vaši práci. S úctou E. P.

Eva Parmová

Velmi si vážím vaší práce, hlavně v dnešní době je to velmi důležité připomínat historii, ze které jsme se asi dostatečně nepoučili. Držím palce!

Radmila Novozámská
500 Kč