ROZALIO - Rodiče za lepší informovanost a svobodnou volbu v očkování, z. s.


Legislativa a právní pomoc Lidská práva

Podpora soudních sporů

Spolek Rozalio podpořil již sedm soudních sporů týkajících se svobodné volby očkování, přijetí dítěte do předškolního zařízení nebo také odmítnutí zákroku očkování samotným dítětem. Přispějte na tento projekt, abychom mohli i nadále finančně pomáhat rodinám v soudních sporech.

vybíráme od 5.6.2018
138 352 Kč

přispělo

285 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Rozalio dlouhodobě podporuje rodiče, aby stáli za právy svými i svých dětí. Od svého vzniku podpořilo finančně již 12 rodin, které potřebovaly právní zastoupení ve sporech se systémem očkování ČR.

Některé soudní spory jsou již zdárně ukončeny a přinesly zásadní možnost uznání výjimek pro očkování z důvodu náboženského vyznání i světské výhrady svědomí, dokonce také možnost přijmout dítě bez řádného očkování do školky.

Přispějte na podporu práv rodičů a dětí. Všechny vaše dary zde přijaté se odesílají na náš transparentní účet, na který můžete nahlížet ZDE.

Průběžné vyúčtování sporů hrazených z tohoto projektu:
 • r. 2018: Manželé Reichovi - 14 000 Kč, více o jejich sporu ZDE.
 • r. 2018: Případ 11leté Adélky, která nechtěla být přeočkovaná, matka s ní souhlasila, otec ji očkovat chtěl - 9 100 Kč. Až Ústavní soud řekl, že se má hledět na přání dítěte, jelikož je staršího věku. Více ZDE.
 • r. 2019: Žaloba proti udělení pokuty za nenaočkování dítěte - VYHRÁNO! Soud uznal, že v tomto případě byla pokuta udělena neoprávněně. Za advokátní služby bylo uhrazeno 28 500 Kč. O příběhu ZDE. Rozsudek najdete ZDE.
 • r. 2019: Podpora předžalobní výzvy pojišťovně k uhrazení povinného očkování. Pojišťovna vrátila rodině třetinu částky uhrazené za povinné očkování, zbytek byl bohužel promlčen. Alespoň jsme tímto získali podklad pro případná jednání s pojišťovnami, jelikož uznali svou chybu. Za sepsání výzvy advokátem bylo uhrazeno 1 500 Kč.
 • r. 2020: Podpora rodiny, která se odvolávala proti pokutě za nenaočkování nemocného dítěte - VYHRÁNO.Za poskytované právní služby uhradilo Rozalio v květnu 2020 celkem 7 875 Kč. Více ZDE. Ministerstvo zdravotnictví jejich odvolání v březnu 2021 zamítlo, a tak se rodina rozhodla podat žalobu ke Krajskému soudu. Na její sepsání a podání jsme přispěli 15 000 Kč za právní služby a 3000 Kč za soudní poplatek. Další soudní poplatek ve výši 1000 Kč jsme v červnu 2021 uhradili kvůli zamítnutí žádosti o odklad uhrazení pokuty. Dále jsme za ústavní stížnost uhradili faktury za advokátní služby ve výši 9000 a 3750 Kč. Ústavní soud rozhodl ve prospěch rodiny, a tak byly přiznány náklady řízení ve výši 16.600 Kč.
 • r. 2020: Podpora ústavní stížnosti rodiny, ve které bylo dítěti zastaveno očkování ze zdravotních důvodů a které později nebylo přijato do školky kvůli chybějícímu očkování. Za přípravu a podání ústavní stížnosti jsme uhradili 50 % z celkových výdajů, přesně 1210 Kč.
  V březnu 2021 jsme přispěli 605 Kč na přípravu repliky k ústavní stížnosti výše zmíněné rodiny ( ve které bylo dítěti zastaveno očkování ze zdravotních důvodů a které později nebylo přijato do školky kvůli chybějícímu očkování). Ústavní soud v dubnu 2021 sice stížnost zamítl, ale zároveň potvrdil, že mateřské školy jsou povinny se zabývat výhradou svědomí, což jsme použili při aktuálních přijímacích řízení do MŠ.
 • Podpora otce ve sporu o nepovinné očkování dítěte proti meningokokům ve výši 12 300 Kč za právní služby (platba faktury v listopadu 2021). Ústavní soud jeho stížnost zamítl s odůvodněním, že jsou-li vakcíny schválené, má se za to, že jsou pro dítě prospěšné. Příběh otce ZDE.
 • V listopadu 2021 jsme podpořili rodinu, která se soudí kvůli odmítnutí přijetí neočkovaného dítěte do mateřské školy. Jeden soud již vyhráli, díky čemuž je jasně deklarováno, že se ředitelé MŠ musí zabývat výhradou svědomí a náboženství při přijímání dítěte bez řádného očkování. Podporu jsme poskytli ve výši 12 000 Kč. Více informací ZDE.
 • Na administraci (poplatky) a fundraising byla z darů na tento projekt od začátku jeho spuštění k 30. 10. 2021 použita částka ve výši 12719,04 Kč.

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (3)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

Vydali jsme výroční zprávu 2022. K vidění ZDE.

Zveřejnili jsme výroční zprávu za rok 2021! Podívejte se na naši práci ZDE.

Založení projektu

Nedejte se!

Tomáš Stehlík
600 Kč

Drzime pesti!

Petra Stehlikova
300 Kč