26. listopadu 2020 | Svět dárcovství

Darujme.cz slaví 10 let. Objem darů už překročil 0,5 mld. Kč

I přesto, že je současná doba plná zvratů a nejistot, online dárcovství stále roste. Celkový objem darů na platformě Darujme.cz od jejího vzniku v roce 2010 letos překročil rekordní 0,5 mld. Kč. V době jejích začátků se celkový roční objem darů pohyboval v jednotkách milionů korun, v posledních třech letech vzrostl na desítky milionů korun ročně. V roce 2019 přes Darujme.cz na dobročinné účely putovalo 128 milionů Kč. V tomto roce je to už přes 170 milionů Kč a lze předpokládat, že podobný trend bude pokračovat.

V současné době Darujme.cz používá přes 800 organizací, institucí, obcí, měst a firem, které tak mohou už 10 let pomáhat tam, kde je potřeba. Podporovat kulturu, komunitní projekty, opravovat památky, chránit životní prostředí i demokracii v České republice. Pomáhat dětem, seniorům a všem, kteří se ocitli v těžké životní situaci. Pečovat o opuštěná zvířata nebo podporovat rozvoj zemí třetího světa.

„Je úžasné sledovat, jak online darování každý dnem roste a vidět, že se stává nedílnou součástí naší společnosti. Platformu Darujme.cz neustále vylepšujeme a hledáme nové možnosti rozvoje, abychom fundraiserům i dárcům celý proces darování ještě více usnadnili. Vážíme si toho, že přibývá počet dárců, a nejen těch jednorázových, ale i pravidelných, jejichž dlouhodobá podpora umožní organizacím přestát i nelehká období,” říká Adéla Vojáčková, manažerka rozvoje Darujme.cz

Letošní nárůst a překročení 0,5 mld.Kč výrazně ovlivňují také firmy, které aktuálně pomáhají snižovat dopady koronaviru, zapojují své zaměstnance do filantropie a jsou společensky odpovědné. V roce 2020 na Darujme.cz například proběhla na míru ušitá online zaměstnanecká sbírka pro společnost Avast. Pomocí ní mohli zaměstnanci přispívat na konkrétní projekty, které si sami odhlasovali. Každý jejich dar následně Avast zpětinásobil. Díky stovkám zapojených zaměstnanců tak na boj proti Covid-19 putovalo přes 17 milionů Kč.

„Poslední měsíce nepřibývalo darů jen na projekty řešící dopady epidemie. Ale vzrostl obecně počet darů na všechny projekty. Darování se po velké krizi nevrací na původní hodnoty. Lidé si zkusí darovat a navyknou si. Darování ostatně přináší prokazatelný pocit osobního štěstí, takže se vyplatí i dárci, popisuje Zdeněk Mihalco, ředitel Nadace Via.

Pomoc směřuje i obcím. Na Darujme.cz letos proběhla první obecní online sbírka. Obec Mnichovo Hradiště vybrala více než 198.000 Kč na oživení místní třešňové aleje, která se stane novým komunitním místem sousedských setkání. Dalším místem k zastavení má být Lavička Václava Havla, na jejíž vybudování cílí jejich aktuální sbírka.

SYSTÉM DARUJME.CZ VYUŽÍVAJÍ

Armáda spásy Člověk v tísni Greenpeace Adra Lékaři bez hranic Dejme dětem šanci