Ondřej Prokop: Dárcovská výzva pro projekt Podpořte ŽIVOT 90

Dárek k mým narozeninám: radost seniorům!

vybíráme od 6.1.2022
106 850 Kč
vybráno 107 % z 100 000 Kč

přispělo

45 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Rok se s rokem sešel a ta slavná událost je opět tady: mám narozeniny! Nejsou sice kulaté, i tak jsou ale důvodem k oslavě. Zaprvé já už jsem kulatý dost (čím dál tím víc, říká zrcadlo) a zadruhé nám všem poslední dvě léta ukázala, jak důležité je hledat radost v každém dni – nikdy totiž nevíte, který z těch dnů bude poslední.
Rok se s rokem sešel a ta slavná událost je opět tady: mám narozeniny! Nejsou sice kulaté, i tak jsou ale důvodem k oslavě. Zaprvé já už jsem kulatý dost (čím dál tím víc, říká zrcadlo) a zadruhé nám všem poslední dvě léta ukázala, jak důležité je hledat radost v každém dni – nikdy totiž nevíte, který z těch dnů bude poslední.

A protože já už díky všem krásným gratulacím svou narozeninovou porci radosti dostal, rád bych se teď o ni podělil s lidmi, pro které byla ta dvě uplynulá léta zvlášť těžká. Stejně jako vloni jsem se tak prostřednictvím narozeninové sbírky rozhodl podpořit neziskovou organizaci ŽIVOT 90, která pomáhá seniorům. Tentokrát však vybrané peníze půjdou na konkrétní věc, a to na realizaci nové inscenace v Divadle U Valšů provozovaném právě ŽIVOTEM 90.

Pražské Divadlo U Valšů bylo v roce 2004 založeno přímo pro seniory a je proto přizpůsobeno jejich potřebám. Vedle toho, že je prostor divadla plně bezbariérový, začínají představení už v 16:00 hodin, aby diváci nemuseli cestovat domů za tmy, což je pro staršího člověka přece jen komplikovanější. Ve srovnání s ostatními pražskými divadly, kde jsou vstupenky čím dál tím dražší a málokdo v seniorském věku si je může dovolit, pak Divadlo U Valšů drží i velmi přijatelné ceny na dostupné úrovni. 

Obdobně je seniorům přizpůsobený i program, který sestává z divadelních představení s oblíbenými herci, talk show a komponovaných večerů, nechybí tu ale ani taneční odpoledne nebo filmové projekce. Kulturní zážitek si pak návštěvníci mohou dovychutnat v přilehlé kavárně, popovídat si s přáteli nebo se tu třeba seznámit s někým novým. 

Jde prostě o divadlo pro seniory, kteří zde nejsou jen „zbytkovým publikem“ schovaným za slevové akce nebo dopolední představení, ale těmi nejvítanějšími hosty. Jde o místo, kde se osamělost, co s vyšším věkem někdy přichází, léčí smíchem a navazováním nových přátelství. 

Budu tedy moc rád – a vděčný – pokud se rozhodnete do mé sbírky přispět a pomůžete tak divadlu, aby mohlo seniorům dál rozdávat radost. To by byl pro mě ten nejkrásnější narozeninový dárek. PŘISPĚT DO SBÍRKY MŮŽETE ZDE: https://www.darujme.cz/vyzva/1202830

A pokud přispět nemůžete, budu alespoň rád, pokud sbírku nasdílíte dál!


Děkuji a přeji vám všem šťastný a řádně veselý nový rok! 

ŽIVOT 90, z.ú.
Jedinečná šíře našich služeb a dalších aktivit nám umožňuje věnovat se starším a starým lidem komplexně a řešit všechny jejich potřeby. Od krizové intervence, doprovázení při nejrůznějších příležitostech, přes každodenní péči a rehabilitaci. Po vytváření prostor a podmínek, které podporují starší a steré lidi žít svůj života dál tak, jak byli zvyklí, jak chtějí a tam, kde chtějí.
Pojďte s námi měnit pohled na stáří a stárnutí 💚

ŽIVOT 90 založili v roce 1990 Blanka a Jan Lormanovi s posláním měnit pohled na stáří a stárnutí v České republice. Přes 34 let pracujeme na tom, aby si každý člověk mohl užívat své stáří a žít důstojně v prostředí svého domova. Vycházíme z přesvědčení, že stáří není stigma. Lze ho prožít aktivně, zdravě a především důstojně. 

Jak pomáháme?
Jedinečná šíře našich služeb a dalších aktivit nám umožňuje věnovat se starším a starým lidem komplexně a řešit všechny jejich potřeby. Od krizové intervence, doprovázení při nejrůznějších příležitostech, přes každodenní péči a rehabilitaci. Po vytváření prostor a podmínek, které podporují seniory a seniorky žít svůj života dál tak, jak byli zvyklí, jak chtějí a tam, kde chtějí.

💚 Vzdělávací a další programy v Komunitním centru
Naše komunitní centrum v centru Prahy navštěvuje více než 500 starších lidí týdně. Potkávají se na hodinách břišních tanců, tai chi, jazyk, kurzů jógy a pilates, ale i na přednáškách, besedách nebo při promítání filmů. Většinu našich kurzů vedou lektoři vyššího věku.  
Vždycky jsem se chtěla pořádně naučit italštinu. Začínala jsem italskou konverzací, a teď umím tak dobře, že vedu kurzy. Za ty roky, co chodím do ŽIVOTa 90 už tu mám spoustu nových kamarádek,“ říká paní Sylva, lektorka italského jazyka.
💚 Tísňová péče NADOSAH 
Služba tísňové péče chrání životy a zdraví starších křehkých lidí, kteří chtějí i ve stáří žít ve svém domově. Náramek s tísňovým tlačítkem, které mohou stisknou v případě pádu nebo zhoršení zdravotního stavu, jim zajišťuje bezpečí. Jsme s nimi nepřetržitě v kontaktu a v případě potřeby vyšleme pomoc. ŽIVOT 90 je průkopníkem této služby v České republice.  
Je to prostě neocenitelná pomoc, to vědomí, že se mi prostě nemůže nic stát. protože když se mi něco stane a jsem při vědomí a stisknu to, tak se okamžitě někdo ozve. Když nevím a stisknu to, tak se taky někdo ozve, i když je půl 3 v noci a já vím, že se mi prostě nic nemůže stát" říká paní Emma, která naši službu využívá již 12 let. 
💚 Linka důvěry Senior telefon
Senior telefon je v České republice jedinou bezplatnou linkou důvěry pro seniory, seniorky a pečující osoby s nepřetržitým provozem. Ročně promluvíme s více než 10 000 lidí. 
Moc bych chtěla celému Senior telefonu poděkovat za vaši práci. Oceňuji, že lidem pomáháte. Sama k vám občas volávám, když je mi velmi psychicky těžce a vždy mi to pomůže, že si s někým můžu promluvit. Jsem s vámi moc spokojená a velmi děkuji" říká klientka Linky důvěry Senior telefon. 
💚 Pečovatelská služba a Odlehčovací centrum 
Naše pečovatelky a pečovatelé dochází do domácností seniorů a seniorek a pomáhají jim s jednotlivými úkony, které již sami*y nezvládají. Nabízíme také doprovod k lékaři, na procházky či na úřady. 
V našem odlehčovacím centru nabízíme starším lidem přechodnou pobytovou nebo ambulantní péči, včetně fyzioterapie, rehabilitace a ergoterapie. Pečujícím tak poskytujeme čas k načerpání sil nebo vyřízení potřebných záležitostí. 
Když jsme maminku převezly k vám na odlehčovací centrum, sepsaly jsme vše potřebné a začaly tzv. zírat. Paní vedoucí, velice příjemná, milá dáma, která mamku objala, ujistila, že se jí tam bude líbit a nelhala. Od toho dne byla mamka nadšená. Všichni jsou velice milí, vstřícní a takoví uklidňující. A musím podotknout, že to nebylo nikdy hrané. Kolikrát ani někdo z výše uvedených nevěděl, že už jsem vystoupila z výtahu a já slyšela ta laskavá slova, kterých se dostávalo klientům zařízení“ říká paní Alice, dcera naší klientky. 
💚 Bezplatné poradenství
Poskytujeme bezplatné poradenství pro seniory, seniorky a pečující. Pomůžeme například s orientací v dávkách sociálního systému, při hledání vhodné služby podle individuální situace a také na základě osobní domluvy zajišťujeme terénní poradenství u klienta nebo klientky doma.  
Chtěla bych vám moc poděkovat za pomoc, kterou jste mi poskytli po mém návratu z LDN, už je mi lépe, ale bez vás bych to neměla šanci sama zvládnout.“ říká klientka poradenského centra. 
💚 Dobrovolnictví
Do našich dobrovolnických programů se zapojuje více než 194 dobrovolníků a dobrovolnic. S vysokým procentem starších lidí (70%) jsme pak největším seniorským dobrovolnickým centrem v Česku. 
Moje paní Dana je báječný člověk. Dlouho jsem se s takovým člověkem nesetkala. Pracuje zadarmo a po práci. Za každého dobrovolníka vřelý dík, je to oběť. Ulehčí i dobrým slovem“ říká paní Josefa, klientka dobrovolnického centra 
💚 Divadlo
Divadlo U Valšů je profesionální divadelní scénou ŽIVOTa 90. Kromě divadelních představení uvádíme i další programy a besedy, při kterých se umělci setkávají s diváctvem všech generací. 
Chtěla bych moc a moc poděkovat za včerejší pořad, věnovaný panu Luďku Munzarovi. Po delší době jsem prožila odpoledne v tak příjemném prostředí a mezi milými lidmi, ze kterých vyzařovala upřímnost, laskavost a krásné povídání, zejména paní Báry Munzarové, ještě více přispělo k tomu, jaký silný, odvážný, a hlavně pokorný byl pan Luděk Munzar člověk" říká paní Eva, divačka z našeho Divadla U Valšů. 

Podpořte ŽIVOT 90 pravidelným nebo jednorázovým příspěvkem a měňte pohled a přístup ke stáří a stárnutí spolu s námi 💚

Musíme si pomáhat

Irena Voldánová
100 Kč

zítra určitě dám příkaz k uhradě nezdařilo se mě přímo kartou

Ludmila Nováková
300 Kč

🥂

Radomír Nepil

Přispěji na dobrou věc. Připojte se i ostatní.
Strnadová I. - 300,- Kč

Ivana Strnadová
300 Kč

Všechno nej pardále

Tomáš J
1 000 Kč

Vše nejlepší a hlavně pevné zdraví

Tomáš Adamják
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
ŽIVOT 90, z.ú., projekt: Podpořte ŽIVOT 90