Petr Šabata: Dárcovská výzva pro projekt Světluška

Slavím narozeniny, nejlepší dárek pro mě bude, kdy se mnou podpoříte Světlušku

vybíráme od 21.7.2021
56 060 Kč
vybráno 93 % z 60 000 Kč

přispělo

36 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Slavím 60. narozeniny, všechno dobré víno a knihy už mám, nejlepší dárek pro mě bude, když společně podpoříme Světlušku, která svítí na cestu nevidomým a dělá to skvěle!

Něco o Světlušce: Od narození nevidomý desetiletý Vítek se poslepu učí kotrmelec. Romana, která o zrak přišla až po třicítce, se vrací k letité vášni designování květin. Stejně jako my, i zrakově postižení se snaží žít naplno, rozvíjet se a přibližovat se představě samostatného života. Světluška jim na této cestě díky vaší přízni podává pomocnou ruku a snaží se srovnat jejich nesnadnou výchozí pozici a zvládat překážky, kterým musí kvůli hendikepu čelit. Světluška je dlouhodobý projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, který pomáhá těžce zrakově postiženým. Už od roku 2003 se snaží dělat radost hned dvakrát, a to jak nepřetržitou finanční pomocí zrakově postiženým, tak pořádáním osvětových a zážitkových aktivit pro všechny dárce.  
Na své si u nás přijdou sportovní nadšenci v rámci Nočních běhů pro Světlušku, milovníci kávy a neotřelých zážitků v Kavárně POTMĚ, hudební fanoušci na koncertě Světlo pro Světlušku i kolemjdoucí, kteří rádi jednoduše přispějí světluškám v ulicích během Sbírkových dnů Světlušky. 
Shromážděné finanční prostředky se přerozdělují všem nevidomým a slabozrakým jednotlivcům bez ohledu na věk, lidem, kteří o zrakově postižené pečují, nebo organizacím, které následně mohou realizovat své projekty zaměřené například na vzdělávání, vytváření pracovních míst, vývoj nových technologií nebo průvodcovské a asistenční služby.

Nadační fond Českého rozhlasu
Každý den přináší výzvy, které jsou pro nevidomé a slabozraké VESMÍRNĚ náročné. Pomáhejte zvládat zrakově handicapovaným život s větší jistotou pravidelně i vy, a to MĚSÍČNÍM příspěvkem. Ten může činit třeba jen dvě stě korun, tolik stojí například hodina práce asistenta, kterou využije rodina se zrakově handicapovaným dítětem. Malá částka pro vás, velký význam pro nás. Děkujeme.

Jsme Světluška, dlouhodobý projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, který pomáhá plnit každodenní náročné mise těžce zrakově postiženým už od roku 2003. Umožňujeme nevidomým a slabozrakým, aby žili co možná nejvíce samostatný a smysluplný život dle vlastní volby. Každý den, každý rok, celý život. Finanční podporu rozdělujeme celoročně nevidomým a slabozrakým dětem, dospělým i seniorům, kteří naši pomoc potřebují. Podporujeme například:
 
  • osobní asistenci a odlehčovací služby
  • průvodcovské a předčitatelské služby
  • terénní služby pro rodiny s dětmi 
  • nákup kompenzačních pomůcek a proškolení v jejich používání 
  • výcvik vodicích a asistenčních psů 
  • volnočasové/zájmové aktivity, sport 
Jsme dlouhodobým partnerem organizací, které zajišťují nezbytné služby pro lidi se zrakovým postižením po celém Česku a jsou oporou i pro jejich rodiny a pečující.
 
Jak naše pomoc vypadá v praxi? Například hodina práce asistenta přijde na 200 korun – pro vás malá částka, pro zrakově postižené ale vesmírná pomoc.
“Asistentka Lea nám pomáhá s doprovodem dcerky Zoiky ze školy. Odpoledne si doma Zoika s Leou hraje a dělají společně úkoly do školy. Lea se Zoikou hraje i na klavír a doprovází ji na ukulele, Zoika hraje i na kytaru a spolu si rády zpívají. Zoika má Leu moc ráda a těší se na ni! Pomoc asistentky je pro nás nenahraditelná, ulehčuje nám každodenní život a dává prostor věnovat se víc i mladšímu synovi Tomáškovi, který je v první třídě ZŠ. Díky asistenci se nám daří i víc výletů, na které bych si sama se Zoikou na vozíčku a malým synkem netroufla,” popsala maminka Zoiky, která může pomoc asistentky využívat právě díky Světlušce.

Projekty, které jsme za 20 let na Zemi uvedli do života
Na začátku našeho fungování stály zářijové Sbírkové dny Světlušky. Během těch se až do roku 2021, kdy Světlušky zasvítily v ulicích naposledy, povedlo 114 tisícům dobrovolníků po celém Česku vybrat přes 94 milionů korun. 
 
Dobrovolníci dnes pomáhají dál, a to v rámci malých benefic, v rámci nichž pomáháme zájemcům s uspořádáním vlastních akcí na podporu Světlušky. Další světluščí stálicí je koncert Světlo pro Světlušku, který je slavnostním zakončením našeho celoročního úsilí a především poděkování našim partnerům, dárcům a dobrovolníkům. 
 
Dlouhá léta už Světluška do českých a moravských měst vozí také Noční běh a Kavárnu POTMĚ. Dva projekty, díky nimž máme možnost se setkat s těmi, kteří na cestu nevidomým a slabozrakým svítí, osobně. A protože z posledních let víme, že stejně důležitý je i kontakt virtuální, dáváme dárcům možnost svítit i online prostřednictvím nového e-shopu. Zároveň se snažíme přibližovat každodenní život nevidomých zblízka a bez obalu, a to v Podcastu POTMĚ.  

Milý Petře, všechno nejlepší!

B&J&J&H

Ahoj, Petře,
přejeme vše dobré, hlavně furt dobrou náladu!
Irena, Jula, Madla, Jirka

Irena Jirků
3 000 Kč

Všechno nejlepší!

Jan Dražan

Petrovi všechno nejlepší k narozeninám a Světlušce všechno nejlepší na její další cestě!

Jana Franova
5 000 Kč

Skvělý nápad Petra Šabaty vyměnit dary k jeho kulatinám za dary pro Světlušku. S radostí jsem přispěl. Petře, ať Vám dobré nápady nedocházejí a peníze, ať pomohou, kde jsou potřeba.

Filip Nerad
1 000 Kč

Oslava petr Šabata pro Světlušku

Jan Kasl
3 000 Kč

Petře, všechno nejlepší! Děkujeme, co děláte pro Světlušku :)

Eliska Polackova

Všechno nej Petře

Svobodovi
2 000 Kč

Dobře to ten šéfredaktor vymyslel .)

Lubomír Smatana
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
Nadační fond Českého rozhlasu, projekt: Světluška