Ondřej Zmeškal: Dárcovská výzva pro projekt Světluška

TOUR DE FRANCE VE TMĚ pro nevidomé děti

vybíráme od 20.6.2021
149 590 Kč
vybráno 15 % z 1 000 000 Kč

přispělo

210 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Jsem Ondra a jako první nevidomý Čech jsem pokořil Tour de France! Ale nejen to – společně s vámi chci dokázat něco úžasného pro nevidomé děti. Trasa závodu měří 3.414 km, a pokud si každý z vás koupí jeden její kilometr za 300 korun, na konci sbírky máme milion!
Představte si, kolika dětem tím změníme život!
Ahoj, jsem nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal a mám na vás velkou prosbu. Když jsem jako mladší náhle oslepnul, bylo to nesmírně těžké, ale právě díky svým sportovním snům a podpoře lidí okolo jsem znovu našel smysl života – být živoucí inspirací a motivací pro ty, kdo měli v životě těžký start.
I proto jsem se rozhodl letos pokořit věhlasný cyklistický závod Tour de France a připojit k němu charitativní sbírku pro zrakově hendikepované děti a mladé lidi, kteří jsou na tom stejně jako kdysi já. Pojďme jim společně pořídit tandemová kola, sportovní vybavení, technologie, které jim pomohou se lépe orientovat, nebo přispět na osobního asistenta či sportovního traséra, který jim umožní dělat to, co je baví. I malá pomoc totiž dokáže úplně změnit život!
Závod Tour de France jsem jel ve dnech 26. června – 18. července 2021 a díky GPS sledování na mapě jste mohli sledovat, kde se právě pohybuji a jak si s mým „pilotem“ Markem Peterkou vedeme. Trasa má neuvěřitelných 3.414 km, které jsem úspěšně zdolal. Z celého náročného snažení vznikne filmový dokument pod taktovkou Rostislava Málka.

Já jsem tuhle extrémní výzvu zvládnul a stal se prvním nevidomým na světě, který zajel trasu Tour de France. Nyní je to na Vás a věřím, že společně dosáhneme toho nejdůležitějšího cíle: pomoci těm, kteří to skutečně potřebují.

Děkuji,
Váš Ondra


Nadační fond Českého rozhlasu
Každý den přináší výzvy, které jsou pro nevidomé a slabozraké VESMÍRNĚ náročné. Pomáhejte zvládat zrakově handicapovaným život s větší jistotou pravidelně i vy, a to MĚSÍČNÍM příspěvkem. Ten může činit třeba jen dvě stě korun, tolik stojí například hodina práce asistenta, kterou využije rodina se zrakově handicapovaným dítětem. Malá částka pro vás, velký význam pro nás. Děkujeme.

Jsme Světluška, dlouhodobý projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, který pomáhá plnit každodenní náročné mise těžce zrakově postiženým už od roku 2003. Umožňujeme nevidomým a slabozrakým, aby žili co možná nejvíce samostatný a smysluplný život dle vlastní volby. Každý den, každý rok, celý život. Finanční podporu rozdělujeme celoročně nevidomým a slabozrakým dětem, dospělým i seniorům, kteří naši pomoc potřebují. Podporujeme například:
 
  • osobní asistenci a odlehčovací služby
  • průvodcovské a předčitatelské služby
  • terénní služby pro rodiny s dětmi 
  • nákup kompenzačních pomůcek a proškolení v jejich používání 
  • výcvik vodicích a asistenčních psů 
  • volnočasové/zájmové aktivity, sport 
Jsme dlouhodobým partnerem organizací, které zajišťují nezbytné služby pro lidi se zrakovým postižením po celém Česku a jsou oporou i pro jejich rodiny a pečující.
 
Jak naše pomoc vypadá v praxi? Například hodina práce asistenta přijde na 200 korun – pro vás malá částka, pro zrakově postižené ale vesmírná pomoc.
“Asistentka Lea nám pomáhá s doprovodem dcerky Zoiky ze školy. Odpoledne si doma Zoika s Leou hraje a dělají společně úkoly do školy. Lea se Zoikou hraje i na klavír a doprovází ji na ukulele, Zoika hraje i na kytaru a spolu si rády zpívají. Zoika má Leu moc ráda a těší se na ni! Pomoc asistentky je pro nás nenahraditelná, ulehčuje nám každodenní život a dává prostor věnovat se víc i mladšímu synovi Tomáškovi, který je v první třídě ZŠ. Díky asistenci se nám daří i víc výletů, na které bych si sama se Zoikou na vozíčku a malým synkem netroufla,” popsala maminka Zoiky, která může pomoc asistentky využívat právě díky Světlušce.

Projekty, které jsme za 20 let na Zemi uvedli do života
Na začátku našeho fungování stály zářijové Sbírkové dny Světlušky. Během těch se až do roku 2021, kdy Světlušky zasvítily v ulicích naposledy, povedlo 114 tisícům dobrovolníků po celém Česku vybrat přes 94 milionů korun. 
 
Dobrovolníci dnes pomáhají dál, a to v rámci malých benefic, v rámci nichž pomáháme zájemcům s uspořádáním vlastních akcí na podporu Světlušky. Další světluščí stálicí je koncert Světlo pro Světlušku, který je slavnostním zakončením našeho celoročního úsilí a především poděkování našim partnerům, dárcům a dobrovolníkům. 
 
Dlouhá léta už Světluška do českých a moravských měst vozí také Noční běh a Kavárnu POTMĚ. Dva projekty, díky nimž máme možnost se setkat s těmi, kteří na cestu nevidomým a slabozrakým svítí, osobně. A protože z posledních let víme, že stejně důležitý je i kontakt virtuální, dáváme dárcům možnost svítit i online prostřednictvím nového e-shopu. Zároveň se snažíme přibližovat každodenní život nevidomých zblízka a bez obalu, a to v Podcastu POTMĚ.  

Ondro, děkujeme!

Martina Staňková
200 Kč

Ať se Vám daří, jste frajer…! :))

Jonáš Vojtek

Ať Vám to šlape

Tomáš Kostelecký

Vaše přednáška na diecézku mě moc bavila.

Adam Bárta
100 Kč

Chapeau!

Roman Tuma
3 000 Kč

Ať to šlape nejen Vám, ale i lidem ze Světlušky! Klobouk dolů před sportovním výkonem i dobrou myšlenkou :-)

Zdeněk Pavlovský
300 Kč

Držíme palce všem mladým sportovcům

B&J Halaškovi
1 500 Kč

Ať se daří!

Jan Šebelík
500 Kč

Je ohromné, že nevidomý člověk ještě dokáže takhle pomáhat druhým! Klobouček. Díky za Vás, Vašeho sparinga a zbytek týmu.

Lenka
500 Kč

Úžasný výkon, ráda přispívám na dobrou myšlenku, aby měla blíž k realizaci

Eva
300 Kč
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
Nadační fond Českého rozhlasu, projekt: Světluška