Prague Pride z.s.


Děti, mládež, rodina Osvěta a poskytování informací

Jak čelit obavám z nepřijetí ve společnosti, kde mají queer lidé strach o život? Podpořte fungování poradny Sbarvouven.cz v příštím roce

Všichni jsme stále otřeseni vraždou dvou mladých queer lidí, Juraje a Matúše, která se stala 12. října před bratislavským klubem Tepláreň. Vnímáme, že bratislavský útok znamená ohrožení všech LGBT+ lidí, i těch, kteří je podporují. Útok totiž nereagoval na konkrétní situaci ani projevy chování, ale směřoval k podstatě našeho lidství. Příčinou nejen tohoto zločinu z nenávisti jsou předsudky legitimizované vyjádřením řady politiků, političek a vlivných osobností. S obavami v posledních letech sledujeme, že slovní napadání a urážení LGBT+ lidí se i u nás stává novou normou.

557 286 Kč
vybráno 111 % z 500 000 Kč

přispělo

150 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
My v poradně Sbarvouven.cz se ale potkáváme především s důsledky, které událost a její širší souvislosti mají na každého jednoho z nás. Psychická pohoda a duševní zdraví všech queer lidí jsou nyní vystaveny velké zkoušce. Prožívají smutek, vztek nebo strach o vlastní bezpečí. Při pohledu do zrcadla leckoho z nich napadne „nevypadám dneska moc queer?“. Dvakrát zvažují, jestli si jít večer sednout do klubu, nebo si třeba dát na batoh odznak s duhovou vlajkou. Vzít svou drahou polovičku na ulici za ruku může být těžší než obvykle. Pocity strachu o bezpečí prožívají také jejich rodiče a blízcí. I oni se s nimi musí vypořádat. Obzvlášť tvrdě mohou důsledky současné společenské atmosféry dopadnout na mladé lidi, kteří se právě hledají. Ve chvíli, kdy vlastní identita znamená riziko fyzického útoku, je o to těžší ji přijmout. 

Poradna Sbarvouven.cz je tu pro mladé lidi i jejich blízké už sedm let. Dospívajícím pomáhá nejen se sebepřijetím a coming outem, ale i s dalšími tématy, jakými jsou šikana, smutek, deprese a sebepoškozování. Třetím nejčastějším tématem, se kterým se na poradnu klienti*ky obrací, je obava z nepřijetí.
 
Pomáhejte proto spolu s námi a podpořte fungování poradny v dalším roce. Pošlete dar v průběhu prosince a ČSOB jej do výše 500 000 Kč zdvojnásobí.

Jak poradna pomáhá?


Od vzniku poradny v roce 2015 se na ni obrátilo již 5 737 klientů*ek, se kterými si mentoři*rky vyměnili více než 71 887 zpráv. V osmi desítkách z těchto konverzací řešili klienti*ky opravdu závažné situace – útěk z domova, sebepoškozování, deprese. 36 klientů*ek dokonce uvažovalo o sebevraždě. 

Tahle čísla jasně ukazují, že mladí LGBT+ lidé poradnu opravdu potřebují. A vy se můžete společně s námi podílet na tom, aby mohla naplno fungovat i v roce 2023 a pomoci tak dalším stovkám z nich a také jejich přátelům a rodinám. Nebudeme na to ovšem sami – generální partner poradny ČSOB  do toho jde s námi a každý Váš dar zdvojnásobí. Co přesně to znamená? Za každou 1 Kč, kterou přispějete, přidá ČSOB další 1 Kč. Ale náš cíl je samozřejmě vyšší – na provoz poradny v roce 2023 potřebujeme získat minimálně 500 000 Kč.

Co částka 500 000 Kč zahrnuje?


  • 200 000 Kč tvoří honoráře pro odborný dohled, tedy tři kvalifikované psychology*žky, se kterými mentoři*ky konzultují konkrétní případy.
  • 100 000 Kč pokryje základní školení mentorů*ek.
  • 100 000 Kč stojí celková koordinace a vedení poradny.
  • 50 000 Kč použijeme na koordinaci a uspořádání podpůrných skupin pro mladé lidi, kteří řeší svůj coming out, a pro rodiče LGBT+ mladých v Praze.
  • 50 000 Kč  jde na provoz a správu webu.
Tím ale náklady poradny nekončí. Pokud se nám podaří získat peněz víc, použijeme je na následující aktivity: 

  • 50 000 Kč na koordinaci a uspořádání podpůrných skupin pro mladé lidi, kteří řeší svůj coming out, a pro rodiče LGBT+ mladých v regionech,
  • 50 000 Kč na specializované školení pro mentory*ky (letos proběhlo například školení od IN IUSTITIA na předsudečné násilí),
  • 70 000 Kč na uspořádání akce pro queer dospívající FILIP20 a Teenspace,
  • 140 000 Kč na propagaci poradny a šíření povědomí o jejím fungování jak v online, tak offline prostoru.
Máte zájem o bližší informace, potvrzení o daru nebo darovací smlouvu? Napište Sabině: sabina.sedlackova@praguepride.com.

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

držím palce 😀

Štěpán Freiberg
222 Kč

Aby mohli babies roztáhnout křídla ❤️

David Janků
300 Kč

S láskou a pokorou k životu 🍀❤️

MoniJa
1 000 Kč

Hodně úspěchů v příštím roce

Martin Drnovský
5 000 Kč

Tak ať se i v příštím roce daří. ;-)

Jaromír Smetana
5 000 Kč

I když nejsem cílová skupina, tak Vám děkuji za to, co dělate pro ty, co potřebují Vaši pomoc.

Alžběta Medková

Za lepší život!

Ivan Polak
1 000 Kč

Jen tak dál!

Vladislava Macurová
2 000 Kč

Má to smysl. Děkuji!

Lukáš Pospíšil

I tento rok jste byli se mnou, tak jako už dva předchozí a ráda aspoň maličko pomůžu na oplátku, tak jako vy pomáháte mě i ostatním trans lidem. Děkuji, že tu jste.

Patricie Bajcsy
1 000 Kč