Okamžik, z.ú.


Lidé s postižením

RODIČE NEVIDÍ, POMOZ MI PROSÍM SE ŠKOLOU!

Jak naučím svoje dítě číst a psát, když nevidím? Tuto a spoustu dalších otázek si klade nevidomý rodič, když jeho dítě nastupuje do školy. Vzhledem ke svému zrakovému handicapu nemohou totiž nevidomí rodiče svým vidícím dětem pomoci se vším, co po nich škola vyžaduje. V tom jim pomáhají naši speciálně vyškolení asistenti. Ti pravidelně docházejí k nim domů a podporují je v oblastech, kde je zrak nezbytný. Díky vašemu daru můžeme těmto rodinám pomoc nabízet bezplatně, proškolovat nové asistenty a rozšiřovat tuto službu mezi větší počet rodin.

vybíráme od 20.10.2022
52 810 Kč

přispělo

37 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

Podpořte nevidomé rodiče při vzdělávání dětí 

Představili jste si někdy, jak to chodí v rodinách, kde jsou oba rodiče nevidomí? 
 
Nevidomí rodiče při péči o děti narážejí na spoustu bariér. Zvláště obtížným obdobím je pro ně zejména nástup jejich dítěte do školy. Proto jsme v Okamžiku vymysleli program, v němž speciálně proškolení asistenti docházejí do rodin a pomáhají zrakově postiženým rodičům a jejich dětem ve věku 4 až 15 let s předškolní a školní přípravou. A nejen to. Podporují děti i v jejich mimoškolních aktivitách, výtvarně spolu tvoří nebo hrají vzdělávací hry. Zároveň dobře rozumí potřebám nevidomých rodičů, spolupracují s nimi, aktivně je zapojují do školní přípravy jejich dítěte a usnadňují jim komunikaci se školou. 
 
Jak to nyní funguje?
Program vznikl těsně před pandemií Covid-19, což se po prvotním šoku ukázalo být jako nejlepší načasování. Díky spolupráci s asistenty zvládly rodiny i to nejtěžší období distanční výuky. Také dnes, kdy už děti chodí do školy prezenčně, se rodiny mohou na své asistenty spolehnout. Společně se s dětmi učí číst a psát, vypracovávají domácí úkoly, vyplňují různé pracovní listy, procvičují grafomotoriku, trénují logopedická cvičení, věnují se výtvarným činnostem, kontrolují notýsky a sešity, nakupují školní pomůcky a mnoho dalšího. 
 
V tomto školním roce programu využívá devět  rodin, což znamená zhruba 500 hodin odborné pomoci v rodinách ročně a další hodiny distanční pomoci od koordinátora projektu. 
 
 
 Na co váš dar použijeme?
 
Finance z této sbírky nám umožní bezplatně nabízet pomoc stávajícím rodinám a zároveň rozšiřovat program mezi další. S vaší pomocí zaplatíme asistentům jejich mzdu. Nevidomí rodiče tak budou moci i nadále pravidelně využívat pomoc odborně proškolených a vedených asistentů.

Více o nás naleznete na www.okamzik.cz nebo na našem FB.
Pomůže nám každá darovaná částka,  jednorázově či pravidelně.
Děkujeme za vaše dary i za sdílení sbírky!
 
 Ohlasy nevidomých rodičů

„Jednoznačně musím napsat, že naše asistentka je naprosto super!!! Veškeré školní těžkosti snášíme přijatelně jen díky ní. Moc hezky s dcerou zachází. Děláme společně pěkné referáty. Umí si poradit, i když se dceři zrovna nedaří. Bez ní bychom to nejspíš ani nezvládli. Velmi děkuji za možnost takové spolupráce. Je užitečná a v této době maximálně potřebná.“

„Asistentku jsme využívali hlavně při kontrole domácích úkolů. Já sice dceru zkontroluji podle toho, co mi přečte a řekne, ale to, že v jednom slově jí chybí háček, ve druhém čárka, už nevidím. Dále nám asistentka pomáhala při vyplňování různých papírů v průběhu školního roku, psaní omluvenek, při podpisu úkolů nebo žákovské knížky, doprovázela mě na třídní schůzky nebo při nakupování školních pomůcek. Pokud měla dcera před písemkou, zkoušela ji z látky, kterou se měla naučit. Spolupráce probíhala po všech stránkách bez problémů.“

„I v minulém školním roce nám byla spolupráce s asistentkou velkou pomocí. Především oceňujeme možnost scházet se plynule pořád se stejnou asistentkou, protože tak může dceřinu školní přípravu sledovat dlouhodobě a pomoci nám udělat si představu nejen o konkrétním úkolu, ale i o celkovém vývoji, v čem udělala dcera pokroky a podobně. Už jsme sehraný tým, takže nám práce pěkně odsýpá. Perfektní je také pravidelnost, s jakou se scházíme, můžeme s pomocí každý týden počítat, takže když dcera chce např. vyrábět něco, na co se s ní sama necítím, můžu naprosto konkrétně říct, že fajn, ve čtvrtek s asistentkou se tomu budeme věnovat. Dokud tento program nebyl, byl můj příslib obvykle trochu neurčitý ve smyslu „až bude s kým, tak to zkusíme“ a někdy tím pádem na realizaci ani nedošlo.“

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (1)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

Aspoň malý dar na “náhradní” oči rodičů pro práci s dětmi 👍🏼

Dušan Melzer
500 Kč