CZ / EN

Nadace OSF


Children, Youth and Family Help for Ukraine

Podporte najviac vojnou ohrozené rómske deti a rodiny na Ukrajine!

Ľudia na Ukrajine potrebujú našu pomoc! Rómske deti a rodiny patria k tým najnúdznejším a najohrozenejším aj v bežnom živote, vojnový konflikt však na nich má a bude mať ničivý dopad. Podporte ich spoločne s nami a partnerskou ukrajinskou nadáciou!

Podporím vojnou ohrozené rómske deti na Ukrajine

€15,053

supported by

284 people
Donate in :
secured by Darujme.cz
S rómskymi a sociálne znevýhodnenými deťmi a ich rodinami pracujeme dlhodobo, a preto vieme, že potrebujú pomoc a podporu.
Na Ukrajine sú v dnes v dôsledku ruskej invázie, bombardovania a vojnového stavu tisíce z nich nútené opustiť svoje domovy, často živelne a bez akejkoľvek batožiny. Tí, ktorí ostávajú, žijú v obrovskom strachu, neistote a zmätku.

Podporte preto spoločne s nami ukrajinskú nadáciu Transcarpathian Regional Charitable Foundation "Blago", ktorá koordinuje REYN Ukrajina – sieť odborníkov a organizácií, ktoré sa venujú práci s rómskymi deťmi, rodinami a komunitami. Aktuálne budú prostriedky využité predovšetkým na distribúciu materiálnej a ďalšej humanitárnej pomoci ukrajinským utečencom z rómskej komunity. Neskôr vyzbieranú pomoc využijeme na zmiernenie následkov tohto brutálneho a ničivého vojnového konfliktu.

Ďakujeme, že pomáhate tým najohrozenejším rómskym deťom a ich rodinám na Ukrajine spolu s nami!🙏

Nadace OSF a Nadácia otvorenej spoločnosti
"Dobrý deň, milí priatelia!
Všetkým vám ďakujeme za to, že vám táto hrôzostrašná vojnová situácia na Ukrajine nie je ľahostajná. Medzi ľuďmi vládne obrovská panika, strach a hrôza. Rómovia prichádzajú k nám do Zakarpatskej oblasti, zatiaľ sa tu neudiali žiadne nepriateľské útoky, ale je tu veľké množstvo utečencov. Posielame ich k tunajším rómskym rodinám, do ich domovov. Hoci tu sú aj možnosti núdzového ubytovania v kostoloch, chýbajú tam postele, matrace, posteľná bielizeň, hygienické potreby, lieky, rýchlovarné kanvice a pod. Veľmi potrebná je aj psychologická pomoc pre deti, pretože prežili obrovskú hrôzu a strach. Stále preto žiadame o pomoc – finančnú aj materiálnu."

Eleonora Kulčar, riaditeľka Transcarpathian Regional Charitable Foundation "Blago"

Support this project even more and ask your friends to help Create campaign

Peníze z naší sbírky již putují romským dětem a rodinám v Užhorodě, další jsou však stále nutně potřeba!

Prvních 300 tisíc korun od 240 lidí je na cestě k organizaci Blago v Užhorodě. Obrovské díky všem dárcům!

Blago je organizace, která se v běžných dobách věnuje komunitní práci s romskými rodinami a vzdělávání romských dětí v zakarpatské oblasti. Její ředitelka, Eleonora Kulčar, současně koordinuje síť organizací zaměřených na včasnou péči po celé Ukrajině (REYN Ukrajina), což je obdoba naší Platformy pro včasnou péči. Ostatně proto jsme se také rozhodli sbírku uspořádat právě pro ně. Víme totiž, že právě rodiny, které i před válkou žily v extrémní chudobě, a rodiny z marginalizovaných komunit, jsou nyní v největším ohrožení

V době války se prostory organizace Blago okamžitě proměnily v azyl a přístřeší pro rodiny s dětmi, které prchají před bombardováním a nálety z celé Ukrajiny. Do Užhorodu od počátku konfliktu míří tisíce lidí, kteří utíkají na západ země, kde zatím panuje relativní bezpečí. Denně přijíždí plné vlaky, další lidé cestují auty, na cestách tráví řadu dní. I v této těžké době však dochází k diskriminaci - ne každý chce poskytnout ubytování a pomoc romským rodinám. Právě romským uprchlíkům v Blagu pomáhají nejvíce. Denně k nim přichází i 15-20 rodin z různých částí Ukrajiny - Charkova, Oděsy nebo třeba i Donětsku - z měst, která jsou často terčem náletů a bombardování. Mezi nimi byla minulý týden i rodina se 7 dětmi, která se skrývala 2 dny ve sklepě svého domu úplně bez ničeho. Jedna z bomb totiž spadla přímo na jejich zahradu. Následně strávili 8 dní ukrytí v metru a několik dní na cestě do Užhorodu. Jako zázrakem nebyl nikdo zraněn, ale děti prožily obrovský děs a stres, jsou nyní velmi zamlklé a stále vyděšené. Obdobně našla v Blagu útočiště i Yulia, která utekla z kompletně vybombardovaného města Izjum společně se svým slepým manželem a jejich třemi dětmi, z nichž nejmladšímu je 1,5 roku. A desítky a desítky dalších.

V azylové bydlení pro uprchlíky se tak proměnilo nejen komunitní centrum, kde si běžně děti hrají, učí se a rozvíjejí se, ale i dvě místní školy. Řadu uprchlíků také přijímají romské i neromské rodiny v okolních vesnicích.

Situace je však den ode dne horší. Prostředky, které aktuálně organizace Blago má k dispozici, jsou využívány na zajištění jídla, vody, léků, hygienických prostředků, matrací, přikrývek a další humanitární pomoci pro tyto rodiny. Situaci ale komplikuje překotný růst cen i to, že některé věci jsou obtížněji k dostání.


Sbírku proto zdaleka neuzavíráme, naopak. Pokud se nám, společně s dalšími partnery ze Slovenska a mezinárodní sítě REYN, podaří sehnat další prostředky, plánují je v Blagu využít na zaplacení nájmu větších prostor a pořízení 7-8 mobilních sprch, toalet a dalšího nejpotřebnějšího vybavení. Mohli by tak poskytnout přístřeší dalším 300-400 lidem. 

“Díky vám víme, že v tom nejsme sami. Vaše pozornost a podpora jsou pro nás v této hrůzostrašné době nesmírně důležité. Děkuji všem, kdo se zapojili a podpořili Ukrajinu a romské rodiny a děti”, říká Eleonora Kulčar.

A my děkujeme, že dál obrovsky pomáháte. Třeba zrovna s námi těm nejpotřebnějším. Každé sdílení, každá částka, projev solidarity i slova podpory znamenají mnoho.

Create project

Thank you for the great work you do! In honor of our loving mother Colleen on Mother's Day, and in solidarity with the mothers you are supporting.

The Schenks
CZK 2,000

Jsme rády, že můžeme tuto sbírku znovu podpořit.

Malé Socky
CZK 750

Kvuli predsudkum, chybam udelanym od nas knim v minulosti a nepochopeni rozdilnosti kultur nemuzeme nikoho soudit. Obzvlast hloupe je to kvuli predsudkum!

Jan Stuchlík
CZK 1,000

Díky za to, co děláte. Slava Ukraini!

Malé Socky
CZK 1,800

I got all your contact details through the Roma Support Group. Solidarity!

Pauline Rowe

I'm sorry I cannot give more. I hope it helps a little.

KAVITA DOODNAUTH

Díky za Vaši práci!

Martin Jiřička

Good luck people. Good bless you.

Jaroslav Facuna
CZK 2,000

Doufám, že symatie vůči ukrajinským Romům a jejich pozici nebudou menší, než ty pro ostatní obyvatele Ukrajiny.

Anthony Stalker
CZK 5,000

💙💛

Pavla Jenková
CZK 300