CZ / EN

Nadace Via


Philanthropy and Volunteering Help to South Moravia

Let's help the destroyed villages in the south of Moravia

South Moravia was hit by a catastrophe of unprecedented proportions. The Via Foundation has therefore launched a fundraising campaign that will help the affected villages, people, and communities to cope with the tragedy. We are distributing your donations to tackle the fallout of the catastrophic storm that left several villages completely destroyed. Thank you for your generosity.

we started on 2021-06-24

Thank you for helping us. We appreciate it.

€9,033,182

supported by

150411 people
Donate in :
secured by Darujme.cz
The money raised will go directly to the affected villages.

Proceeds from the collection go to help South Moravian municipalities ravaged by a tornado (in particular, but not only, to the municipalities of Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice, Hodonín Pánov). We are regularly updating information on the use of the donated funds. The funds will be distributed in several steps:
 • We have immediately released 25 million crowns for acute assistance. We have already sent 5 million crowns to each of the five most affected municipalities. These funds are used for the most urgent needs such as the removal of rubble or the purchase of building material.
 • Direct assistance to the affected people. We have been coordinating this direct assistance with other non-governmental organizations, such as ADRA, Diakonie and People in Need, who have been mapping the situation and needs of the locals on the spot as they have vast experience in providing humanitarian and psychosocial assistance. The result of this mapping is a database of households, which will immediately receive a contribution of CZK 150,000 for repairs to damaged houses and the provision of basic needs. Several hundreds of people have already received this contribution
 • After the first wave of support in the amount of CZK 150,000 per household, the operating organizations will carry out a deeper field survey, whose aim is: to examine the cost of repairs/brand new construction; to find out whether households were insured, the amount of their savings, social situation and other factors. On the basis of this survey, funds will be increased in multiples, if necessary, so that people can get back on their feet.
 • In the coming months, we plan to support initiatives and projects that will help get the region back on its feet and bring life back to the affected communities. We cooperate with The Community Foundation of South Moravia, which is based directly in Moravská Nová Ves, one of the most affected municipalities, on distributing the proceeds of the collection.
 • A smaller part of the proceeds will also go to the Louny region, where funds are collected in cooperation with The Ústí Community Foundation.
Thank you for your extraordinary generosity.

After the fundraising collection is finished, we will send to each of you, our generous donors, a donation certificate and information about how your contributions have been used.

0.jpg


Campaigns

Support this project even more and ask your friends to help Create campaign

 • Děkujeme za Vaši štědrost, díky které jsme úspěšně dokončili první fázi podpory a ke konci minulého týdne jsme ze sbírky podpořili na 600 domácností částkou 88 milionů korun a dalších 25 milionů bylo napřímo zasláno postiženým obcím. 
 • V přímé podpoře pokračujeme i nadále. Od tohoto týdne zasíláme další příspěvky, opět v částce 150 000 Kč, a to rodinám / domácnostem, které byly tornádem více zasaženy a další pomoc nutně potřebují, aby se mohli vrátit zpět domů. 
 • V průběhu srpna navážeme (ve spolupráci s ostatními organizacemi) fází individuálně posuzované podpory, v níž budou rozdělovány i násobně vyšší a to cíleně tam, kde to bude nejvíce zapotřebí.
 • Více informací o sbírce a rozdělení výtěžku naleznete na pravidelně aktualizované stránce zde
Moc děkujeme za Vaši pomoc a podporu.

Měsíc po katastrofě jsme díky vaší neuvěřitelné podpoře již:
 • podpořili 5 obcí, každé jsme hned v prvních po katastrofě odeslali 5 milionů korun na řešení akutních následků katastrofy
 • podpořili jsme díky vám finančně cca 600 domácností v postižených obcích, každé jsme odeslali příspěvek 150.000 Kč. Většinu smluv jsme podepsali rychle online tak, aby měli lidé peníze na účtu během pár dní
 • celkově české nevládky podpořili již 1450 domácností
 • nyní následuje další fáze podpory. Po rychlém jednorázovém příspěvku všem postiženým probíhá hlubší šetření a nejpostiženější domácnosti dostanou další finance.
Děkujeme vám za neobyčejně štědrou a velkorysou podporu, které se jihu Moravy i nadále dostává.

Dojetí, vzájemná solidarita i odmítání darů. Sdílíme reakce prvních podpořených.
Ve středu 7. července jsme po podpisu prvních smluv odeslali první desítky nadačních příspěvků obyvatelům zpustošených obcí. Rádi bychom se s Vámi podělili o reakce podpořených na neskutečnou vlnu štědrosti, kterou ničivé tornádo mezi lidmi vyvolalo.

Jedna z obyvatelek Moravské Nové Vsi v únoru ovdověla a za čtyři měsíce později přišla rána v podobě přírodní katastrofy. Paní L. sice nemá svůj vlastní bankovní účet, smlouvu však za ní může podepsat dcera, která o ni pečuje. Příspěvek následně použijí na opravu poškozené střechy domu. Další z obyvatelek a příjemkyň pomoci děkuje pracovníkům Nadace Via jako zástupcům celého národa. A ozývají se i další, kteří děkují všem dárcům a nemohou stále uvěřit, kolik peněz už se na obnovu jejich domovů vybralo.

Solidarita panuje také mezi samotnými postiženými, především mezi těmi, jejichž domy nebyly odsouzeny k demolici a zůstávají nadále obyvatelné. Více než o příspěvek pro sebe se obávají o to, zda dar, který mají obdržet, neubere těm, kteří by jej potřebovali víc.Dobrý den. Strašně moc Vám děkujeme za nabídnutou finanční pomoc. Chci Vás ale požádat, abyste tuto finanční pomoc darovali raději někomu jinému, kdo měl opravdu hodně poškozený dům nebo o něj třeba úplně přišel. My jsme nějaké menší škody měli, ale jsou opravdu malé a dostaneme peníze z pojišťovny, které by nám ty škody měly pokrýt.“ I takové zprávy v těchto dnech od obdarovaných čteme nebo slyšíme po telefonu.

Na místo katastrofy jsme se minulý týden vydali i my, a můžeme proto potvrdit, že obyvatelé postižených obcí pomoc skutečně oceňují. „Chci poděkovat všem dárcům, štědrost Čechů je neuvěřitelná. Viděl jsem i na místě, že lidem pomáhá, že za nimi někdo stojí. Ví, že žijí ve společenství, které je v tom nenechalo. I díky tomu v obcích není atmosféra beznaděje,“ uzavírá ředitel Nadace Via Zdeněk Mihalco.

Během prodlouženého víkendu jsme ve spolupráci s ostatními neziskovými organizacemi, zejména Adrou a Diakonií ČCE, uzavřeli první desítky smluv s obyvateli obcí zasažených tornádem. Příspěvek 150 000 Kč tak byl ve středu 7. července odeslán prvním postiženým domácnostem. Mezi prvními příjemci budou zejména obyvatelé obcí Hrušky a Moravská Nová Ves, další smlouvy uzavřeme a příspěvky odešleme ještě tento týden.

Příspěvky budou v první vlně vyplaceny všem rodinám, jejichž domácnosti byly zasaženy tornádem. Databáze potřebných vznikla na základě terénního mapování organizací Člověk v tísni, ADRA a Diakonie, Nadace Via nyní na základě této databáze oslovuje první příjemce pomoci, s nimiž uzavírá smlouvy o nadačním příspěvku. Po oboustranném podpisu této smlouvy (lze fyzicky i online) příjemcům obratem odesíláme příspěvek ve výši 150 tisíc korun. Další spolupracující organizace se také snaží identifikovat lidi v exekuci, abychom jim mohli příspěvek poslat takovou formou, že o finanční podporu nepřijdou.

Více o tom, jak vybrané prostředky pomáhají, se dozvíte například v rozhovoru ředitele Nadace Via Zdeňka Mihalca se Světlanou Witovskou v pořadu Interview ČT24 či z podcastu Marie Bastlové Ptám se já na serveru Seznam Zprávy.
♥ Všem dárcům ještě jednou srdečně děkujeme za podporu a naději, kterou svojí štědrostí přinášíte na jižní Moravu. ♥

Děkujeme Vám a máme velkou radost, že sbírka stále roste. Dnešní Koncert naděje • Benefiční koncert České filharmonie a Filharmonie Brno vynesl více než 2 miliony korun. Srdečně děkujeme za Vaši štědrost a pokud vám přímý přenos unikl, záznam koncertu najdete ještě 8 dní na stránkách České televize. Přejeme krásný hudební zážitek.

Koncerty naděje.
Na podporu sbírky pro Moravu zahrají hudebníci ve Valticích i Praze.
Pomoci obyvatelům obcí zpustošených ničivým tornádem se rozhodli také hudebníci. V sobotu 3. července v jízdárně zámku Valtice odehrají Česká filharmonie a Filharmonie Brno benefiční Koncert naděje na pomoc obětem živelní katastrofy na jižní Moravě a jako poděkování všem, kteří již pomohli finančním příspěvkem nebo přímo na místě. Ve středu 7. července pak několik předních kapel české hudební scény vystoupí v Praze na Václavském náměstí v rámci koncertu Společně pro Moravu. Výtěžek obou koncertů poputuje do sbírky pro Moravu organizované Nadací Via.
Více si můžete přečíst zde.


Děkujeme, děkujeme, děkujeme.
Výtěžek sbírky putuje na pomoc jihomoravským obcím zpustošeným tornádem. Konkrétně zejména obcím Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice, Pánov. Dary pomohou hned v několika krocích:
- Okamžitě uvolňujeme 25 milionů korun jednotlivým obcím na akutní pomoc, kterou koordinujeme s krizovým štábem a krajem.
- Přímá pomoc postiženým lidem - od pátku koordinujeme přímou pomoc lidem s dalšími neziskovkami, které na místě mapují situaci a potřeby místních. Spolu s dalšími neziskovými organizacemi a nadacemi poskytneme postiženým domácnostem příspěvek 150 000 Kč na opravy poničených domu a zajištění základních potřeb zasažených domácností.
- Následně plánujeme podpořit iniciativy a projekty, které pomohou region znovu postavit na nohy a vrátit život do zasažených obcí.
Na rozdělení výtěžku sbírky spolupracujeme také s Jihomoravskou komunitní nadací, která sídlí přímo v Moravské Nové Vsi, jedné z nejvíce postižených obcí. Část výtěžku celé sbírky poputuje také na Lounsko, kde sběr prostředků na obnovu zajišťuje ve spolupráci s Nadací Via Ústecká komunitní nadace.
Děkujeme za Vaši pomoc.

We want to thank all donors for their incredible generosity and solidarity with the people of the South Moravian villages that were affected by the devastating tornado.

 • We will immediately release 20 million crowns for acute assistance, which is coordinated with the crisis management team and the region.
 • During the weekend and on Monday, we will coordinate the financial aid with other non-profit organizations, foundations, and fundraising collections in cooperation with the crisis management team, municipalities and the region, so that the financial assistance is used in a specific and meaningful way directly by the affected people and municipalities.
 • Subsequently, we plan to support initiatives and projects that will help get the region back on its feet and bring life back to the affected communities.
 ♥ ♥ ♥ Thank you! ♥ ♥ ♥

Thank you very much for your generosity and we apologize for the minor technical outages that have occurred and which we have been working on since morning, we are working on strengthening the servers, we optimize. Thank you!
After the fundraising collection is finished, we will send to each of you, our generous donors, a donation certificate and information about how your contributions have been used.

We are currently coordinating with other non-profit organizations and the crisis management team and so that the aid is as effective as possible. We are ready to send the aid immediately. Thanks to your incredible support, we can now send half a million to a million crowns to each of the affected municipalities.

Create project

Držte se!

Jindřich Nejedlý
CZK 7,200

Příspěvek od Moniky a Jakuba Langnerových

Donor
CZK 500

Soucítíme se všemi Moraváky, přes které se přehnalo tornádo a nechalo šrámy na majetku i na duši. Byla to hrůza sledovat na videích...neumíme si představit jaká hrůza to musela být v reálu :( Syna Jindříška (6 let) ta spoušť zhrozila tolik, že k našemu příspěvku přidal velký díl ze svého kapesného. Hodně sil všem!

Lucie Kociánová
CZK 700

Stále na Vás myslíme!

Michelle Řehoušková Spechtová
CZK 1,000

Stále na vás myslíme!

Michelle Řehoušková Spechtová
CZK 1,000

Snad Vám to pomůže.

Josef Vávra
CZK 4,500

postavte si nové domy.

Josef Vávra
CZK 5,000

Za nakupující z Vinted.

Vendula Valíková

Vydržte, vše zlé se v dobré obrátí

Miroslava Gabrianová
CZK 2,000

Pevné nervy a mnoho sil přeje Jarmila Poislová s rodinnou

Petr Poisl
CZK 5,000