Nadace Via


Životní prostředí

Živá komunita: Tady je domov, ne dálnice!

Pomozte nám, prosíme, ochránit domovy tisíců lidí před hlukem a smogem z tranzitní kamionové přepravy a odvrátit zničení Brněnské přehrady a přístaviště. V září 2020, těsně před krajskými volbami, Zastupitelstvo Jihomoravského kraje souhlasilo s vedením transevropské komunikace „43“ přes hustě obydlené brněnské městské části Bosonohy, Bystrc, Kníničky. Navíc v bezprostřední blízkosti Brněnské přehrady a významně negativně dopadající na Troubsko, Rozdrojovice, Jinačovice, Moravské Knínice, Malhostovice, Drásov, Skaličku, Všechovice a Malou Lhotu. Současně má být poškozena nová obytná oblast pro dva tisíce obyvatel na jihu Kuřimi. Naším cílem je, aby toto nešťastné rozhodnutí kraje bylo soudně zrušeno a byla zahájena příprava vybudování plnohodnotného obchvatu celého Brna a všech obcí.

vybíráme od 10.12.2020
310 940 Kč
vybráno 69 % z 450 000 Kč

přispělo

149 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Prodlužujeme dobu trvání sbírky. Kvůli pandemii koronaviru jsme na jaře 2021 nemohli plně realizovat plánovanou kontaktní kampaň u Brněnské přehrady a oslovit tak větší počet potenciálních dárců. Chceme pokračovat v připravených právních krocích a v létě a na podzim posílit informační kampaň, proto bude sbírka pokračovat až do konce října 2021.

Jedinou šancí desítek tisíc ohrožených obyvatel je nyní už jen žaloba a zrušení té části krajského územního plánu, která výstavbu této transevropské komunikace povoluje.

Podporou projektu Tady je domov, ne dálnice! nám pomůžete zajistit kvalitní právní služby a nezbytné expertní poradenství. Vypracování žaloby nebude vůbec jednoduché, proto je potřeba zajistit dostatek financí k uhrazení nákladů týmu právníků, který je k tomu potřeba.

Logickým a věcně správným řešením je Optimalizovaná varianta „43“ Boskovickou brázdou, která minimalizuje zatížení obyvatelstva, realizuje obchvat celého města Brna a kvalitní obchvaty všech obcí na trase „43“. Tato varianta tvoří severní obchvat Kuřimi a konečně řeší i zácpy u Lipůvky, neboť zahrnuje obchvat vzdálený téměř 1 km od její obytné části.
Občanské spolky se dlouhodobě snaží o konstruktivní dialog s krajskou samosprávou. Ke krajskému územnímu plánu jsme předložili mnoho připomínek a předali zastupitelům výzvu k nápravě, kterou podepsalo přes 2000 občanů. Na tuto výzvu tehdejší hejtman Šimek ani po výzvě občanů na jednání zastupitelstva nijak nereagoval.
Řešení celé situace soudní cestou je krokem, k němuž jsme se rozhodli až poté, co jsme využili veškerých možností, které jako občané ve vztahu k veřejné instituci máme. Potřebujeme shromáždit prostředky ve výši 450 000 Kč, které použijeme zejména na právní služby a expertní poradenství v oblasti územního plánování a dále na vytvoření komunikační strategie celé kampaně. Plně si uvědomujeme, že se jedná o značně vysokou částku a naší snahou je zajistit ji z mnoha různých zdrojů. Každá koruna, kterou přispějete, má pro nás velkou cenu, protože bez malých krůčků nebude dosaženo velkého cíle.

Finanční prostředky budou použity na právní analýzy a odborné expertízy (např. hluk, emise, urbanismus), na komunikaci o postupu prací, přípravu žaloby (sepsání žaloby, kolky) a právní zastupování v průběhu řízení.

Projekt Tady je domov, ne dálnice! byl podpořen Nadací Via v programu Živá komunita

Děkujeme Nadaci Via, že nám prvních darovaných 20 000 korun zdvojnásobí!
 
O čerpání prostředků z výzvy i pokrocích našich snah budeme pravidelně informovat na webových stránkách iniciativy:  http://d43.cz/ 
 
Děkujeme, že nám pomůžete ochránit domovy tisíců lidí před hlukem a smogem a čistou přírodu u Brněnské přehrady.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Děkujeme

Pavel Švihálek
1 000 Kč

Bojujete za zdravé prostředí pro naše děti, díky za to!

Zina Pavloušková
1 000 Kč

Plánovat průtah transevropské dálnice zařazené do TEN-T městem Brnem a v těsné blízkosti obcí?
Brňané si zaslouží skutečný obchvat města stejně jako obyvatelé všech obcí na trase "43" optimální obchvaty svých obcí.

Dárce
1 000 Kč

Jsem rád, že se pořád ještě najdou zodpovědní lidé, kteří se snaží o dobrou věc. Všem děkuji!

Štefan Friča
500 Kč

Stále věřím, že se nám podaří R43 přesunout. Vydržme!

Michal Viklický
300 Kč

Pokracujte prosim v usili na omezeni hluku v okoli prehrady Dekuji za vasi cinnost.

Dárce
500 Kč

Tady je domov, ne dalnice D43/R43 (S43/X43)

Mirek S.
2 000 Kč

Brněnskou přehradu miluji, vážím si toho, že tento unikát v Brně máme. Při každé procházce budu mít dobrý pocit, že i my jsme mohli pomoci proti jejímu zničení dálnicí 43, a že naše děti nám jednou za to poděkují. Dálnice přes rekreační a obytné části nepatří. K tomu jsou obchvaty, a ty je nutné řešit rychle, efektivně, s rozumem a srdcem.

Dana Vonková
5 000 Kč

Děkujeme moc za vaši práci!!!

Radovan Jiřík

Proč nutně kopírovat "velkého stavitele dálnic" Hitlera?

Jaromír Pasker
500 Kč