CZ / EN

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit, z.s.


Philanthropy and Volunteering

Help us to save workcamps

Coronavirus gave us a difficult challenge but our Blue hearts of INEX do not give up. Even though the workcamps will not have the same international dimension and are only going to be open for Czech volunteers we are fully determined to save the workcamps’ season.

€6,636
raised 70 % out of  €9,542

expires in

25 days

supported by

235 people
Donate in :
secured by Darujme.cz
We believe that local volunteers are going to be more important this year than ever before. Therefore, we are going to organise as many Czech workcamps as possible and in case of necessity, we are ready to increase their amount. 

However, to make it happen, we must overcome a hole of missing income from registration fees of foreign workcamps.  This we cannot make without you. Annually, about 450 volunteers travel to international workcamp with us. If travelling abroad will be limited throughout the summer, we estimate our loss at almost CZK 1,000,000. These funds are used for paying for the office management, salaries of employees, training courses for volunteers, the website and the database, as well as for the fees of membership in international networks.

This is why we would like to ask you for the support by a financial contribution. We believe that with your help we can overcome this difficult period and we will be able to send our volunteers to the distant world again.

Thank you 💙
Lenka Kadeřábková, INEX directress

How your contribution will help:


  • 300 CZK covers one-tenth of the cost of logistical preparation at training for workcamps´ leaders
  • 500 CZK covers one-tenth of the cost of individual preparation for a new local partner (local community, a non-profit organization, mayors)
  • 1000 CZK covers one-tenth of the cost of preparation of one Czech workcamp

Support this project even more and ask your friends to help Create campaign

Držte se! :-)

Veronika Černá

Wokcampy mi změnily život, ať už jsem se účastnila jako dobrovolník, nebo jako vedoucí. Držim palce ať se podaří workcampová sezóna v ČR!

Radka Styblova
CZK 500

Narodeninový darček od Tomáška a Peťky :)

Tom

Fandím! ;)

Veronika Zrníková
CZK 500

Díky za vaši práci. Kdysi dávno v mých 18 letech jsem díky vám "vykročila do světa" ( = jela na svůj první workcamp), pak znovu a znovu a znovu... a rozhodně mi to pomohlo se nebát, spoléhat se sama na sebe a taky vědět o světě a lidech v něm mnohem víc, než kolik se člověk dozvídá z médií.

Šárka Čapková

INEX - taková nenápadná seznamovací kancelář lidí s podobnými hodnotami :-) Nechť žije dál.

Tomáš Kulhánek
CZK 1,000

Díky za to co děláte.

Martin M
CZK 500

<3

Hoang Anh Nguyen
CZK 300

Inex - SDA dělá nesmírně záslužnou práci, radost a energie, kterou vkládají do každého projektu a nauka o ,,aktivním občanství" je velmi inspirující. Věřím, že každý, kdo zažil workcamp pocítil určitou změnu a to k lepší pozitivnějšímu přístupu k lidem, odlišnostem, kulturám i národům. Za tuto práci moc děkuji a určitě ráda podpořím <3

Martina Jašková

Držim palce!

Anna Tučková
CZK 1,000