CZ / EN

Římskokatolická farnost Kutná Hora - Sedlec


Culture, Art and History

#togetherwewilldoit

The Ossuary in Sedlec – a site unique in the world – has been undergoing a complex renovation since 2014. If we had not started the renovation, this remarkable building would be in danger of a complete collapse. Thanks to the hundreds of thousands of tourists who visit the Ossuary every year, to date we have been able to repair the roof, the terraces, and part of the decorations in the interior of the lower chapel. We have also dismantled first of the four monumental pyramids. However, as the number of tourists has gone down lately, it may not be possible for us to continue with the renovation. There may not be enough funding because this costly renovation is paid for exclusively by money from tourism. With your help, we will be able to continue with the renovation and then invite you to see the new interior and exposition. For donors who will support us more than 2000 CZK, we have a signed graphic sheet of the ossuary interior and the cathedral exterior from the graphic of the Sedlec parish Mr. František Štorm. Together, we will do it. Thank you very much!

we started on 2020-04-08
€1,917

supported by

24 people
Donate in :
secured by Darujme.cz

Přispějte na obnovu unikátní kostnice!

Obnova kostnice se započala v roce 2014, veškeré práce se financují výhradně z příjmů z cestovního ruchu. Nyní se ruch zastavil, hrozí, že se zastaví i stavba. Pomozte nám pokračovat, společně ji opravíme, děkujeme Vám! 


Pro donátory, kteří nás podpoří více než 2000 Kč, máme jako speciální poděkování signovaný grafický list z limitované edice od grafika sedlecké farnosti Františka Štorma. 

Interiér kostnice


Exteriér sedlecké katedrály
Support this project even more and ask your friends to help Create campaign

Přeji požehnané Vánoce.

Robert Otruba
CZK 5,000

Ať se dílo podaří :-)

3L studio
CZK 6,000

Po letech jsem navštívila Kostnici a jsem překvapená, jak rekonstrukce postoupila. Jen tak dál a posílám malý příspěvek.

Věra Jokešová
CZK 2,000

Držte se

Vít Šnajdr

Aby se dílo podařilo.

Slavomil Maxa

Funguje :)

Radka Krejčí
CZK 300