Hnutí DUHA Šelmy


Životní prostředí Zvířata

Šelmy se vrací - podpořte je v tom!

Velké šelmy k české krajině neodmyslitelně patří. Dříve byly lidmi vyhubeny, dnes se k nám po letech vrací. Váš dar pomohou mapovat a chránit vlky, rysy i medvědy v české přírodě.

vybíráme od 16.8.2022

Šelmy se vrací - podpořte je v tom!

Velké šelmy k české krajině neodmyslitelně patří. Dříve byly lidmi vyhubeny, dnes se k nám po letech vrací. Vaše dary pomohou mapovat a chránit vlky, rysy i medvědy v české přírodě.
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Vlk, rys i medvěd pomáhají jako vrcholoví predátoři udržovat v přírodě tolik potřebnou rovnováhu. Regulují počty srnců, jelenů, divokých prasat aj., eliminují choroby zvěře a pomáhají zachovávat její přirozené chování. Jejich přítomnost je tak velice důležitá pro lesní ekosystémy. Přestože se velké šelmy po desítkách až stovkách let do naší přírody vrací, stále jim v ní hrozí nástrahy, jako je pytláctví či smrt na silnicích, proměna biotopů aj.

Pomocí monitoringu, výzkumu a osvěty, kterou děláme jak směrem k veřejnosti, tak k politikům, se nám daří zajišťovat lepší podmínky pro život těchto šelem v české krajině.

Usilujeme o vytvoření takových podmínek, aby se šelmy mohly samovolně šířit a žít tam, kde pro to najdou vhodné prostředí. 
Na videu můžete vidět rysy Lukáše a Eriku, kteří byli zachyceni naší fotopastí v Beskydech. 

Hlavní aktivity Hnutí DUHA Šelmy:

  • Mapujeme šelmy po celé České republice.
  • Organizujeme Vlčí a Rysí hlídky - jednu z největších aktivit citizen science v Česku, do které se mohou zapojit dobrovolníci z široké veřejnosti a pomáhat chránit šelmy přímo v terénu.
  • Věnujeme se osvětě o velkých šelmách.
  • Chráníme biokoridory a biotopy.
  • Spolupracujeme s chovateli, kteří hledají cestu k soužití s šelmami.


Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Obdivuji vaši snahu...👍👍👍

František Kučera
200 Kč

Děkuji za vaši práci, nejen v oblasti ochrany velkých šelem. Jsem dobrovolnicí v rámci hlídek, jen teď ne příliš aktivní díky rodičovské. Dění ale i s mužem sledujeme a až děti ještě o něco povyrostou a budeme mít více prostoru, těšíme se na zapojení.

Simona Zatloukalová

Matěj Sedláček mi zasedl mekáč.

Dárce
1 Kč

Jsem tu z wigymu

Richard Komínek
50 Kč

Nelze nepřispět na taková úchvatná stvoření!

Romana Buňková
150 Kč

Rád podpořím šelmy u nás a jejich ochránce.

Lukáš Lakomý
150 Kč

Jste super! Podporuju celkově Hnutí Duha, ale k velkým šelmám mám asi nejblíže, i proto si od vás každoročně kupuji už nějaký ten rok nástěnný kalendář, který mi vždy připomíná, jak jsou rysi, vlci, medvědi a divoké kočky krásná zvířata a patří sem.

Dagmar Váňová
200 Kč

Na novou tiskárnu do Olomouce

Michal Vokáč
5 000 Kč

Děkuji.

Petra Grulichova

Děkuji za skvělou práci pro šelmy!

Lenka Ottová
1 000 Kč