ROZALIO - Rodiče za lepší informovanost a svobodnou volbu v očkování, z. s.


Děti, mládež, rodina Lidská práva

Zrušme nesmyslné omezování dětí na pobytových akcích

Ředitelé škol mají strach umožnit žákům, kteří nemají splněna všechna povinná očkování, účastnit se některých výjezdových akcí. A tak se stává, že zatímco na školu v přírodě mohou jet všechny děti bez omezení, na lyžáku je některým žákům účast zakázána. Stejně tak nemohou jet všechny děti např. na letní tábor. Děje se tak kvůli nejasnému a také diskriminačnímu znění zákona. To nyní máme za cíl změnit. Posvítíme si také na další možná omezení základních lidských práv a svobod.

vybíráme od 16.12.2023
60 500 Kč
vybráno 12 % z 500 000 Kč

zbývá

168 dní

přispělo

79 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Ministerstvo zdravotnictví novelizuje zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, který mimo jiné zakazuje dětem bez řádného očkování účast na zotavovacích akcích (ZA), tedy takových, kterých se účastní 30 a více dětí na dobu delší než 5 dnů. Mezi ně spadají především letní pobytové tábory a soustředění. Problém ovšem vytváří i na základních školách, kdy ředitelé považují některé školní výjezdové akce za akce zotavovací a hlásí je takto Krajské hygienické stanici (KHS). Ta hlášení od ředitelů pouze přijímá a nezajímá se, zda jde o školu v přírodě (akci ve školním roce a v rámci výuky), nebo zda je důvod akci hlásit jako zotavovací. V případě následného dotazu, zda je možné na takovou akci přijmout dítě bez řádného očkování, pak jen zjišťuje, jak byla nahlášena – bez ohledu na to, jaká kritéria splňuje a zda ZA nakonec není ve skutečnosti ŠVP. Dítě je tak v případě ZA nesmyslně vyloučeno z kolektivu a přichází o důležité zážitky se spolužáky, a přitom by stačilo jen změnit charakter nahlášené akce.

Budeme proto usilovat o to, aby se nesmyslně diskriminující opatření ze zákona o ochraně veřejného zdraví odstranila a změnila se tím praxe , děti mohly spolu jezdit bez omezení a ředitelé škol i provozovatelé výjezdových akcí nemuseli některé děti vylučovat.

Zároveň se v rámci naší advokační činnosti (práce na změnách zákona) zaměříme na možná omezení lidských práv a svobod nově zaváděnými institucemi – Státní hygienickou službou, Radou vlády pro veřejné zdraví či registry nemocných osob (např. při akutní respirační nemoci či chřipce). V případě, že dojde k pokusu o zásah do základních lidských práv a svobod, upozorníme na tuto snahu a možné dopady poslance i senátory a budeme vyjednávat, aby změnu nepodpořili nebo navrhli úpravu v souladu s lidskými právy.

V oblasti změn legislativy máme bohaté zkušenosti. V minulosti se nám podařilo prosadit zrušení povinnost očkování na školu v přírodě nebo možnost přijmout do školky dítě s dočasnou kontraindikací k očkování. Máme tým lidí, kteří už znají postupy a jsou ochotni pomoci s apelem na naše zákonodárce. Spolupracujeme i s právníky, kteří nám pomáhají sepisovat důležité materiály, připomínky k zákonům a případné pozměňovací návrhy.
 
Tato práce bude trvat přibližně 1 - 1,5 roku, než zákon projde celým legislativním procesem.  Potřebujeme zajistit pracovní síly a uhradit vzniklé náklady (cestovné, služby právníků a dalších odborníků atp.). Zapojte se do změny zákona s námi, podpořte nás jednorázově či ideálně měsíčním darem. O průběhu událostí vás budeme pravidelně informovat.

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Zveřejňujeme zápis ze schůzky na Ministerstvu zdravotnictví ZDE.

Připomínkovali jsme návrh novely zákona! Více se dočtete ZDE.

Založení projektu

Děkuji Rozáliu za pomoc, kdy naše ředitelka nesmyslně lyžák pojmenovala jako zotavovací akce a tím pádem syn nemohl jet. Rozálio mi pomohlo to všechno pochopit a obrátit se na ty správné orgány. Díky!

Hana Knotková

Moc fandím!

Ester Návratová
1 000 Kč

Děkuji Rozáliu za důležitou a prospěšnou práci. Hodně štěstí v novém roce.

Stáňa Smahová

Děkuji že jste 🥰

Žaneta Baslíková
200 Kč

Držím palce a moc děkuji za to co děláte.

Dárce

Děkuji za Vaši práci

Lenka

Držím pěsti

Dárce
2 400 Kč

Díky za Vaší práci. Ať se zadaří.

Josef Kodada