Hnutí DUHA Šelmy


Životní prostředí Zvířata

Zaostřeno na šelmy - podpořte jejich návrat do českých hor!

Velké šelmy mají v naší krajině nezastupitelnou roli. Rysi, vlci a medvědi nejsou jen fascinující součást naší přírody, ale zásadně také přispívají k udržování její rovnováhy. Ačkoliv jsou velké šelmy v České republice chráněny zákonem, pro stabilní udržení jejich populace to nestačí. Rysy, vlky a medvědy stále ohrožuje ilegální lov, přeměna krajiny či ztráta přirozeného prostředí. Přidejte se k ochráncům velkých šelem a pomozte nám tak podnikat praktické kroky k jejich ochraně - monitorovat jejich výskyt, vzdělávat veřejnost či školit terénní dobrovolníky. Pomozte nám prosím vybrat 100 000 Kč do 11. června, kdy slavíme Mezinárodní den rysa!

vybíráme od 30.5.2024

Darujte a staňte se ochráncem šelem.

Vyberte s námi do Mezinárodního dne rysa 100 000 Kč - částka poslouží velkým šelmám a jejich ochraně v České republice. Staňte se i vy OCHRÁNCI VELKÝCH ŠELEM. Každá koruna pomáhá.
67 132 Kč
vybráno 67 % z 100 000 Kč

zbývají

2 dny

přispělo

75 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

Pojďme společně chránit velké šelmy!

(Pro více videí přepněte do aktualit)

Z tohoto záběru máme opravdu velkou radost! Po delší době se na našich fotopastech opět ukázala rysice Amálka. Je to naše "stará známá", kterou sledujeme na fotopastech v Pošumaví již šestým rokem. Hned zpočátku ale měla namále, neboť ji pravděpodobně srazilo auto. Naštěstí se ze zranění sama dobře zotavila, což dokazuje i fakt, že v posledních letech opakovaně přivádí na svět mláďata.


Podívejte se na video s naší terénní mapovatelkou z Pošumaví, která nám pověděla o tom nejcennějším, co můžeme u rysa zkoumat a jak se třeba i dobrovolníci Rysích a Vlčích hlídek zapojují do ochrany šumavských rysů. 💩


Naše práce je závislá na podpoře dárců. Vaším darem podpoříte aktivity Hnutí DUHA ŠELMY:

  • Monitoring šelem po celé České republice.
  • Organizace Vlčích a Rysí hlídek - jednu z největších aktivit občanské vědy v Česku, do které se mohou zapojit dobrovolníci z široké veřejnosti a pomáhat chránit šelmy přímo v terénu.
  • Šíření osvěty o velkých šelmách.
  • Ochrana biokoridorů a biotopů.
  • Spolupráce s chovateli, kteří hledají cestu k soužití s šelmami.

Přidejte se i Vy k ochráncům velkých šelem. Každá koruna pomáhá.

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Na fotopasti se nám poprvé ukázala rysice Čertice se svými potomky v březnu loňského roku. Tehdy žila ještě celá rysí rodina společně na nejzazším východním okraji Pošumaví. Všichni tři rysové, které zaznamenala naše stařičká fotopast, mají méně kontrastní tmavé fleky, takže jejich určování a vzájemné rozlišení tak připomínalo spíše detektivní práci.

V následujících měsících se obě koťata osamostatnila od matky a vydala se hledat svůj nový domov. Jsou již zcela nezávislé na své matce a musí se sami vypořádat se všemi nástrahami života a lovit si vlastní kořist. Naštěstí to vypadá, že oba sourozenci kritické období zvládli. Jako první o sobě dal vědět kocour Janosch. Ukázal se v Rakousku, kde ho zachytily fotopasti zdejších spolupracovníků. Pak se vydal na cestu zpět a nyní se nám fotí v Novohradských horách. 

Na následujícím videu jsme pro Vás připravili sestřih unikátních záběrů různě starých rysích koťat. Nejmenší koťata nám identifikaci podle skvrnění rozhodně neulehčují; s oblibou se motají pod nohama matce a nejsou pořádně vidět, jsou hravá a neposedná, ráda útočí na fotopasti, případně na své sourozence. Chvilku neposedí a získat tak záběry, na základě kterých je pak budeme moci vždy rozpoznat, je někdy dost komplikované.

S naší terénní mapovatelkou Pepčou jsme se tentokrát vydali zkontrolovat fotopast na jedno místo, které mají rysové v oblibě.  Podívejte se, jak jsme byli úspěšní.Naše fotopasti zachytily rysa jménem Kukulín při značkování, které má u rysů typický průběh: dospělý samec či samice přichází k výraznému místu, přičichne k němu a otře se o něj lící a krkem. Proceduru zakončuje označením močí. Někdy celou proceduru i vícekrát zopakuje. Zvíře se většinou otírá na potřísněném místě, a proto je zde možné následně často najít rysí chlupy.


Na videu naše terénní pracovnice Pepča, která dlouhodobě mapuje rysy a vlky v oblasti Pošumaví, odebírá vzorky rysích chlupů ze skály. Popisuje správný postup odběru pro získání cenných genetických informací, které jsou důležité pro výzkum a ochranu těchto vzácných šelem

Založení projektu

Díky za tento projekt a ať se velkým i menším šelmám v naší krajině daří.

Vojtěch Horáček

Tady něco od jiných koček troška do mlýna.

Jana Kučerová
500 Kč

Děkuji za Vaši práci!

Vojtěch Dvořák
1 000 Kč

Fandíme vlkům a rysům na Šumavě :):)

Šumava Guides
1 000 Kč

Práce, kterou musí ocenit všichni, kterým záleží na tom, aby tato nádherná zvířata měla alespoň minimální ochranu k přežití ....

Jiřina Šivelová
500 Kč

Moc vám fandím a přeji všem našim šelmám dlouhý a spokojený život!

Jaroslava Dufková
300 Kč

Mezinárodní den rysa.

Lukáš Smolík
1 000 Kč

Fandím vám a šelmám

Olga Lorencová
5 000 Kč

Drzime vam a vsem rysum drapky!

Jan Blahut
1 000 Kč