Spolek VLČÍ MÁKY


Lidská práva Sociálně znevýhodněné skupiny

Zachraňte tlumočníky

Pomozte nám financovat podporu pro afghánské tlumočníky české armády. Snažíme se podržet ty, pro které v srpnu 2021 už nepřiletěly další evakuační lety. A umožnit jim útěk před Talibanem do sousedních zemí. Avšak nepřestáváme apelovat, aby se jich tam ujaly české ambasády a z evakuace vyšla naše země se ctí. Souběžně drobně podporujeme i zachráněné, zejména vzdělávací potřeby jejich dětí a další kurzy českého jazyka.

vybíráme od 31.5.2023
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Od jara 2021 se na nás obraceli váleční veteráni s apelem, abychom se zasadili o evakuaci afghánských tlumočníků české armády. Na konec srpna toho roku bylo plánováno stažení aliančních sil z Afghánistánu, ovšem Babišova vláda nečinila žádné kroky k evakuaci těchto pracovníků. Zahájili jsme proto veřejnou kampaň za jejich záchranu, přidalo se k nám mnoho osobností, až nakonec v týdnu, když Taliban již obsazoval Kábul, provedla armáda tři evakuační lety. Mimo jiné přivezla i 17 tlumočníků s rodinami (ale některé bez), kdežto tucet jich v zemi zůstal. Ti se od té doby musí skrývat.

Bohužel, z logických důvodů (válka na Ukrajině, hospodářská krize) nemá aktuální vláda záchrannou operaci na vrcholu priorit. Přesto dokola připomínáme, že zanechaní tlumočníci jsou ochotni podstoupit riskantní cestu do sousedních států, pokud by měli aspoň příslib udělení víza, aby si v ČR stejně jako jejich šťastnější kolegové ze srpna 2021 zažádali o azyl. 

Těm, kteří zde jsou, pomáháme zabydlet se a rozjet novou kariéru, jejich dětem pokračovat ve vysokoškolských studiích, těm mladším přispíváme na školní pomůcky a letní tábory. Jednomu z tlumočníků, který byl v chaosu na letišti evakuován sám, jsme po 21 měsících pomohli shledat se s manželkou - tak dlouho trvalo dostat sem jednu osobu legální cestou. Těm, které tam Česká republika nechala, se nám podařilo doručit finanční pomoc, s Vaší pomocí bychom to rádi zopakovali, a bojujeme za ně dál.

Budeme velice vděčni, když nám přispějete na financování konkrétní pomoci těmto bývalým parťákům našich vojáků, které považujeme za svého druhu také naše veterány.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Dobrý den chtěl bych podpořit především překladatele kteří zůstali v Afghánistánu někoho konkrétního.Dekuji Dušek Miloslav .Byl jsem v Afghanském Logaru.

Miloslav Dušek
250 Kč

🍀✊

Iveta Ducháčková
500 Kč