POST BELLUM


Kultura, umění a historie

Zachraňme Zelenou Horu

Své síly spojila Paměť národa s obcí Klášter, městem Nepomuk, Plzeňským krajem a dalšími institucemi. Společně dáváme nový život jedinečnému objektu, který připomíná významné křižovatky našich dějin!

vybíráme od 9.8.2023

Zachraňme Zelenou Horu

Právě teď máme jedinečnou možnost podniknout zcela zásadní kroky pro záchranu tohoto objektu a jeho smysluplné využití, na které tak dlouho čeká. Postupně tak může vzniknout unikátní kulturní komplex připomínající důležité křižovatky našich dějin – a hlavně místo plné života, které budou lidé rádi navštěvovat. Nepromarněme tuto mimořádnou šanci. Prosíme, podpořte náš záměr. Zachraňme společně Zelenou horu. Děkujeme.
116 200 Kč

přispělo

82 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
„Můžete podpořit projekt, který toto místo přetvoří na prostor pro expozice o moderních dějinách a vdechne mu nový život.”
                                                   Mikuláš Kroupa, ředitel Post BellumZelenou horu u Nepomuka si mnozí z nás nejspíše spojí s filmovou adaptací knihy Miloslava Švandrlíka Černí baroni. Ovšem byla by velká škoda vnímat toto památné místo jen takto zúženým pohledem. Nezapomínejme na řadu fenoménů naší starší i nedávné historie, které se k němu váží. Ať už se jedná o osobnost svatého Vojtěcha, ustanovení Jednoty zelenohorské, nalezení Rukopisu zelenohorského. Působení slavných šlechtických rodů Šternberků, Colloredo-Mannsfeldů či Auerspergů anebo devastaci zámeckého areálu nejprve armádou nacistickou a následně komunistickou.

Chceme, aby se ze Zelené hory stalo místo setkávání, kde si návštěvníci z Plzeňského kraje, České republiky i zahraničí najdou každý to své. Unikátní komplex s výhledy na celou oblast jižního Plzeňska, multimediální expozice, které se věnují významným událostem 20. století. Kde je vítané na exponáty sahat a ne že ne. Ale také jedinečnou a nově zrekonstruovanou prohlídkovou trasu původně ze 30. let, která nadchne milovníky zámků a tradice života 
v nich.

Sbírka má podpořit zejména:
·  vytvoření libret moderních expozic, které budou svým významem přesahovat rámec oblasti
·  podrobnou inventarizaci mobiliáře a historických artefaktů
·  stavebně-historický a stavebně-technický průzkum a zaměření zámku a souvisejících objektů
Zelená Hora je ve vlastnictví obce Klášter, která pro zámek hledá vhodné využití. V poslední době se díky krokům a podpoře Plzeňského kraje přece jen začalo blýskat na lepší časy. Byla zpracována „Vize využití zámku Zelená Hora u Nepomuka“.  V následujících letech by zde měly vzniknout moderně koncipované expozice reflektující dějiny tohoto pozoruhodného místa. Avšak cesta k revitalizaci areálu a naplnění této dlouhodobé vize bude velmi náročná a neobejde se bez pomoci jak státu, tak občanů.
Právě teď máme jedinečnou možnost podniknout zcela zásadní kroky pro záchranu tohoto objektu a jeho smysluplné využití. V připravovaném projektu spojuje své síly Paměť národa s obcí Klášter, městem Nepomuk, Plzeňským krajem a dalšími institucemi. Postupně tak vznikne unikátní kulturní komplex připomínající důležité křižovatky našich dějin a hlavně místo plné života, které budou lidé rádi navštěvovat. Vytváříme zázemí pro individuální návštěvníky, turisty z Čech i zahraničí, školní skupiny
 i odbornou veřejnost. 

Nepromarněme tuto mimořádnou šanci. Prosíme, podpořte unikátní společný záměr. Děkujeme.

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Držím palce, určitě se to povede !

Eva Eršilová
300 Kč

nechť vzkvétá Zelená Hora *

Tomáš Kubín
1 000 Kč

Děkuji za vše, co děláte. Zdravím. M. Sodomkovbá

Marie Sodomková
1 000 Kč

Ať opět ožije Zelená Hora ♥️

Pavlína Skalová
300 Kč

Držím palce! :-)

Soustruh
300 Kč

Na paměť všech majitelů zámku Zelená Hora

Josef Zimola
500 Kč

Děkujeme!

Šárka Končalová
1 000 Kč

Děkujeme!

Petr Končal
1 000 Kč

Ať znovu vzkvétá! ♥️

Veronika Pecháčková

Na lepší budoucnost...

Milan Dvořák
5 000 Kč