Česká společnost ornitologická


Životní prostředí Zvířata

Pojďte s námi chránit čejky!

ZACHRAŇME ČEJKÁM JEJICH HNÍZDA! Nenápadná hnízda čejek zemědělec při práci na poli snadno přehlédne a zničí. I proto tento dříve běžný bahňák z naší krajiny téměř vymizel. Dohledáním a následným označením hnízd pomůžeme čejkám bezpečně vyvést mláďata. Vaše podpora umožní vyškolit dobrovolníky a následně koordinovat jejich práci při zabezpečování hnízd. Společnými silami tak můžeme zachránit tyto nádherné ptáky a podpořit biologickou rozmanitost zemědělské krajiny. DEJME ČEJKÁM ŠANCI NA PŘEŽITÍ!

vybíráme od 13.5.2024

KOLIK ČEJČÍCH HNÍZD SPOLEČNĚ OCHRÁNÍME?

Každou korunu, kterou darujete, nám Fond pro udržitelný život zdvojnásobí až do výše 100 000 Kč! Vaše dary pomohou čejkám přežít i v naší těžce zkoušené zemědělské krajině. Děkujeme!
216 140 Kč
vybráno 120 % z 180 000 Kč

zbývá

48 dní

přispělo

199 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Česká společnost ornitologická dlouhodobě zkoumá a chrání ptáky. Z krajiny nám v posledních letech nejvíce mizí ptačí druhy vázané na zemědělskou krajinu. Patří mezi ně i čejka chocholatá – černobíle zbarvená ptačí akrobatka s kovově lesklým peřím a elegantní chocholkou. Potkat tento symbol zdravé zemědělské krajiny je stále těžší, jen za posledních 40 let jsme přišli o více než 80 % všech čejek. Čejky se potýkají nejen se ztrátou přirozeného prostředí, ale ohrožují je také jarní zemědělské práce, při nichž dochází ke zničení hnízd zemědělskou technikou. To se snažíme změnit a co nejvíce hnízd na jaře ochránit. S vaší pomocí ochráníme ještě víc čejčích hnízd než doposud!

Na intenzivnější ochranu čejek potřebujeme získat alespoň 180 000 Kč. Váš dar navíc pomůže dvojnásobně. Tento projekt byl totiž podpořen z Fondu pro udržitelný život. Každou korunu, kterou darujete, nám tak Fond zdvojnásobí až do výše 100 000 Kč!

Bez aktivní ochrany hnízd v terénu mohou tito ptáci z naší krajiny v budoucnu úplně vymizet. S vaší podporou ale můžeme vyškolit dobrovolníky v oblastech s výskytem čejek, kteří se následně pustí do jejich ochrany. Ta spočívá ve značení hnízd, tak aby je zemědělec v poli viděl a měl šanci se jim vyhnout. V loňském roce se nám na vybraných lokalitách podařilo ochránit celkem 194 hnízd čejek chocholatých. Věříme, že s Vaší podporou můžeme ochránit minimálně další stovku navíc - naším cílem je tedy 300 zachráněných hnízd v roce 2025.

Na co darované peníze použijeme? 

  • Nejprve vyhodnotíme známé údaje z mapování čejek a stanovíme bílá místa na mapě ČR, kde čejky hnízdí, ale neprobíhá tam jejich intenzivnější ochrana. Přednostně bychom se chtěli zaměřit na kraje Královehradecký, Pardubický, Středočeský, Olomoucký a Moravskoslezský.
  • Zde vyhledáme a na podzim vyškolíme dobrovolníky. Kurzy budou prakticky zaměřené přímo na dohledání hnízda v poli za použití plastových modelů čejek, zadání jeho polohy a dalších informací do faunistické databáze Avif. Ukážeme si jak lze hnízdo pomocí dvou tyčí označit. Věnovat se budeme i nácviku komunikace přímo se zemědělcem, který na poli hospodaří.  
  • Ve spolupráci s hlavními organizacemi zastupujícími zemědělce (Asociace soukromého zemědělství, Zemědělský svaz, PRO-BIO) představíme na akcích pro zemědělce a přímo při osobních jednáních možnosti  ochrany hnízd čejek včetně instruktážního videa. 
  • Na jaře 2025 pomocí veřejnosti důkladně zmapujeme hnízdiště čejek chocholatých. Tam, kde čejky zjistíme, oslovíme místní zemědělce a s pomocí vyškolených dobrovolníků rozjedeme záchranu hnízd pomocí tyčí. 
  • Kromě toho budeme se zemědělci konzultovat možnost zařazení nejcennějších hnízdních lokalit do agroenvironmentálního opatření Ochrana čejky chocholaté. 
Zemědělcům také poskytneme poradenský servis zaměřený na opatření podporující biodiverzitu na polích a na nové dotační tituly - podpoříme tak zemědělce, kteří to s ochranou polních ptáků myslí vážně. 

Hnízda čejek jsou v terénu hodně nenápadná a snadno se přehlédnou. 

Náš cíl je rozšířit ochranu čejek chocholatých do dalších oblastí České republiky, kde zatím chybí systematická ochrana hnízd. Společně tak můžeme navýšit podíl chráněných hnízd, což přispěje ke zlepšení celkové hnízdní úspěšnosti a přežívání celého druhu. Vaše podpora není pouze investicí do ochrany přírody, ale také do budoucnosti naší pestré zemědělské krajiny, ve které žije řada zajímavých a ohrožených druhů. 

Označená hnízda traktorista snadno objede.

Připojte se k naší snaze a dejme čejkám chocholatým šanci na přežití. Každý váš příspěvek je důležitý. Kolika takovýmto mláďatům dáme šanci na vylíhnutí? 
DĚKUJEME VÁM ZA PODPORU ČEJEK A ZDRAVÉ KRAJINY!

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Milí dárci, jste skvělí! 180 tis. , tedy minimální potřebnou částku na spuštění dalších workshopů pro dobrovolníky, jste poslali během šesti dnů. Sto tisíc nám ještě pošle JRD Group Fond pro udržitelný život, můžeme tedy počítat s 280 tis. pro čejky! 
Pokud se podaří vybrat peněz ještě více, uspořádáme více školení, vyškolíme více dobrovolníků a ve výsledku ochráníme více čejek. 
DĚKUJEME!

O ochraně čejek (ale i vzácných dravců motáků lužních, kteří také hnízdí na polích) jsme před pěti lety natočili šesti minutový film ČEJKY, MOTÁCI A LIDÉ, který je stále aktuální.
Doporučujeme!
 


Opravdu povedenou reportáž o praktické ochraně čejek a jejich hnízd nedávno odvysílala Česká televize.
Odkaz zde: Záchrana hnízd čejky chocholaté - 19. dubna - Události | Česká televize (ceskatelevize.cz)


 


Založení projektu

pro krásné čejky ...

Zdenka Danková
500 Kč

Chráním a obdivuji přírodu,jsem ráda,že mohu trochou přispět na záchranu čejek.Dagmar

Dagmar Slámová
200 Kč

Držím palce!

Adela Strnadová
500 Kč

pro čejky a lepší zítřky

Erika Janáčová

Držím palce a díky ČSO za úžasnou práci!

Jindřich Sojka
3 333 Kč

Doufam v zachranu mnoha hnizd. A diky za vse.

Nada
1 000 Kč

Hodně zdaru milé čejky!

Zdeňka Staňková
1 000 Kč

Čejka je sympaťák, tak proč nepomoct :-) .

Ladislav Jung
500 Kč

Čím víc lidí na Zemi, tím hůř pro přírodu. Vážím si ČSO a fandím ji. Hledejme další milovníky přírody, protože ona volá o pomoc! Volá SOS!

Jaromír Kotous
1 000 Kč

Děkuji za vaši práci pro přírodu, moc si jí vážím.

Katka B.

Kateřina Brodíková
500 Kč