Anna Povejšilová: Dárcovská výzva pro projekt Pomozte Ukrajině s Pamětí národa

Odkaz Martina Povejšila na pomoc Ukrajině

vybíráme od 11.8.2023
830 686 Kč
vybráno 42 % z 2 000 000 Kč

přispělo

182 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Významný český diplomat Martin Povejšil zasvětil svůj profesní život prosazování demokratických hodnot. Na uctění jeho památky se proto jeho rodina rozhodla uspořádat charitativní sbírku na pomoc těm, kteří za svobodu a nezávislost nyní usilovně bojují. Naši přátelé na Ukrajině i rok a půl po ruské invazi potřebují ochranný a zdravotnický materiál, který nezisková organizace Post Bellum zasílá na místa, kde je aktuálně nejvíce potřeba. Prosíme, přispějte libovolnou částkou i Vy.
Martin Povejšil se zásadním způsobem zasloužil o českou diplomacii. Od svého nástupu na Ministerstvo zahraničních věcí v roce 1990 neúnavně pracoval pro Českou republiku a její ukotvení mezi svobodnými demokratickými západními zeměmi. Jako velvyslanec působil v Chile, Španělsku a Andoře. Byl u klíčových okamžiků českých novodobých dějin – v době, kdy Česko vstupovalo do EU, byl vrchním ředitelem evropské sekce Ministerstva zahraničních věcí a později se stal českým velvyslancem při EU. Byl také velvyslancem Česka při NATO. Od roku 2018 do současnosti působil jako vrchní ředitel sekce bezpečnostní a multilaterální a zasadil se tak o novou bezpečnostní strategii vlády. Martin Povejšil byl držitelem medaile Za zásluhy o diplomacii a Ceny Bezpečnostní rady státu.

Kontakt pro přípravu darovací smlouvy: dary@pametnaroda.cz


POST BELLUM
Ukrajina krvácí. Nemusíme jen pasivně přihlížet bezpráví a agresi, kterým čelí naši přátelé proto, že se rozhodli s námi sdílet hodnoty svobody a demokracie. Už rok a půl nakupujeme ochranný a zdravotnický materiál a děláme vše pro to, aby se dostal na Ukrajinu co nejrychleji a na místa, kde je nejvíce třeba. Tisíce vest a helem od nás využívají obránci v první linii, mnoho tun zdravotnického materiálu zachraňuje životy. Dodali jsme také hasičské a sanitní vozy, generátory, drony nebo optická zařízení. Ještě není konec: Ukrajinští hrdinové bojují a stále potřebují materiál, aby v obraně své země obstáli. Prosíme, vytrvejme i my. K pomoci nás zavazuje naše vlastní zkušenost s válkou a totalitami 20. století.

 


To důležité se v žádné době nemění. Ať už jsou to příběhy z doby, kdy jsme sami čelili válce a totalitě, nebo ty, které se aktuálně odehrávají jen pár set kilometrů od nás. Spojuje je touha po svobodě, bezpečí a domově. K pomoci ostatním nás zavazuje naše vlastní zkušenost s válkou a totalitami 20. století.

V neziskové organizaci Post Bellum jsme v roce 2O19 založili pobočku ve Lvově s cílem natáčet vzpomínky pamětníků pro archiv Paměť národa. Kolegové na Ukrajině zaznamenali desítky příběhů především z doby stalinistických represí, disidentů a politických vězňů. Po vypuknutí konfliktu nás požádali o pomoc. Nešlo odmítnout. Díky Vaší podpoře jsme již obráncům Ukrajiny doručili tisíce neprůstřelných vest a helem, tuny zdravotnického materiálu a pozorovací optiku, v neposlední řadě i plně vybavené sanitní a hasičské vozy. Díky tomu se prokazatelně podařilo zachránit desítky lidských životů. Všechny zaslané prostředky jsou nesmrtícího charakteru. Potřebný materiál a jeho charakteristiku konzultujeme přímo s odborníky z Armády České republiky. Příjemci naší pomoci jsou především bojovníci v první linii, příslušníci speciálních sil. Pomoc realizujeme prostřednictvím Velvyslanectví Ukrajiny v České republice. Zástupci české ambasády v Kyjevě pak na místě dohlížejí na správné využití a rozmístění materiálu potřebným.
Měsíc únor se nesmazatelně zapsal do paměti všech lidí na Ukrajině. Protože nikomu z nás není osud této země lhostejný, rozhodli jsme se spolu s organizacemi Člověk v tísni, Milion chvilek pro demokracii a Evropský kongres Ukrajinců uspořádat shromáždění k 2. výročí války. Chceme vzkázat Ukrajincům: „Jsme s vámi. Je to i náš boj a také boj o naši budoucnost." Přidejte se také a nenechte si ujít shromáždění v sobotu 24. února 2024 od 16 do 17 hodin na Staroměstském náměstí, kde mimo jiné vystoupí prezident ČR Petr Pavel a další zajímaví hosté.


Pokud chcete přispět vyšší částkou, můžete peníze poslat přímo na sbírkový účet: 123-6318620207/0100 (pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ7601000001236318620207, BIC / SWIFT kód: KOMBCZPPXXX). Kontakt pro přípravu darovací smlouvy: dary@pametnaroda.cz

Děkujeme za Vaši podporu! 

Sláva Ukrajině.

Lucie Kosmelova
1 500 Kč

Martin Povějšil byl skvělý kolega, velký vzor a krasný člověk. Čest jeho památce!

Dárce

Budeme pokracovat ve vizi Martina Povejsila po dlouhe roky.

Ales Vytecka
100 €

Martin byl frajer. Čest jeho památce!

Dárce

Great initiative to honour Martin’s legacy & help Ukraine’s freedom and independence. Happy to contribute.

Daan Huisinga, Nl Ambassador

💙

Tom Horak
200 €

❤️

Anna Schlosser
3 000 Kč

🖤

Antoni Rybaczyk
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
POST BELLUM, projekt: Pomozte Ukrajině s Pamětí národa