Individuální Fundraising: Dárcovská výzva pro projekt Pomozte Ukrajině s Pamětí národa

Z Libavé na frontu: vybavme obránce Ukrajiny

vybíráme od 31.7.2023
2 585 268 Kč
vybráno 103 % z 2 500 000 Kč

přispělo

894 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Za pár týdnů absolvuje několik set ukrajinských vojáků v Česku na Libavé výcvik. Předtím než odjedou zpět, aby se zapojili do osvobozování své vlasti, potřebují ochranné vybavení – lékárničky, balistické brýle, ochranu sluchu a také drony. Jedná se o zcela nezbytné vybavení, které jim v krizové situaci může zachránit nejen zdraví ale i život. 
Prosíme pomozte nám koupit vybavení pro tyto vojáky, dříve než se vrátí zpátky na Ukrajinu. Vybavení jedné roty vyjde přibližně na 1 milion Kč. Každý dar se počítá, každá lékárnička navíc může zachránit život. 

Každý voják k základní ochraně zdraví potřebuje: 

  • Lékárničku pro okamžitou pomoc, v ceně 2 500 Kč
  • Turniket na zastavení krvácení, v ceně 740 Kč
  • Ochranu sluchu, v ceně 400 Kč
  • Balistické brýle zastavující střepiny od granátů a dalších výbušnin, v ceně 811 Kč 
Pro průzkum nejbližšího okolí využije každá četa:
  • Dron, v ceně 55 000 Kč

Už rok a půl nakupujeme v Paměti národa ochranný a zdravotnický materiál a děláme vše pro to, aby se dostal na Ukrajinu co nejrychleji a na místa, kde je nejvíce třeba. Tisíce vest a helem od nás využívají obránci v první linii, mnoho tun zdravotnického materiálu zachraňuje životy. Dodali jsme také hasičské a sanitní vozy, generátory, drony nebo optická zařízení. Ještě není konec: Ukrajinští hrdinové bojují a stále potřebují materiál, aby v obraně své země obstáli. Prosíme, vytrvejme i my. K pomoci nás zavazuje naše vlastní zkušenost s válkou a totalitami 20. století.

Armáda České republiky poskytne vojákům základní výcvik ve výcvikovém Vojenském výcvikovém prostoru Libavá. My zabezpečíme osobní zdravotní a bezpečnostní vybavení, které nelze z prostředků české armády ukrajinské straně poskytnout.

Dmytro, Andrij, Volodymyr, Ostap a další… stovky ukrajinských obránců, stovky příběhů lidí, kteří už za pár dní budou nasazeni u Bachmutu, v Kupjansku nebo u Robotyne. Včera jsme jim ve výcvikovém prostoru Libavá společně s náčelníkem Generálního štábu Karlem Řehkou předali ochranné prostředky, lékárničky a vitamíny, které jsme pořídili díky výzvě „Z Libavé na frontu“. Děkujeme vám všem, kteří jste ji podpořili, podařilo se vybrat a koupit vybavení za více než čtyři miliony korun. Těžko si dokážeme představit, co tyto odvážné Ukrajince čeká, ale pokud se podaří zachránit jeden jediný život, tak to mělo smysl. Děkujeme, že s námi dál podporujete Ukrajinu.

Děkujeme vám všem, kteří jste podpořili výzvu Z Libavé na frontu. Dnešním dnem končí a my máme velkou radost, že se podařilo vybrat více než 2 500 000 korun. Za část prostředků jsme už v srpnu pořídili a předali vybavení ukrajinským obráncům přímo na Libavé, další předáme stovkám statečných vojáků v příštích týdnech. Vážíme se vaší pomoci, je neskutečně smysluplná.


Před pár dny jsme ve vojenském prostoru Libavá předali první část vybavení, na které od srpna vybíráme prostředky. Díky Armádě České republiky, která Ukrajincům poskytuje výcvik, jsme mohli 150 obránců potkat osobně. Jsou neuvěřitelně stateční a odhodlaní znovu bránit svou zem, přestože většina již zažila věci, které si mi ani nedokážeme představit. Během podzimu přijede dalších několik set vojáků, budeme moc rádi, když nám pomůžete zajistit lékárničky, turnikety, balistické brýle nebo ochranu sluchu i pro ně. Děkujeme.


Nedopusťme, aby se rok 1968 opakoval. K pomoci Ukrajině nás zavazuje naše vlastní zkušenost s válkou a totalitami 20. století. K výročí českého ponížení, pětapadesát let od přepadu naší země SSSR, pomozme Ukrajincům zvítězit. Děkujeme všem za podporu sbírky.


Bývalý záchranář Vít Samek moc dobře ví, jak důležitou roli dokáže turniket sehrát v případě těžkých zranění. Lékárničkami, balistickými brýlemi, ochranou sluchu, drony a právě turnikety chceme vybavit ukrajinské obránce, kteří absolvují výcvik pod vedením Armády ČR na Libavé. Pak vyrazí přímo na frontu.

Založení výzvy

POST BELLUM
Ukrajina krvácí. Nemusíme jen pasivně přihlížet bezpráví a agresi, kterým čelí naši přátelé proto, že se rozhodli s námi sdílet hodnoty svobody a demokracie. Už rok a půl nakupujeme ochranný a zdravotnický materiál a děláme vše pro to, aby se dostal na Ukrajinu co nejrychleji a na místa, kde je nejvíce třeba. Tisíce vest a helem od nás využívají obránci v první linii, mnoho tun zdravotnického materiálu zachraňuje životy. Dodali jsme také hasičské a sanitní vozy, generátory, drony nebo optická zařízení. Ještě není konec: Ukrajinští hrdinové bojují a stále potřebují materiál, aby v obraně své země obstáli. Prosíme, vytrvejme i my. K pomoci nás zavazuje naše vlastní zkušenost s válkou a totalitami 20. století.

 


To důležité se v žádné době nemění. Ať už jsou to příběhy z doby, kdy jsme sami čelili válce a totalitě, nebo ty, které se aktuálně odehrávají jen pár set kilometrů od nás. Spojuje je touha po svobodě, bezpečí a domově. K pomoci ostatním nás zavazuje naše vlastní zkušenost s válkou a totalitami 20. století.

V neziskové organizaci Post Bellum jsme v roce 2O19 založili pobočku ve Lvově s cílem natáčet vzpomínky pamětníků pro archiv Paměť národa. Kolegové na Ukrajině zaznamenali desítky příběhů především z doby stalinistických represí, disidentů a politických vězňů. Po vypuknutí konfliktu nás požádali o pomoc. Nešlo odmítnout. Díky Vaší podpoře jsme již obráncům Ukrajiny doručili tisíce neprůstřelných vest a helem, tuny zdravotnického materiálu a pozorovací optiku, v neposlední řadě i plně vybavené sanitní a hasičské vozy. Díky tomu se prokazatelně podařilo zachránit desítky lidských životů. Všechny zaslané prostředky jsou nesmrtícího charakteru. Potřebný materiál a jeho charakteristiku konzultujeme přímo s odborníky z Armády České republiky. Příjemci naší pomoci jsou především bojovníci v první linii, příslušníci speciálních sil. Pomoc realizujeme prostřednictvím Velvyslanectví Ukrajiny v České republice. Zástupci české ambasády v Kyjevě pak na místě dohlížejí na správné využití a rozmístění materiálu potřebným.
Měsíc únor se nesmazatelně zapsal do paměti všech lidí na Ukrajině. Protože nikomu z nás není osud této země lhostejný, rozhodli jsme se spolu s organizacemi Člověk v tísni, Milion chvilek pro demokracii a Evropský kongres Ukrajinců uspořádat shromáždění k 2. výročí války. Chceme vzkázat Ukrajincům: „Jsme s vámi. Je to i náš boj a také boj o naši budoucnost." Přidejte se také a nenechte si ujít shromáždění v sobotu 24. února 2024 od 16 do 17 hodin na Staroměstském náměstí, kde mimo jiné vystoupí prezident ČR Petr Pavel a další zajímaví hosté.


Pokud chcete přispět vyšší částkou, můžete peníze poslat přímo na sbírkový účet: 123-6318620207/0100 (pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ7601000001236318620207, BIC / SWIFT kód: KOMBCZPPXXX). Kontakt pro přípravu darovací smlouvy: dary@pametnaroda.cz

Děkujeme za Vaši podporu! 

Ať lékárnička zachraňuje!

Martin Allmer
2 500 Kč

Sláva Ukrajine

Radek Podorský
1 000 Kč

Dar z Brna - z vernisáže Příběhů z Ukrajiny. Držíme palce.

Pavlína Lolloková
1 150 Kč

Vítězství hrdinným obráncům!!

Dárce

Podpora statečných

Karel Prückner
10 000 Kč

Díky!

Dárce

za štamgasty hospody Dno pytle

Dusan Makovsky
10 000 Kč

Slava Ukrajini! Herojam slava!

Martina
740 Kč

🤘

Dárce
3 000 Kč

Hodně štěstí

Martin Vošček
1 000 Kč
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
POST BELLUM, projekt: Pomozte Ukrajině s Pamětí národa