Kristýna Vaňková: Dárcovská výzva pro projekt Podpořte Nevypusť duši a prevenci duševních obtíží 💜

Nekupujte flašku, kupte pohodu

vybíráme od 7.4.2023
11 050 Kč
vybráno 368 % z 3 000 Kč

přispělo

20 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
K narozeninám si přeju, abyste podpořili projekt Nevypusť duši.
Za pár dní mi bude třicet a Facebook mi zase nabídnul, abych uspořádala narozeninovou sbírku. Loni jste do mojí sbírky na americkou asociaci na podporu prevence sebevražd přispěli víc než tisícovku, což bylo víc, než jsem čekala. Tuto asociaci a její téma jsem toho času vybrala kvůli tomu, že problematika prevence sebevražd se mě dotýká. Protože na Facebooku není možné podpořit českou neziskovku, rozhodla jsem se zvolit tuto formu přes Darujme.cz.

Výročí tátovy sebevraždy připadá na 10. 9, což je Den prevence sebevražd. A protože můj táta by měl narozeniny den přede mnou, moje narozeniny jsou i jeho narozeniny. Můj táta se třiceti vůbec nedožil. Zůstala po něm mladá vdova s dítětem, které jeho odchod navždycky poznamenal. Jeho smrt, ani její formu, nikdo z jeho okolí nečekal a nepředpokládal. Přála bych si, aby společnost normalizovala dialog o duševní nepohodě, aby si lidi dokázali naslouchat, aby řešili příčiny, proč lidi volí odchod ze světa. Přála bych si, aby sebevrazi přestali být považováni za zbabělce, ale aby lidé chápali principy, které člověka k sebezabití přivedou a snažili se jim předcházet. Přála bych si, aby se věnovala pozornost lidské nepohodě dřív, než začne vůbec mluvit o smrti, protože člověk, který se nakonec zabije, o sebevraždě spíš nemluví.

Projekt Nevypusť duši se zabývá preventivní péčí o duševní zdraví. Jejím cílem jsou systematické změny této oblasti. Jsou pořádány akce pro školy, firmy a další instituce. Projekt učí lidi pečovat o duševní zdraví už od mládí a normalizuje dialog v tomto směru. Líbí se mi, že projekt Nevypusť duši cílí právě na mladé lidi, kteří jsou ještě ovlivnění domácím prostředím, z nějž nemůžou odejít a nakonec si mohou toxické vzorce odnést do dospělého života a vlastní rodiny. Podchyťme problémy v zárodku.

Párty nepořádám, takže mi nemusíte kupovat flašku, ani chlebíčky, ale když pošleš kilo Nevypusť duši, zahřeje nás to u srdíčka oba. 

XOXO
Nevypusť Duši, z. s.
V Nevypusť duši se nebojíme mluvit o duševním zdraví a už od roku 2016 ukazujeme, jak na to. 💜 Na našich interaktivních workshopech se potkáváme se středoškolskými i vysokoškolskými studenty a studentkami, vyučujícími, navštěvujeme i firmy, opečováváme sociální pracovníky a pracovnice a vidět nás můžete kdekoliv je třeba. Snažíme se našimi fialovými infografikami zaplavit svět a vytvořit z něj místo, ve kterém se nikdo nebojí říct si o pomoc a ví, kde ji najít. Podpořte nás a buďte v tom spolu s námi!

Duševní zdraví je stejně důležité jako to fyzické. Tak proč se o něm mluví o tolik méně? Podpořte Nevypusť duši a změňte to společně s námi 💜

Jakákoliv částka pomáhá. Díky ní budeme moci: 

 • pořádat workshopy o duševním zdraví a péči o něj pro středoškoláky a středoškolačky, vyučující, firmy, veřejnost a sociální pracovníky*ce
 • aktualizovat seznam všech kontaktů na psychosociální pomoc - ten je už nyní volně dostupný na našem webu;
 • být k dispozici všem s dotazy, co dělat v krizových situacích, na jakou službu se obrátit a co od ní očekávat, a to i díky poradně;
 • tvořit informační materiály, které jsou zdarma ke stažení na našich sociálních sítích nebo webu;
 • vytvářet články založené na ověřených a odborných zdrojích - mnoho z nich najdete už teď na našem webu;
 • vyškolit nové lektory a lektorky, díky kterým se dostaneme do ještě více tříd po celé ČR - právě škola je totiž místem, kde by se o duševním zdraví mělo mluvit a pečovat o něj. 

Nevypusť duši, těší nás!

Tým Nevypusť duši tvoří psychologové a psycholožky, lékaři a lékařky, sociální pracovníci a pracovnice i studenti a studentky těchto oborů. Mnozí z nich jsou mladí lidé se zkušeností s duševním onemocněním, kteří svůj příběh sdílí na našich přednáškách a workshopech dál. Ukazujeme, jak pečovat o duševní zdraví a kde hledat pomoc v případě nouze. O duševním zdraví se mluví méně než o tom fyzickém, a to měníme.

Začali jsme jako malá kampaň na sociálních sítích, která zlepšovala informovanost Česka o duševním zdraví. Od roku 2016 fungujeme jako nezisková organizace, která má za sebou:

 • více než 16 000 studentů*ek z celé ČR, kteří ví, jak pečovat o svou duši
 • již více než 1 600 absolventů a absolventek programů pro vyučující
 • přes 13 000 účastníků a účastnic akcí pro vysoké školy, veřejnost a firmy
 • rozšiřující se tým mladých lektorů a lektorek, kteří se v Nevypusť duši učí, jak by měla vypadat péče o duševní zdraví v budoucnosti
 • spuštění e-mailové poradny, která pomáhá lidem najít správný směr v oblasti péče o duši
Na všech workshopech se snažíme vytvořit příjemné a bezpečné prostředí, ve kterém se všichni cítí dobře. 
Líbilo se mi, že přišel i člověk, který si tím sám prošel, a ví, o čem mluví. Bylo fajn vidět, že to nejsou pouze věty.”
- absolvent workshopu pro střední školy

Všechny workshopy, které realizujeme, jsou interaktivní a sestavené odborným metodickým týmem. 
Váš workshop se mi líbil. Hlavně aktivní část, při které jsme si mohli situace sami vyzkoušet.”
- absolventka workshopu pro vyučující

Abyste o nic nepřišli...

Všechny materiály a infografiky o duševním zdraví sdílíme na našem Facebooku nebo Instagramu. Na těchto sociálních sítích se také dozvíte, co plánujeme a kde nás můžete potkat. Všechny tyto informace a mnohem víc najdete i na našem webu.
Víte o někom, u koho bychom mohli mít workshop nebo přednášku o duševním zdraví? Dejte nám vědět na info@nevypustdusi.cz. 

Naše práce získala řadu ocenění:

Cena SDGs - 1. místo
Na podzim 2021 jsme získali Cenu SDGs udělovanou Asociací společenské odpovědnosti. V kategorii Veřejná sféra si Nevypusť duši odnesla 1. místo s projektem Duševní zdravověda pro středoškoláky a středoškolačky.

Cena SozialMarie
V roce 2021 získal náš projekt Duševní zdravověda pro středoškoláky ocenění SozialMarie za sociální inovace. Z 299 projektů ze 6 zemí se Nevypusť duši umístila mezi 15 nejlepšími.

Cena EHS
Evropský hospodářský a sociální výbor nám na začátku roku 2021 udělil Cenu za občanskou solidaritu za péči o duševní zdraví středoškoláků během pandemie. S programem pro SŠ jsme se zařadili mezi 23 projektů z EU a Velké Británie bojujících proti onemocnění COVID-19 a jeho důsledkům.

Děkuju za možnost přispět. Ať se daří ve vaší snaze.

Vláďa Macek
200 Kč

Hlavně klid v duši 😊

Lucie Doležalová
500 Kč

<3

Tomáš Hájek
400 Kč

Je to hodně symbolická částka, ale snad i málo může být k něčemu dobrý ♥️

Veronika Vojířová
200 Kč
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
Nevypusť Duši, z. s., projekt: Podpořte Nevypusť duši a prevenci duševních obtíží 💜