Ondřej Prokop: Dárcovská výzva pro projekt Potraviny seniorům

Narozeninová výzva Ondry Prokopa

vybíráme od 8.1.2023
153 633 Kč
vybráno 154 % z 100 000 Kč

přispělo

56 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Umíte si představit, že byste se běžně živili jen rohlíky s margarínem a třeba párek byl pro vás svátečním jídlem? Připomíná mi to studentská léta, která jste možná taky zažili v podobném režimu, to už je ale dávno za námi. Letos v lednu jsem oslavil 37. narozeniny, dal si dobrou večeři a sfouknul svíčky na dortu, který si můžu koupit i ve všední den. Jenže ne každý v naší zemi má takové štěstí jako já. 
Kvůli současnému zdražování je stále víc lidí v Česku ohroženo chudobou, přičemž jednou z nejohroženějších skupin jsou senioři. Už dávno se přitom nebavíme o tom, že nemají peníze na lístky do divadla nebo cestování, situace je mnohem horší. Řadě z nich poté, co zaplatí fixní výdaje za bydlení a energie, zbude jen pár korun na jídlo a základní hygienické potřeby. Možnosti přivýdělku jsou právě u seniorů minimální, a tak není výjimkou, když žijí v nevytopených bytech a stravují se opravdu jen těmi rohlíky s margarínem.

K narozeninám bych si proto ze všeho nejvíc přál, abychom jim společně pomohli. V rámci nadačního fondu, který jsme s mou ženou založili, jsme koncem roku finančně podpořili projekt Potraviny seniorům pod křídly Nadačního fondu Příběhy. Pokud byste mi tedy chtěli k narozeninám něco dát (vedle milých přání, za něž vám ještě jednou děkuji), budu moc rád, když projekt podpoříte i vy. Počítá se opravdu každá koruna, i symbolický příspěvek může pro někoho znamenat velkou změnu.

Projekt Potraviny seniorům přitom není jen o nakupování jídla – dobré duše z Nadačního fondu Příběhy pomáhají seniorům vyřizovat žádosti o dávky a další úředničinu, aby se jejich situace změnila dlouhodobě. Více o aktivitách fondu najdete i na jeho facebookových stránkách.

A to už je k mé narozeninové výzvě vše: asi stárnu, a tak už mi ani ten alkohol nechutná jako dřív, hodinky můžu mít na ruce stejně jen jedny a adrenalinu mám díky své ženě v životě až až 😊 Ten nejlepší dárek by pro mě tedy byl pomoci těm, kdo to opravdu potřebují. Budu vám moc vděčný, když se připojíte.

Váš Ondra

P.S.: A pokud přispět nemůžete, budu alespoň rád, pokud sbírku nasdílíte dál!
Nadační fond Příběhy
Nemusíme popisovat, jaká je doba. Chudoba zasahuje čím dál více lidí. Proto jsme spustili potravinovou pomoc pro osoby nad 70 let. Potravinové banky jsou sice skvělá věc a my je máme moc rádi, ale ne všechny vydávají potraviny jednotlivcům a pokud ano, ne každý starší člověk má sílu a možnosti na to, aby se na výdejní místo dopravil. Navíc sortiment je omezený a my chceme seniorům dopřát také maso, šunky, sýry, nebo máslo. Tedy věci, na které jim velmi často již nezbývají peníze. Proto chceme seniorům zajistit kompletní servis, abychom podobné problémy eliminovali. Potraviny ve stejný den nakoupíme, přivezeme, předáme. Jídlo dovezeme buď přímo domů, nebo třeba do klubu seniorů. Nákup vždy předáváme z ruky do ruky, koncovému příjemci. Pomáháme po celé ČR.
V Česku momentálně žijí přes dva miliony seniorů. Se stárnutím populace jejich počet roste. Většina je odkázaná jen na starobní důchod a má obavy z vysoké inflace. Životní úroveň tak u starších lidí často výrazně klesá. Na hranici chudoby jich podle odhadů žije půl milionu.
Více zde, v reportáži České televize.


JAK FUNGUJEME?
Jeden nákup má hodnotu cca 2000,-. Snažíme se být efektivní, proto budujeme síť kontaktů a oslovujeme obce i seniorské kluby, aby nám s vyhledáváním vhodných příjemců pomohli a závozy jsme mohli dělat ve větším počtu. Spojení sil s lokální spojkou je vždy klíčové. Předání může být například přímo v budově úřadu, kdy stanovíme dvouhodinové časové okno, v rámci něhož budeme příchozím nákupy vydávat. Ale protože ne každý senior má sílu dvě těžké tašky sám odnést, rádi mu je dovezeme až domů, v takovém případě požadujeme v rámci důvěryhodnosti i doprovod někoho z pracovníků obce/města. Chápeme strach, obavu a křehkost starších lidí. Chceme jim udělat radost a nikoli je stresovat.JAK NÁM MŮŽETE POMOCI?
Jste v zastupitelstvu obce a chtěl/a byste využít naší pomoci seniorům v místě Vašeho bydliště? Angažujete se v klubu důchodců, jste ve výboru SVJ, nebo prostě jen máte tipy na lidi nad 70 let, kteří potravinovou pomoc potřebují? Ozvěte se nám na email silvie@pribehylidi.cz, nechte na sebe telefonní kontakt, my se vám ozveme a domluvíme se, pro kolik osob a kdy nákupy přivezeme. Nákupy jsou primárně určené pro lidi samostatně žijící, pokud jsou senioři nad 70 let ve společné domácnosti v páru, nárok mají pouze na 1 nákup dohromady. Potraviny předáváme po kontrole občanského průkazu, podmínkou je již zmíněný věk + trvalé bydliště na území obce, ve které se pomoc realizuje. (Případně nájemní smlouva.) Osobní data klientů si neopisujeme, neuchováváme.

KDO JSME?

Za projektem stojí novinářka Silvie Dymáková, spolu se svým partnerem, dramaturgem a režisérem Petrem Bělíkem. Ti se věnují pomoci samoživitelům a samoživitelkám už od roku 2018. 
Náš Nadační fond Příběhy vznikl v roce 2022 a navázal na činnost spolku Příběhy lidí, z.s., který se primárně věnoval zveřejňování autentických zpovědí na webu www.pribehylidi.cz. K rozdělení činností došlo proto, že jsme dlouho cítili, že pomáhání potřebuje svůj vlastní prostor. Takže i přes to, že spolu obě organizace souvisí, od listopadu roku 2022 se pomoci věnujeme pro větší přehlednost výhradně pod hlavičkou našeho nadačního fondu. 
 
S pomáháním jsme začali trochu nečekaně ve chvíli, kdy jsme v roce 2018 vydali otevřenou zpověď se samoživitelkou. Poté, co jsme rozhovor publikovali, objevila se obrovská vlna solidarity. Rozhodli jsme se tedy, že pomoc nebude pouze pro danou maminku, ale že se pokusíme pomoci více lidem s podobným osudem. Proto jsme před Vánoci přišli s nápadem, že se jim pokusíme zajistit dostatek jídla, aby mohli opět nejen zažít atmosféru štědrovečerní večeře. A také, aby měli o starost méně a na chvíli se nemuseli starat o to, jestli budou mít další den co jíst.  A také jsme měli vizi, že potěšíme i samotné děti zdánlivě obyčejnými věcmi, jako jsou lentilky, nebo košík mandarinek. V rekordním čase jsme tehdy zorganizovali sbírku, sehnali peníze, získali podporu online supermarketu Kosik.cz a začali vlastními auty a ve volném čase rozvážet potraviny přímo do domácností. Z původně jednorázové akce se stala akce stála, protože díky mnoha trvalým příkazům, jsme mohli začít neúplným rodinám vozit nákupy nejen na Vánoce, ale po celý rok. Za dobu tohoto fungování jsme potřebným rozdělili potraviny a drogerii za více, než 2 miliony korun.

Za své aktivity byla Silvie Dymáková nominována v roce 2020 poslaneckou sněmovnou na státní vyznamenání a od Nadace Karla Janečka získala titul Laskavec.

Pro lepsi zitrky.....

Leoš Stejskal
1 500 Kč

Vsechno nejlepsi! Super napad!

Tomas Myslivecek
1 500 Kč

Skvělý nápad a smysluplný dárek, za mě palec nahoru👍🙂

Šárka Dámová
3 000 Kč

Skvělá sbírka, určitě pomůže mnoha seniorů. Vše nejlepší k narozeninám!

Aneta

Jen tak dál Ondro!

Martin Hrubčík
1 500 Kč

Rád jsem pomohl dobré věci.

Tomáš N
2 000 Kč

Všechno nejlepší k narozeninám, Ondřeji!

Dárce
3 000 Kč

Všechno nejlepší, Ondro!!!

Štefan Lazárek
3 000 Kč

Při nakupování jsem připravena někomu v tíživé situaci zaplatit nákup. Zatím nebyla příležitost, tak posílám na jeden malý nákup.

Anežka Nevřelová
500 Kč

Ondro, přeji Ti vše nejlepší k narozeninám, hlavně hodně zdraví. A děkuji Ti, že děláš tuto sbírku. Na některých nasich akcích ANO jsem měl možnost slyšet spousty příběhů od seniorů ohledně jejich finanční situace. A proto vím, že taková sbírka je potřebná. Tomáš

Tomáš Novák
1 000 Kč
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
Nadační fond Příběhy, projekt: Potraviny seniorům