Nadační fond Příběhy


Senioři Sociálně znevýhodněné skupiny

Potraviny seniorům

Nemusíme popisovat, jaká je doba. Chudoba zasahuje čím dál více lidí. Proto jsme spustili potravinovou pomoc pro osoby nad 70 let. Potravinové banky jsou sice skvělá věc a my je máme moc rádi, ale ne všechny vydávají potraviny jednotlivcům a pokud ano, ne každý starší člověk má sílu a možnosti na to, aby se na výdejní místo dopravil. Navíc sortiment je omezený a my chceme seniorům dopřát také maso, šunky, sýry, nebo máslo. Tedy věci, na které jim velmi často již nezbývají peníze. Proto chceme seniorům zajistit kompletní servis, abychom podobné problémy eliminovali. Potraviny ve stejný den nakoupíme, přivezeme, předáme. Jídlo dovezeme buď přímo domů, nebo třeba do klubu seniorů. Nákup vždy předáváme z ruky do ruky, koncovému příjemci. Pomáháme po celé ČR.

vybíráme od 23.11.2022
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
V Česku momentálně žijí přes dva miliony seniorů. Se stárnutím populace jejich počet roste. Většina je odkázaná jen na starobní důchod a má obavy z vysoké inflace. Životní úroveň tak u starších lidí často výrazně klesá. Na hranici chudoby jich podle odhadů žije půl milionu.
Více zde, v reportáži České televize.


JAK FUNGUJEME?
Jeden nákup má hodnotu cca 2000,-. Snažíme se být efektivní, proto budujeme síť kontaktů a oslovujeme obce i seniorské kluby, aby nám s vyhledáváním vhodných příjemců pomohli a závozy jsme mohli dělat ve větším počtu. Spojení sil s lokální spojkou je vždy klíčové. Předání může být například přímo v budově úřadu, kdy stanovíme dvouhodinové časové okno, v rámci něhož budeme příchozím nákupy vydávat. Ale protože ne každý senior má sílu dvě těžké tašky sám odnést, rádi mu je dovezeme až domů, v takovém případě požadujeme v rámci důvěryhodnosti i doprovod někoho z pracovníků obce/města. Chápeme strach, obavu a křehkost starších lidí. Chceme jim udělat radost a nikoli je stresovat.JAK NÁM MŮŽETE POMOCI?
Jste v zastupitelstvu obce a chtěl/a byste využít naší pomoci seniorům v místě Vašeho bydliště? Angažujete se v klubu důchodců, jste ve výboru SVJ, nebo prostě jen máte tipy na lidi nad 70 let, kteří potravinovou pomoc potřebují? Ozvěte se nám na email silvie@pribehylidi.cz, nechte na sebe telefonní kontakt, my se vám ozveme a domluvíme se, pro kolik osob a kdy nákupy přivezeme. Nákupy jsou primárně určené pro lidi samostatně žijící, pokud jsou senioři nad 70 let ve společné domácnosti v páru, nárok mají pouze na 1 nákup dohromady. Potraviny předáváme po kontrole občanského průkazu, podmínkou je již zmíněný věk + trvalé bydliště na území obce, ve které se pomoc realizuje. (Případně nájemní smlouva.) Osobní data klientů si neopisujeme, neuchováváme.

KDO JSME?

Za projektem stojí novinářka Silvie Dymáková, spolu se svým partnerem, dramaturgem a režisérem Petrem Bělíkem. Ti se věnují pomoci samoživitelům a samoživitelkám už od roku 2018. 
Náš Nadační fond Příběhy vznikl v roce 2022 a navázal na činnost spolku Příběhy lidí, z.s., který se primárně věnoval zveřejňování autentických zpovědí na webu www.pribehylidi.cz. K rozdělení činností došlo proto, že jsme dlouho cítili, že pomáhání potřebuje svůj vlastní prostor. Takže i přes to, že spolu obě organizace souvisí, od listopadu roku 2022 se pomoci věnujeme pro větší přehlednost výhradně pod hlavičkou našeho nadačního fondu. 
 
S pomáháním jsme začali trochu nečekaně ve chvíli, kdy jsme v roce 2018 vydali otevřenou zpověď se samoživitelkou. Poté, co jsme rozhovor publikovali, objevila se obrovská vlna solidarity. Rozhodli jsme se tedy, že pomoc nebude pouze pro danou maminku, ale že se pokusíme pomoci více lidem s podobným osudem. Proto jsme před Vánoci přišli s nápadem, že se jim pokusíme zajistit dostatek jídla, aby mohli opět nejen zažít atmosféru štědrovečerní večeře. A také, aby měli o starost méně a na chvíli se nemuseli starat o to, jestli budou mít další den co jíst.  A také jsme měli vizi, že potěšíme i samotné děti zdánlivě obyčejnými věcmi, jako jsou lentilky, nebo košík mandarinek. V rekordním čase jsme tehdy zorganizovali sbírku, sehnali peníze, získali podporu online supermarketu Kosik.cz a začali vlastními auty a ve volném čase rozvážet potraviny přímo do domácností. Z původně jednorázové akce se stala akce stála, protože díky mnoha trvalým příkazům, jsme mohli začít neúplným rodinám vozit nákupy nejen na Vánoce, ale po celý rok. Za dobu tohoto fungování jsme potřebným rozdělili potraviny a drogerii za více, než 2 miliony korun.

Za své aktivity byla Silvie Dymáková nominována v roce 2020 poslaneckou sněmovnou na státní vyznamenání a od Nadace Karla Janečka získala titul Laskavec.

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (1)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

díky za vaší práci!

Dárce
1 000 Kč

Nadačnímu fondu moc děkuji, že dělá dobrou věc pro potřebné lidi, kteří to potřebují. Máte srdíčko na pravém místě. Děkuji Alča

Alena Petrášková
300 Kč

Paní Silvie, obdivuji Vás za to co děláte, jste skvělá.
Jsem ráda za možnost aspoň trochu pomoci

Jitka Hartmanová
300 Kč

Aby ubylo smutných příběhů lidí :(

Aneta Hejrovská

Ať nákup někoho potěší!

Dárce
3 000 Kč

Rád svoji troškou peněz přispěju těm, co se mají hůř než my. Držte se.

Stanislav Čižmář
500 Kč

Ještě že existují lidé jako vy. Hodně sil.

Jana K
1 000 Kč

Přeji Vám, ať je brzy lépe.

Lucie Hall Allen

Kéž pomoc doputuje kam má a kde je nejvíc potřebná.Přeji hodně zdraví,štěstí a laskavých dárců

Lucie Flašarova
300 Kč

Aby bylo líp 🙏

Denisa Horáčková
500 Kč