CZ / EN
Michal Dobíšek: Dárcovská výzva pro projekt STAVÍME STACIONÁŘ PRO NAŠE HRDINY

Svatojakubská cesta pro Vlaštovku

vybíráme od 1.9.2021
109 994 Kč
vybráno 147 % z 75 000 Kč

přispělo

44 lidí
Výzva je již uzavřena. Děkujeme!
Naskytla se mi možnost 3měsíčního pracovního volna. Řekl jsem si, že takovou dlouhou dovolenou by bylo dobré využít k něčemu, co v běžném provozu udělat nejde.
Potřebuju si srovnat v hlavě myšlenky, rád bych si zkusil nějakou dlouhou trasu na kole a taky mě už dlouho zajímá Svatojakubská pouť do Santiago de Compostela. Logickým spojením těchto tří zájmů je cyklopouť z Prahy do Santiaga (cca 3 000 km).
Abych dal celému podniku smysl nejen vnitřní, ale i nějaký vnější přesah, rozhodl jsem se svoji cestu využít k podpoře projektu rozšíření stacionáře Vlaštovka.


Vlaštovka nyní
V roce 1997 se v Hodoníně dvě maminky na mateřské rozhodly založit klub pro maminky. Dnes je z klubu rozsáhlé Centrum pro rodinu a sociální služby Hodonín, které pokrývá svým záběrem všechno možné od dětí po seniory. Jedním z aktivit je stacionář Vlaštovka: Pečovat o dítě s postižením nemusí znamenat izolaci a osamělost pro postižené dítě ani pro jeho rodinu . Jako vlaštovka se vrací do svého hnízda, tak i  dítě se každý den vrací domů po aktivně stráveném dnu mezi kamarády. Nabízíme pomyslnou prodlouženou ruku rodiny, která  pomůže při péči o postižené dítě.

Každý, kdo při lockdownu zkusil vynucenou práci a školu z domova si jistě dovede představit, jak důležitá je možnost někam přes den chodit. Aktuálně má stacionář kapacitu 13 míst a nabízí služby pro klienty do 26 let. Cílem projektu, který podporuju, je přesun stacionáře do nových prostor, což by umožnilo rozšíření kapacity na 30 klientů, a to až do 35 let věku. Na projekt má Centrum dotaci z EU i státního rozpočtu, které pokrývají 85 % plánovaných výdajů. Zbývajících 15 % musí pokrýt z dalších zdrojů. Vzhledem k současnému nárůstu cen stavebních materiálů a prací je už teď jisté, že to bude víc. Cílová částka 8 000⁠⁠ 000 Kč zhruba odpovídá tomu, kolik peněz aktuálně schází.

Můj plán putovat do 3000 km vzdáleného Santiaga je svým způsobem šílený a vymyká se z ,,bežného” každodenního života. Lidé kolem CPR Hodonín se do stejně šílených plánů (jako postavit nový stacionář za desítky milionů) pouští v rámci každodenní práce, prostě z potřeby učinit svět lepší. To obdivuju. Reálně neočekávám, že bych svým malým výletem dokázal vybrat 8 milionů. Ale chci mít to číslo na očích, protože to je cíl, se kterým pracují ti praví hrdinové. Změna: cílovou částku jsem změnil na 75000 Kč (~3000 €, tj asi 1 € na 1 km), aby bylo vidět, že každý příspěvek má smysl. 

Na cestu vyrazím 2. září až začne dětem škola, čas mám do 11. října, kdy jdu zase do práce. Za tu dobu potřebuju dojet do Santiaga a dostat se zpět. 

Aktuální informace z cesty budu dávat na FB https://www.facebook.com/michal.dobisek/ a budu opravdu rád, když mou cestu podpoříte tím, že přispějete na realizaci projektu CPR Hodonín.

Vizualizace projektu

7. října jsem přiletěl zpátky domů (a stihl volby, jak jsem doufal). Podle vážení a měření jsem za cestu shodil 2.5kg (90 -> 87,5) a v pase zhubl o 3 cm (94 -> 91). Trochu jsou doufal v lepší výsledek ;-), ale na druhou stranu jsem cestou jedl opravdu hodně, takže si nemůžu stěžovat. Dnes, 21. 10. poštou dorazilo i moje kolo. Tím vlastně moje cesta skončila.

Mezitím i tahle sbírka stihla dosáhnout cílovou částku a navíc ji skoro o polovinu překonat, z čehož mám velkou radost. Velké díky všem, co přispěli.

Rád bych ještě uspořádal fotky a poznámky do nějaké prezentovatelné formy, ale nevím, jestli to do konce sbírky stihnu. Snad půjde odkaz vložit i dodatečně.

Jsem v Santiagu. Děkuji moc všem, kteří mě podpořili, ať už příspěvkem do sbírky nebo jinak. Dorazil jsem včera, radost mi nezkazilo ani hnusné počasí. Celkem jsem za 31 dnů ujel 3066 km. Je to zvláštní pocit, že něco, co jsem ještě před dvěma měsíci považoval za skoro nemožné se stalo skutečností.
Moje cyklocesta končí: dnes odesílám kolo poštou do Prahy. Sbírka ještě běží, doufám, že se jí taky podaří dojít do cíle nebo lépe ho i překonat (o víc než mých 66 km 😎).

Vlaštovko leť!

Překonal jsem hranici 2000 ujetých kilometrů a zítra plánuju dorazit do Saint Jean-Pied de-Port, které je tradičním výchozím městem Francouzské cesty (a taky posledním městem před vstupem do Španělska). 

Zjistil jsem, že byla chyba nastavit původně nerealistickou cílovou částku: je to demotivující a není vidět žádný progres. Proto jsem částku změnil na 75000 Kč (~3000 €), tak aby to zhruba odpovídalo těm avizovaným 3000 kilometrům. Takže mi můžete přispět třeba 10, 20 km nebo třeba 100 (to je asi můj denní průměr km). 

Denní updaty včetně fotek posílám na FB ve veřejných příspěvcích, tak tady jen krátce. 
Projel jsem Česko, Německo, Švýcarsko a teď jsem ve Francii směr Vázelay. Mám za sebou zhruba prvních 1000km. 

Založení výzvy

Centrum pro rodinu a sociální péči Hodonín, z. s.
Stacionář Vlaštovka provozujeme v Hodoníně pro těžce handicapované klienty už od roku 2006. 17 klientů u nás ve všední dny rehabilituje, plní si školní docházku a navazuje sociální kontakty. Stávající budova stacionáře je však v katastrofálním, nerekonstruovatelném stavu a navíc už nevyhovuje ani kapacitně. Rozhodli jsme se tedy vybudovat nový stacionář, který dostojí požadavkům na péči o handicapované klienty ve 21. století. Projekt za 77 500 000 Kč přinese rozšíření okamžité kapacity na 30 klientů ve věku od narození do 35 let a také komunitní zahradu. Budeme tak moci ještě intenzivněji pomáhat rodinám, které se rozhodly jen tak nevzdat. Stavíme pro naše hrdiny!
Stacionář Vlaštovka navštěvují děti a mladí dospělí ve věku od narození do 26 let s těžkým kombinovaným (mentálním a fyzickým) postižením a autismem. Okamžitá kapacita stacionáře je 13 klientů.

Stacionář jsme převzali od města, které jej od 90. let provozovalo v budově původně patřící elektrárně. Stacionář se nachází v průmyslové lokalitě, společnost handicapovaným dětem v tuto chvíli dělají garáže a komíny.
Stávající budova už naprosto nevyhovuje potřebám současných klientů - mladých dospělých, z nichž většina je u nás od dětských let. Namátkou můžeme zmínit např. tyto  problémy:

Prostory jsou malé, nelze klienty dostatečně oddělit, a tak v jedné místnosti často probíhají dva programy souběžně, přestože by klienti na každý potřebovali svůj klid.

V katastrofálním stavu jsou rozvody - pokud jede pračka, nelze už napouštět vanu pro terapeutickou koupel. Tu navíc nemohou využívat větší klienti, protože strop neumožňuje montáž závěsného zařízení, bez kterého naši pracovníci nedokáží tyto klienty do vany přesunout.

Pro klienty jsou v budově jen dva záchody, které nelze vyčlenit pro každé pohlaví zvlášť.


V jaké fázi je celý projekt nyní?
V roce 2020 jsme získali dotaci od Evropské unie ve výši 57 000 000 Kč, která pokryje větší část nákladů, a tak jsme zakoupili vilu na Brněnské ulici v Hodoníně, která bude na nový stacionář přebudována.

10. června 2022 převzala stavební společnost tento objekt a na realizaci má přesně 18 měsíců - hotovo tedy bude v prosinci roku 2023. 

Stacionář Vlaštovka provozuje Centrum pro rodinu a sociální služby Hodonín, které se za dvacet let existence proměnilo z mateřského centra dvou maminek - zakladatelek ve fungující neziskovou organizaci poskytující rozsáhlé spektrum služeb od odborných služeb pro rodiny až po sociální služby handicapovaným. Doplňujeme tak nabídku státních zařízení, která je sama o sobě často velmi nedostačující.

Bez vaší pomoci celý projekt dotáhnout do konce nedokážeme. Proto vás prosíme o příspěvek v jakékoliv výši, který nám pomůže přesunout stacionář do nových a důstojných prostor.
Děkujeme vám za podporu Stacionáře Vlaštovka. I díky vašem příspěvku budeme blíž k cíli, kterým je otevření nového provozu v roce 2024.

Více informací naleznete na www.cprhodonin.cz nebo se obraťte na vedoucí sociálních služeb Lenku Tlachovou (tlachova@cprhodonin.cz).

Thanks Familie Lechner for the great hospitality and for the pleasant evening talk.

Michal Dobíšek
30 €

Gratulujeme Michalovi k heroickému výkonu a uskutečnění poutě do SdC. A Vlaštovce přejeme co nejdříve
nové prostory stacionáře a děkujeme za její pomoc potřebným. Zdenka a Arpád Abonyiovi

Arpád Abonyi
1 000 Kč

Díky za gratulace i podporu ;-)

Michal Dobíšek

Well done Michal on your Camino. You have done it! I hope it lived up to your expectations.

Richard and Christine
30 €

Thank you ;-) It was really amazing experience.

Michal Dobíšek

Congrats and I hope you enjoy the rest of your trip :)

Sinead McLaughlin
30 €

Best of luck, Michal.

Noel MCNULTY
30 €

Thanks, Noel :)

Michal Dobíšek

Good luck with the rest of your trip!

Donal Magennis
30 €

Thanks, Donal.

Michal Dobíšek

Have a safe ride!

Douglas Robinson

Thanks, Doug.

Michal Dobíšek

Ať Michal dojede a Vlaštovka doletí :-)

Petr Ptáčník
4 000 Kč

Díky, Petře, za štědrý příspěvek Vlaštovce. 👍

Michal Dobíšek

Držím palce a šťastnou cestu.

Miriam Pokorná Alexyová

Enjoy the ride, Michal. Safe journey!

Rob Budas
20 €
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
Centrum pro rodinu a sociální péči Hodonín, z. s., projekt: STAVÍME STACIONÁŘ PRO NAŠE HRDINY