CZ / EN
Petra Vymětalíková: Dárcovská výzva pro projekt Přístup k půdě pro drobné ekologické zemědělce

Otužováním k obnově české půdy

vybíráme od 25.8.2020
36 377 Kč
vybráno 73 % z 50 000 Kč

přispělo

84 lidí
Výzva je již uzavřena. Děkujeme!
 30 dní každodenního otužování + já = pro mě setsakra náročná výzva, ale co bych pro dobro české půdy neudělala. 
Taky jste si toho všimli? V posledních letech pozoruji extrémní sucho, ničivé přívalové deště, neobvyklé počasí v danou roční dobu a stříkání polí chemií - a to je jen malý výčet toho, čeho si laik jako já všimne. Je mi velmi smutno, když tohle vše vidím. To jak zacházíme s půdou, souvisí s tím, jak zacházíme i sami se sebou - půda nám dá tak dobré potraviny,  jak dobře se o ni staráme. 
Proto už nechci nečinně přihlížet, ale ráda bych podpořila ty, kteří přináší řešení a ráda bych vás k tomu též přizvala.

Jednou z organizací, které se zabývají zlepšením kvality půdy u nás, je i Nadace Pro půdu, která podporuje drobné ekologické zemědělce, aby získali přístup k pozemkům vhodným pro hospodaření. Funguje to tak, že nadace pozemky koupí a pak pronajme zemědělcům za stabilních a dlouhodobých podmínek. Pozemky svěřuje pouze do rukou zemědělců hospodařících šetrným způsobem k půdě a tím ji chrání před další degradací.

O otužování se ví, že je zdraví velmi prospěšné, a to mě přirozeně zajímá. Taky se vám někdy stává, že byste si do života rádi vnesli nový a prospěšný návyk, ale nedaří se vám začít? Přesně tak je to se mnou a otužováním. Otužování zvyšuje imunitu, posiluje psychickou odolnost, upevňuje vůli a přináší mnoho dalších zdravotních benefitů. A přesto, když jen pomyslím na to, že se nořím do studené řeky či si dávám studenou sprchu, už v myšlenkách couvám! Teď už couvat nebudu: v rámci výzvy jsem si naplánovala 30 dnů otužování - dennodenně!! A pozor, když bych náhodou někdy vynechala, tak za každé vynechání sama do výzvy zaplatím 200 Kč.

A co mají společného půda, moje otužování a tato dárcovská výzva? Veškeré peníze vybrané v rámci výzvy poputují k Nadaci Pro půdu a podpoří
jejich činnost v oblasti zlepšení péče o půdu u nás. Doufám, že v rámci výzvy zvládnu překonat sama sebe a otužování se postupně stane pevnou součástí mého života.

P.S. To jak mi otužovací výzva jde a jaké jsou mé dojmy, můžete sledovat na mém profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/pvymet/

24.9. - 30. den mé otužovací výzvy pro Nadace Pro půdu

Zvládla jsem 30 dnů otužování - před měsícem pro mě ještě nepředstavitelná věc. Cítím obrovskou radost a vnitřní spokojenost sama se sebou. A jedu dál - za ten měsíc jsem otužování lehoulince přičichla a vnímám, že to pro mě postupně může mít více a více benefitů - třeba ještě silnější imunitu. 

21.9. - 27. den otužovací výzvy pro Nadace Pro půdu

Jsem v cílové rovince v otužování a těším se na proběhnutí cílovou páskou.  Moc mě těší, když se mnou sdílíte vaše otužovací úspěchy - motivují mě a některé odnáší do světa snů a představ toho, co třeba jednou zažiju i já - až se k tomu postupně dootužuji

Otužovací výzva pro Nadace Pro půdu

Posílám 200 Kč Nadace Pro půdu. Závazek zněl jasně - když otužování vynechám, platím. Posílám ho radostí. 

A co, že se stalo? Měli jsme doma poruchu bojleru a já ve sprše zkoumala, zda ještě nějaká je, byla to taková vlažná "odražená" voda a já se s tím v ten okamžik spokojila a už neotočila kohoutek na plný koule na studenou. Otužování je otužováním jen ve spojení se studenou vodou. Ti, kdo máte zkušenost s otužováním, co vás vede k případnému občasnému vynechání?

15.9. - 20. den mé otužovací výzvy pro Nadace Pro půdu

3 dny to byla bída - jako bych se od ONOHO momentu pokroku vrátila o krok zpět. Absolutně vůbec se mi nechtělo a vnímala jsem to otužování jako utrpení. A 20. den byl dalším dnem, kdy to šlo být pod studenou vodou o kousek déle a bylo mi v tom dobře a milý pocit v těle (byť chvilkový).

11.9. - 16. den mé otužovací výzvy pro Nadace Pro půdu
Zažila jsem ´ONEN´ moment - zlomový momentíček, kdy jsem pocítila, že je ta studená voda v pohodě delší dobu než doposud
Cítila jsem uvnitř velkou radost a spokojenost a též naději, že to po malých krůčcích půjde.


8.9. - 14. den mé otužovací výzvy pro Nadace Pro půdu

Nechce se mi vůbec do té sprchy vlézt. Zvažuju, že to odložím na ráno. Vzápětí to zavrhuji neboť ranní sprcha je pro mě obecně utrpení. A to jsem měla přes den odvážné myšlenky: "Dnes tu páku sprchy otočím na nejstudenější mód". Hlavou mi jede: "Už je načase, jsem přece v půlce výzvy a jsem nedočkavá začít vnímat radost z mého otužování". Večer jsem vyměkla a byla ráda, že na sebe tu studenou vodu vůbec pustila. Oceňuji se za to, že jsem ještě ani jednou studenou sprchu nevynechala.

2.9. - 7. den mé otužovací výzvy pro Nadace Pro půdu

První týden otužování jsem zakončila saunou. Sauna je pro mě zdrojem odpočinku a vlézt do ledového bazénku zvládám už (díky pravidelnému zimnímu saunování) vcelku s přehledem. A na rozdíl od studené sprchy ani nepřichází myšlenky typu, že se mi nechce, že bych mohla dnes vynechat (obě přichází zarputile každý večer)- ovšem žádné áčko zatím nemám. Máte nějaké teorie/úvahy proč ta sprcha může být (prozatím) taková prokletější než sauna?

28.8. - 3.den mé otužovací výzvy pro Nadace Pro půdu

V 19 hodin se náhle setmí a vypadá to konečně na déšť. Běžím k řece, první kapky přichází ještě než se začnu nořit do vody. Je studená. Je málo vody, tak jdu co nejvíc do středu řeky abych se mohla ponořit. Déšť urychluje mé ponoření - zaječím, udělám pár temp a rychle mířím ven. Ten moment vědomě si říct TEĎ je těžký. Po chvíli venku z vody přichází pocit tepla - byť prší a ochladilo se. 

P. S. Mnohé vás asi napadne, že teď byly teplé dny, tak voda nemůže být studená. Já jsem na teplotu vody velmi citlivá a doufám, že se to postupně změní. Jaké máte zkušenosti s pocitovým vnímáním teploty vody? 

26.8. - 1. den
Celý den mi není úplně dobře, říkám si, zda to může souviset se začátkem mé výzvy. Že by mé tělo v hrůze z otužování, se raději hodilo marod v domněnce, že otužování bude odsunuto?. Neuvěřím mu to a jdu na to. A mé dojmy? přežila jsem to. oceňuji už i to, že jsem byla schopna na sebe tu studenou vodu pustit Myslím, že napoprvé dobrý:-).
Jsem v otužování začátečník a je to pro mě fakt velká věc. Budu ráda za rady a tipy zkušenějších. 

To jak mi otužovací výzva jde a jaké jsou mé dojmy, můžete sledovat na mém profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/pvymet/

Založení výzvy

Nadace Pro půdu
Jde nám o přívětivou krajinu a zdravou půdu, která je výsledkem pracovitých rukou místních zemědělců, kteří hospodaří šetrně a ekologicky.
Představme si, že místo dlouhých lánů řepky a kukuřice je krajina, kde žijeme, tvořena menšími políčky rozdělenými mezemi, známe člověka, který půdu obhospodařuje, a jím vypěstované potraviny nás čekají doma k večeři. Když se podíváme zblízka, půda je tmavá, drobtovitá, plná žížal a voní. Na polích se nedrží kaluže vody, ani není zem popraskaná od slunce, neobjevují se prachová oblaka, ani se půda nestříká jedovatými chemickými látkami. Prostě pěkná, zdravá a přívětivá krajina, která je výsledkem pracovitých rukou místních zemědělců, kteří hospodaří šetrně a ekologicky.

Ne vždy je pro drobné ekologické zemědělce lehké získat přístup k pozemkům vhodným pro hospodaření. V Nadaci Pro půdu se je na jejich žádost snažíme podpořit koupí pozemků a pronajímáme jim je za stabilních a dlouhodobých podmínek, které vycházejí ze vzájemné dohody mezi nadací a zemědělcem. Nadační pozemky svěřujeme pouze do rukou šetrných k půdě a takto chráníme půdu před degradací.

Podpořte koupi dalších hektarů pro ekologické zemědělce, a společně s námi tak přispějte ke zdravé, živé a úrodné zemědělské půdě a tím ke zdravé krajině.

Petro, je to skvělá výzva a tak raz, dva, tři ať jde vše jak má.

Honza Dolínek
123 Kč

Good luck Petra! Thank you for this initiative.
Hugs!

Monica Aguilar
35 €

#zizaly

Jakub Kříž
500 Kč

Ať se dílo s půdou zdaří 🌞🍀😊

Eva Hlinková
500 Kč

Good luck Petra! Wishing you something tropical after this campaign being a success!

Zeljko Mitkovski
14 €

Brrr!

Vladimír Mikeš
500 Kč

Ať to roste! ;)

Lukáš Lamla

Ahoj Petro, moc moc fandím Tvé cevní gymnastice :-) A přeju hlavně pevnou půdu pod nohama.

Kristýna Jé
314 Kč

Ať tě to tolik nestudí! Jsi skvělá!

Pavla Jenková
250 Kč

Jsi dobrá, vydrž! Přidávám se s ranním otužováním!

Kamila Havlíková
300 Kč
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
Nadace Pro půdu, projekt: Přístup k půdě pro drobné ekologické zemědělce