Andrea Semancova: campaign for project Romská vysokoškolská stipendia

Support of Roma students

we started on 2019-09-24
€1,202
raised 149 % out of  €809

supported by

33 people
This campaign is already closed. Thank you!
I am truly convinced that supporting education of young people is very important and beneficial to all of us in the end.
Most of us are lucky enough not to have any limitations in our access to education, job market or when choosing a place to live, but there are some people who do. I meet many talented young people in my job and around me, but I wish there were more Roma students. They face more barriers than others and there are different reasons for that. 
The program of Roma fellowships is administered by OSF Foundation since 2015 and every year supports about ten students, 25 000 CZK is enough to support one student for a semester. The support contains also volunteering, language course and internship in a company. It helps to make these young people to become active and confident citizens!
I appreciate your help and support if you find some spare amount for this project!
Thanks, Andrea
Nadace OSF
Romská menšina patří v České republice k jedné z nejvíce znevýhodněných. Romské děti jsou často diskriminovány ve vzdělávání, dospělí pak na trhu práce či v přístupu ke službám a bydlení.

Ukazuje se, že důležitou roli při bourání zažitých stereotypů ve společnosti hrají vzdělaní a aktivní Romové, kteří zároveň slouží jako motivace a pozitivní příklady pro své vrstevníky i mladší generace. Jednou z aktivit Nadace OSF je proto Stipendijní program pro romské vysokoškoláky, který zahrnuje:
  • pokrytí nákladů spojených se studiem (v maximální výši 60 000 Kč za rok)
  • pracovní stáž
  • dobrovolnickou službu v neziskové organizaci
  • povinný kurz cizího jazyka
  • podporu mentora/ky.
V loňském roce se nám v rámci dárcovských výzev podařilo vybrat více než 132 000 Kč, částku nám zdvojnásobila Nadace Albatros.
Ani letos nepolevíme. Aktuálně podporujeme 10 studentů, 3 z nich už úspěšně dokončili bakalářské zkoušky a pokračují v magisterských oborech.
Pomozte nám změnit budoucnost mladých Romů. Děkujeme.

last minute!

katerina skarupova

Ať se dobře daří

Helena Peřinová

Poslano And... Super napad, drzime pesti!! :)

Veronika Bubakova
CZK 500

Hodně štěstí! M.

Martin Žemla
CZK 1,000

držím palce

Klára Horáčková
CZK 500
All donations support organization:
Nadace OSF, projekt: Romská vysokoškolská stipendia