Anna Kšírová: Dárcovská výzva pro projekt Mokřady Jablonné

A + P + H2O

vybíráme od 8.8.2019
104 300 Kč
vybráno 104 % z 100 000 Kč

přispělo

120 lidí
Výzva je již uzavřena. Děkujeme!
Takže, po mnoha letech a dvou dětech jsme se rozhodli, že je dobrý nápad se vzít. Čímž mimo jiné vyvstala otázka svatebních darů. Zjistitli jsme, že ke štěstí nám nechybí v podstatě nic – máme přece sebe! A ty děti. A hrnce a hrnečky a vařečky i vysavač.

Něco nám to štěstí ale přeci jen kazí – je to obava o svět, ve kterém budeme žít my a hlavně naše děti. Trápí nás klimatická a environmentální krize, ve které se nacházíme. Trápí nás také špatná péče o krajinu. A proto jsme se rozhodli, že nejlepší svatební dar bude podpora pro jednu z mnoha organizací, které pracují na tom, aby náš svět byl místem, kde se dá s radostí žít.

Vybrali jsme si Čmeláka. Jejich práci sledujeme dlouhodobě a vidíme, že nese dobré výsledky. Jedna z věcí, které se věnují, je obnova mokřadů. Sehnat finance na vybudování tůně není až tak složité – horší to je s penězi na výkup pozemků, na kterých se ty mokřady pak obnovují. Na tohle peníze nikdo nedá. Teda s výjimkou tebe, tebe, tebe a tebe :D!


Zkrátka a dobře, místo dalšího hrnečku nebo stříbrných lžiček vás žádáme, abyste nám ke svatbě přispěli na výkup pozemků pro rozšíření mokřadů v Jablonném v Podještědí. Už teď je tam krásně, určitě se tam zajeďte podívat – a může to tam být ještě mnohem větší a krásnější!

A aby to byla trochu legrace a neřeklo se, že my se přitom budeme flákat, určili jsme si na cestě k cílové částce 4 milníky, které prospějí přírodě a/nebo našemu vztahu.

Cílová částka je 100 000 korun. Když se vybere 25 tisíc, nebudeme od svatby až do Vánoc jíst žádné maso. A třeba ho nebudeme jíst ani potom. Masný průmysl je jeden z největších znečišťovatelů planety a zvířata často žijí v neetických podmínkách.

Když se vybere 50 tisíc, bude Pepa celý měsíc uklízet, vařit, nakupovat, prát a celkově pečovat o domácnost. Oblečen ve slušivé zástěře. Což bude hlavní změna oproti současnému stavu. Anička vám ho vyfotí.

Když se vybere 75 tisíc, bude celý další měsíc o domácnost pečovat Anička. Každý večer mužíčkovi po příchodu z práce postaví na stůl večeři a pivo.

No, a když se vybere 100 tisíc, odpracujeme společně 30 hodin v Jablonném na těch nových mokřadech! Umíme za to vzít, nebojte se :D

Čmelák - Společnost přátel přírody z. s.
Mokřady Jablonné jsou unikátním projektem, kdy na místě bývalých skládek vybudoval Čmelák soustavu devíti různě velkých tůní, ve kterých našlo svůj domov mnoho vzácných druhů rostlin a živočichů. Celá lokalita byla zároveň zpřístupněna lidem. Nyní je v plánu rozšíření o dalších až 30 tůní, záleží ale na tom, kolik se v okolí podaří vykoupit dalších pozemků.
První pozemky v této lokalitě získal Čmelák v roce 2005 v dražbě, kdy se shodou šťastných náhod podařilo koupit prvních šest hektarů za dobrou cenu. Šlo o dlouhodobě neudržované pozemky, poseté černými skládkami, z velké části zarostlé rákosem.  

Od začátku byla jasná vize – vytvořit z nevábného místa malý mokřadní ráj a ukázat, že ochrana přírody nemusí být na úkor člověka, ale naopak. Zkrátka šlo nám o vytvoření skvělého místa pro lidi i pro přírodu. Tisíce nových pulců každé jaro, stovky kvetoucích kosatců sibiřských nebo lovící ledňáček, stejně jako tisíce lidí, kteří zde již byli, snad ukazují, že se nám to povedlo.


Cesta od skládek až k dnešnímu stavu nebyla vůbec snadná. Jsme ale vytrvalí, takže se nám postupně podařilo získat potřebná povolení, připravit projekty a získat peníze na samotnou realizaci v terénu. V roce 2013 tak byly konečně bagrem vyhloubené první tůně. V dalších letech jsme dodělali návštěvnickou infrastrukturu, začali o lokalitu pečovat a postupně ji dostali až do dnešního stavu.

 Letos jsme se rozhodli pokračovat další etapou na druhém břehu místního potoka, kde již některé pozemky vlastníme, a další chceme postupně vykoupit a celé území scelit. Většinu peněz na projekt plánujeme získat z evropských fondů, se kterými máme dlouholeté zkušenosti, ale to samo stačit nebude.  Proto nyní otevíráme sbírku na výkupy pozemků a přípravu druhé etapy celého projektu.

Budeme rádi, když podpoříte vznik domova pro další lekníny, vážky, žáby, užovky, kosatce a další druhy naší přírody. Když půjde všechno podle plánu, nové tůně zde vzniknou v roce 2021.  Uvítáme i tipy na další vhodné pozemky u jiných měst nebo obcí - takovýchto míst by v naší krajině mělo totiž být podstatně více. Jsme na tom připraveni, třeba spolu s vámi, pracovat.   

Srdečně vám děkujeme za podporu Mokřadů Jablonné – Místa, kde to žije

Více informací o celém projektu naleznete na http://www.mokradyjablonne.cz

Mnoho <3

Eva Chmelová

Pozdě ale přece s přáním, ať je láska stálý člen Vaší rodiny, zdraví ať se Vás drží a nepustí, štěstí ať stojí stále při Vás a každý společně prožitý den je důvod k radosti!

Oli Polmová
500 Kč

chraňte ježky!

Luboš Rendla
1 000 Kč

milí novomanželé,
přejeme vám mnoho dalších krásných vteřin, minut, hodin, dní a roků na vaší další cestě pod společným jménem :)
eva a honza

Jan Žák
2 000 Kč

Každý mokřad, dobrý mokřad...Ještě jich bude třeba obnovit povíc. :-)

Ať se dílo daří!

obyvatel Náměště nad Oslavou

Radim Lainka
300 Kč

Ať se vám plní vaše sny :-)

Klára, Tomáš a mrňous

Už se těšíme na reportáž, jak se Anička starala o domácnost. 🙂

Zu

Super nápad. Doufám, že se vše zadaří 👍🙂

Monika Petrová
1 000 Kč

Děkuji za to, co děláte a že i ve Váš den myslíte na ostatní. :-) Jste úžasní a inspirativní.

Dárce

Ať se vám zelení a je dost mokro!

Želvíkovi s Foflema
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
Čmelák - Společnost přátel přírody z. s., projekt: Mokřady Jablonné