Čmelák - Společnost přátel přírody z. s.


Životní prostředí

Rozšiřování Mokřadů Jablonné

Vodu v krajině nezadrží slova, ale konkrétní činy a projekty. Jedním z nich jsou Mokřady Jablonné, které ukazují, že když se to dělá dobře, není přínosem jen zadržení vody v krajině, ale může vzniknout i skvělé nové místo pro lidi i pro přírodu. Nyní je v plánu rozšíření o dalších 20 tůní. Prostředky na vykoupení pozemku již máme zajištěné.

205 710 Kč

přispělo

174 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Co můžete podpořit? V Jablonném jsme začali s revitalizací celé lokality již v roce 2005, bylo to hodně náročné, ale výsledek podle nás stojí za to. Můžete se přesvědčit virtuální prohlídkou, nebo tam rovnou zajet. Čmelák - Společnost přátel přírody nyní pracuje na druhé etapě na protějším břehu Panenského potoka.
Vlastníme zde již 8,5 ha pozemků a dalších 5,5 hektarů díky příspěvkům na tuto sbírku můžeme do konce roku vykoupit a celé území sjednotit. Většinu peněz na projekt plánujeme získat z evropských fondů.

Cílovým stavem je rozsáhlý mokřadní areál s celkovým počtem až třiceti tůní, kde najde svůj domov mnoho ohrožených druhů rostlin a živočichů. Když půjde všechno podle plánu, nové tůně zde vzniknou již v roce 2021. Projekt můžete podpořit různými způsoby. Všechny možnosti najdete zde.
Pouze v Jablonném ale rozhodně skončit nechceme – v naší krajině je potřeba takových areálů vytvořit stovky, nebo spíše tisíce. Uvítáme proto i tipy na další vhodné pozemky u jiných měst nebo obcí, kde by podobné mokřadní parky mohly vzniknout také, podobně jako v Jablonném – pro lidi i pro přírodu.  Jsme připraveni na tom spolu s vámi pracovat.

Co tím získáte? Vaším darem pomůžete v konkrétních činnostech proti suchu. Podpoříte nejen lokalitu, která je volně přístupná lidem k odpočinku a ekovýchově, ale také vznik nového domova pro vzácné a chráněné druhy rostlin a živočichů.

Máte nějaké otázky?

Více informací o lokalitě se můžete dočíst na stránkách, nebo nás můžete kdykoli kontaktovat:

Jan Korytář 
Co to vlastně jsou ty mokřady? Většinou nemají přesnou hranici, jsou to místa mezi vodou a souší. Mokřady jsou výjimečným ekosystémem, který dnes patří k ekologicky nejcennějším na světě. V krajině je potkáte jako vlhké louky, nivy potoků a řek, podmáčené okraje rybníků či jezer, močály, rašeliniště, slatiny a další.


Likvidace mokřadů v minulosti

V minulém století v Česku i v Evropě docházelo k mohutnému odvodňování mokřadů ve prospěch zemědělské půdy. Na světě k tomu dochází v některých místech dodnes. Na mokřady se pohlíželo jako na neužitečné plochy, které je potřeba z krajiny odstranit.

V České republice se plocha mokřadů od 50. let minulého století snížila z 1.300.000 ha na zhruba 350.000 ha, tedy na pouhou ¼ původního stavu. Zní to až neuvěřitelně, neboť jde o plochu odpovídající rozloze téměř celého Jihočeského kraje. Tak hodně se naše krajina změnila a tak dnes zápasíme se suchem. Aby ne, když jsme velkou část naší krajiny pečlivě odvodnili a vysušili…Přínos mokřadů pro lidi i pro přírodu

 V současné době si naštěstí lidé začínají uvědomovat vážnost následků likvidace mokřadů i jejich nezastupitelný přínos pro lidi i pro přírodu. Mokřady zadržují velké množství vody a brání tak povodním i suchu. Oproti umělým vodním nádržím jsou schopny zadržet a postupně uvolnit mnohem větší množství vody. Intenzivní výpar z vodní hladiny mokřadů a rostlin zvlhčuje místní klima a tím pomáhá vyrovnávat teplotní rozdíly v krajině. Mokřady podporují a stabilizují zdroje pitné vody, produkují kyslík a také fixují CO2 do sedimentů.Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (1)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

Zahajujeme terénní práce na 20 nových tůních. Kromě sekání rákosu a úklidu lokality jsme byli na místě i se stavební firmou, která uspěla ve výběrovém řízení.
Držte nám palce :) 

 

Pozor - zajímavý nález! 

Paní Sochorové se podařil v Mokřadech Jablonné najít zajímavý úlovek: Orbilia naumburgensis Baral & E. Weber. Dodává:"Tato drobná vřeckovýtrusá houba byla popsána teprve v roce 2020 a dosud byla známa jen z Německa. Mokřady JvP jsou tedy první známou lokalitou O. naumburgensis v České republice. Určení bylo potvrzeno sekvenováním - sekvence ITS je 100% shodná se sekvencí holotypu, která je uložena v databázi GenBank. Položka bude uložena v herbáři mykologického oddělení Národního muzea v Praze." Níže můžete vidět houbu na fotografii. Pokud budete mít i Vy nějaký zajímavý nález, budeme rádi když nám jej pošlete. Hezký den :)

Vážení dárci,

sezóna prací v terénu pomalu končí. Naposled se naši pracovníci věnovali sekání trávy a rákosu kolem tůní v mokřadním areálu. Na fotce můžete vidět i hromadu kamení, která slouží jako úkryt pro obojživelníky a plazy. Říkáme ji "ještěrkovník" a opravdu funguje :)

Hezký den,
tým Čmelák

Podzim se neúprosně blíží. V Mokřadech Jablonné proběhla minulý víkend akce Rozloučení s létem. Počasí bylo nádherné a návštěvníci mohli vidět kromě labutí, kachen, volavek, také užovky, ještěrky, různé druhy hmyzu a obojživelníků. 

Milí dárci,

v Mokřadech Jablonné to žije! Kromě údržby lokality se věnujeme také ekovýchovné činnosti nejen dětí, ale i dospělých.

Vážení dárci,

máme pro Vás novinku. Pro spolufinancování rozšíření Mokřadů Jablonné jsme připravili dekorativní dřevěný model labutě.
Je možné jej zakoupit na našem e-shopu.

Přeji hezký den,

Tomáš Kolečář

oddělení fundraising

Vážení dárci,

v rámci exkurze jsme vzali dárce, kteří významně přispěli na výkup pozemků, na místo budoucích tůní Mokřadů Jablonné.
Lokalita je nyní poměrně zarostlá travním porostem a křoviny obydlují i divoká prasata.
Nyní jsme ještě ve fázi administrativního schvalování, ale už se těšíme na práci v terénu.

Za tým Čmeláka přeji hezký podzimní den,

Tomáš


Vážení dárci, 

nyní máte možnost si vybrat jakou tůni byste rádi pojmenovali svým názvem, nebo jménem někoho na kom Vám záleží. Pojmenováním tůně se nestanete jejím majitelem, ale patronem. Název tůně bude trvalý, a částka pokryje náklady spojené s údržbou tůně další 2 roky (pak je jen na Vás jestli budete chtít přispět na další údržbu). Součástí nabídky je i dárkový certifikát, který Vám zašleme v papírové podobě poštou s umístěním a jménem tůně, který jste vybrali. :)

V nabídce je celkem 7 již vybudovaných tůní z etapy 1 a učinit tak můžete na našem e-shopu.

Za tým Čmeláka přeji hezký den, 

Tomáš Kolečář
tomas.kolecar@cmelak.cz
+420 777 749 323


Vážení dárci,

jste úžasní! Máme pro Vás skvělou zprávu. Podařilo se vybrat veškeré prostředky na výkup pozemků pro rozšíření Mokřadů Jablonné.
Moc Vám děkujeme za podporu v této sbírce. Vedle tohoto portálu jsme prostředky získali ještě prostřednictvích dalších sbírek a příspěvků. Můžeme tak začít pozemky skupovat a území sjednotit. Jako malé poděkování posíláme Soundtrack mokřadů a rádi bychom Vás informovali o dalším postupu, který nás čeká než vznikne dalších dvacet nových tůní. 


3. srpna jsme podali žádost o hlavní dotaci na jejich vybudování do Operačního programu Životní prostředí. Územní rozhodnutí již máme zajištěné. Jakmile dotaci obdržíme, na začátku příštího roku můžou přijet bagry a začnou hloubit nové tůně. Současně budeme získávat peníze na vybudování povalových chodníků pro budoucí návštěvníky. K novým tůním chceme vysadit i některé naše chráněné rostliny, např. kosatec sibiřský, nebo ďáblík bahenní a upravit jejich okolí tak, aby zde našly svůj domov i další druhy rostlin a zvířat.

O vývoji projektu Vás budeme i nadále informovat a věřím, že v příštím roce společně vybudujeme nové místo pro lidi i přírodu.


Za celý tým Čmeláka Vám ještě jednou moc děkuji a přeji Vám hezké léto.

Tomáš Kolečář

Založení projektu

Na Mokřady

Jana Jaderná
200 Kč

Přejeme ať se daří v této Bohulibé činnosti a určitě se přijedeme podívat! Květoňovi z K.Varů

Markéta Květoňová
500 Kč

Mokřady v Jablonném - to je oáza klidu a pohody.

Ivo Raisr
1 000 Kč

Dekuji spolecnosti Cmelak za uzasne projekty, kterymi pomaha udrzovat prirodu v jeji plne krase.

Lucie Dolejsova

Preji Vam,at se projekt vydaří.

Miroslav Pedlik

Fandíme Vám.

Lenka Malečková
3 000 Kč