Čmelák - Společnost přátel přírody z. s.


Životní prostředí

Mokřady Jablonné

Mokřady Jablonné jsou unikátním projektem, kdy na místě bývalých skládek vybudoval Čmelák soustavu devíti různě velkých tůní, ve kterých našlo svůj domov mnoho vzácných druhů rostlin a živočichů. Celá lokalita byla zároveň zpřístupněna lidem. Nyní je v plánu rozšíření o dalších až 30 tůní, záleží ale na tom, kolik se v okolí podaří vykoupit dalších pozemků.

134 300 Kč

přispělo

125 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
První pozemky v této lokalitě získal Čmelák v roce 2005 v dražbě, kdy se shodou šťastných náhod podařilo koupit prvních šest hektarů za dobrou cenu. Šlo o dlouhodobě neudržované pozemky, poseté černými skládkami, z velké části zarostlé rákosem.  

Od začátku byla jasná vize – vytvořit z nevábného místa malý mokřadní ráj a ukázat, že ochrana přírody nemusí být na úkor člověka, ale naopak. Zkrátka šlo nám o vytvoření skvělého místa pro lidi i pro přírodu. Tisíce nových pulců každé jaro, stovky kvetoucích kosatců sibiřských nebo lovící ledňáček, stejně jako tisíce lidí, kteří zde již byli, snad ukazují, že se nám to povedlo.


Cesta od skládek až k dnešnímu stavu nebyla vůbec snadná. Jsme ale vytrvalí, takže se nám postupně podařilo získat potřebná povolení, připravit projekty a získat peníze na samotnou realizaci v terénu. V roce 2013 tak byly konečně bagrem vyhloubené první tůně. V dalších letech jsme dodělali návštěvnickou infrastrukturu, začali o lokalitu pečovat a postupně ji dostali až do dnešního stavu.

 Letos jsme se rozhodli pokračovat další etapou na druhém břehu místního potoka, kde již některé pozemky vlastníme, a další chceme postupně vykoupit a celé území scelit. Většinu peněz na projekt plánujeme získat z evropských fondů, se kterými máme dlouholeté zkušenosti, ale to samo stačit nebude.  Proto nyní otevíráme sbírku na výkupy pozemků a přípravu druhé etapy celého projektu.

Budeme rádi, když podpoříte vznik domova pro další lekníny, vážky, žáby, užovky, kosatce a další druhy naší přírody. Když půjde všechno podle plánu, nové tůně zde vzniknou v roce 2021.  Uvítáme i tipy na další vhodné pozemky u jiných měst nebo obcí - takovýchto míst by v naší krajině mělo totiž být podstatně více. Jsme na tom připraveni, třeba spolu s vámi, pracovat.   

Srdečně vám děkujeme za podporu Mokřadů Jablonné – Místa, kde to žije

Více informací o celém projektu naleznete na http://www.mokradyjablonne.cz

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (1)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.