CZ / EN
Marie Bartošová: campaign for project Zachraňujte zvířecí životy

Birthday charity collection "Asylum for not only farm animals"

we started on 2019-07-25
€167
raised 85 % out of  €197

supported by

26 people
This campaign is already closed. Thank you!
Hello friends! Instead of inviting for a drink for my birthday, I would love to send a little "good deed" to (not only) farm animals. As has become customary on Facebook, there is a possibility to create a collection to celebrate birthdays. Unfortunately, Czech organizations do not have this possibility and I would like to support "Asylum for not only farm animals", which runs the association "Life without cruelty". I love this idea of whole project. They takes care of a bunch of beautiful animals who have been given a second chance to live. These include, for example, the super pig Kvido, goats, sheeps, cats, guinea pigs, dogs, rabbits and many other residents. I am pleased if you throw even symbolic 30 crowns :) or one euro! Thank you <3
What is Asylum?
www.zivotbezkrutosti.cz

"The association officially operates since the summer of 2016, when after two years of managing the Facebook page" Life without cruelty ", we finally discovered a suitable object to create asylum for the so-called farm animals. This is the "Life without Cruelty on the Farm" - Asylum (not only) for farm animals, which is located in the picturesque village of Třebihošť, which lies in the pleasant Podkrkonoší near the town of Dvůr Králové nad Labem.
The farm is our home, just as it is a home for animals that take refuge with us. These are animals for which fate was not friendly. They are abused, threatened with death, or do not have an adequate home. In addition to asylum, we plan to raise awareness and facilitate contact with animals for the general public. We are not only interested in animal rights, we oppose all forms of oppression. "
Život bez krutosti, z.s.
Vzpomínáte, kolik lásky ve Vás v dětství vzbuzovala zvířata? Jak Vás představa, že by se Vašim mazlíčkům něco stalo úplně děsila? A určitě jste snili o tom, jak pohlédnete do tváří spokojených zvířat, protože tak Vám to přišlo v pořádku. Pak jste dospěli a možná si nechali namluvit, že to nejde? Vraťte se do svého dětství a nemusíte o tom jen tiše snít, můžete si ten sen splnit. Podílejte se na budování takového malého ráje, kde se budou všichni cítit šťastní a v bezpečí – lidé i zvířata. Vytvořte místo, kde se už zvířata nemusí bát, a kde se lidé učí vidět vztah ke zvířatům dětskýma očima.

Jen díky Vám prožijí bezpečný život.
Koza Bětka, kterou týralo stádo.
Teď už si užívá s ovečkami , které se k nám dostaly na podzim a doslova utekly řezníkovi z lopaty.

Kocourek Fredy, který se bál i vlastního stínu. Měl vřed v oku, prokoplé bříško, chybí mu pacinka. Je již právoplatným členem smečky ze statku a kámoš úplně všech  zvířat z okolí.A další přibývají... sledujte nás a zachraňujte s námi zvířecí životy.Děkujeme, že vám na zvířatech záleží. 

Krasne narozeniny Marusko :-)!

Michal Hanisch
CZK 100

Julda gang

Jan Vávra
CZK 100

hppbrthd

Tomáš Tenkrát
CZK 30

Držím palce, ať se částka vybere 🤞🏻

Monika Nováková
CZK 100

❤️

Donor
CZK 200
All donations support organization:
Život bez krutosti, z.s., projekt: Zachraňujte zvířecí životy