Michal Švarný: Dárcovská výzva pro projekt Příběhy nadšení - příběhy míst

45 let Brontosaura, 16 let Brontosaurem

vybíráme od 25.6.2019
5 200 Kč
vybráno 33 % z 16 000 Kč

přispělo

10 lidí
Výzva je již uzavřena. Děkujeme!
Brontosaurus pomáhá přírodě a památkám už 45 let. Své výročí chce oslavit mimo jiné vytvořením výstavy a sborníku silnými příběhy míst, kde pomáhal i lidí, kteří se na té pomoci podíleli. Rád bych i s vaší pomocí Brontosauru poděkoval všechno dobré, co dělá, a pomohl mu předávat nadšení a inspiraci dál.
Už po prvních několika Brontosauřích akcí, na kterých jsem byl (teď už se mi to zdá jako v propadlišti času), mi bylo jasné, že mi bez nadsázky obrátil život naruby. A to jsem tenkrát nemohl ani v krajních mezích představivosti očekávat, že budu připravovat vzdělávání organizátorů, že tři roky povedu Brontosaura jako předseda a vůbec spoustu věcí. Jen mi od začátku bylo jasné, že jsem díky němu poznal přátele na celý život. 
Pomozte mi Brontosaurovi poděkovat.
Pomozte Brontosaurovi dál inspirovat a pomáhat.
Zdá se mi to vlastně neuvěřitelné, že už jsem součástí toho Brontosauřího příběhu 16 let, kapku přes třetinu doby, co tu vůbec Brontosaurus je.
Inu, chci Brontosaurovi popřát i s vaší pomocí právě 16 tisíci.
Půjdete do toho se mnou?
Za každou tisícovku přihodím fotky z jedno z těch mých 16 brontosauřích let. 
Nejstarší pravěk si samozřejmě nechám nakonec ;-).

2. tisícovka: rok 2018


Těžko bych hledal výstižnější fotku pro rok 2018 než tohoto droboučkého Brontíka. Obrovská změna a dlouhé hledání udržitelné míry dobrovolnické práce vedle rodinných radostí i starostí. Nakonec jeden z hlavních důvodů, proč jsem se rozhodl předat předsednictví dál.


1. tisícovka: rok 2019

To nebude fotka, ale jedno pořádně vypečené video: 

Letošní rok v Brontosauru je pro mne spojený s přípravou oslav 45 let, tj. pečením Dortu pro Brontosaura. Zároveň se letos zatím každé zasedání výkonného výboru podařilo zakončit v sauně, tak je to video pro letošek typické dvojnásob.

A přihodím ještě dvě fotky z důležitého osobního milníku: předání předsednické role. Spoustu mi toho ta zkušenost dala a nebyl to lehký krok. Když už jsem se k tomu rozhodl, tak to poděkování bylo opravdu dojemné...

Založení výzvy

Hnutí Brontosaurus
Za 45 let pomohli dobrovolníci z Hnutí Brontosaurus svou prací stovkám vzácných přírodních lokalit a historických památek. Pomáhají s nadšením a cílem zanechat místo o něco lepší. A byla by škoda nechat jejich příběhy zapadnout. Podpořte s námi vznik sbírky výpovědí lidí zapálených pro věci, na kterých opravdu záleží. Dejme vzniknout ucelené výstavě PŘÍBĚHY MÍST. Jako ocenění práce dobrovolníků. Jako inspiraci nám všem.
My, dobrovolníci a dobrovolnice Hnutí Brontosaurus (*1974), pomáháme přírodním lokalitám a památkám již 45 let. Nejde jen o udržení minulosti; pracujeme na tom, aby se mladí lidé měli kde učit, setkávat a rozvíjet. Jde nám o hodnoty a trvalou změnu.


„Živým“ příkladem je příběh Lukova, kde se i díky brontosauřím dobrovolníkům povedlo ze zříceniny vystavět hrad. Dnes není jen atraktivním turistickým místem, ale i zázemím pro mnohé vzdělávací programy a akce pro děti a mládež.

V roce 2016 se i díky nám hrad Lukov stal Památkou roku České republiky.


Orchidejová louka Kudlačena (CHKO Beskydy) je v péči dobrovolníků již od roku 2006. Za 12 let dobrovolnické práce se podařilo louku doslova „vysekat“ z nejhoršího. Namísto náletových stromů a keřů zde tak dnes můžeme obdivovat vzácné druhy rostlin včetně orchidejí.
 O čem jsou Příběhy míst?

Našim záměrem je: 
  • zachytit příběhy desítek míst, na kterých soustavně pracujeme 
  • představit tato místa veřejnosti na webových stránkách 
  • vybrat z nich pestrou mozaiku 12 nejsilnějších příběhů 
  • ty ocenit Cenou Hnutí Brontosaurus
  • a v neposlední řadě vytvořit výstavu a sborník Příběhy míst 

Výstava postupně představí dobrovolnické příběhy míst na mnoha místech v České republice.


Přijďte se podívat na vyhlášení nejsilnějších Příběhů míst spojeného s vernisáží, a to 13.–15. září na zámku Veltrusy při příležitosti oslav 45 let Hnutí Brontosaurus. Akce nese název Dort pro Brontosaura a jste srdečně vítáni.


Věděli jste, že…

Každoročně se staráme o 600 námi vyvěšených ptačích budek, desítky let kosíme orchidejové louky v Bílých Karpatech a obnovili jsme dvacítku jesenických pramenů a drobných památek. Téměř deset let pomáháme českým krajanům v Banátu. V Podkarpatské Rusi máme vyznačeno na 400 km turistických stezek. Také jsme postavili školu v Himalájích.


Proč podpořit právě Hnutí Brontosaurus?

Naši dobrovolníci obnovují prameny, sázejí stromy, kosí louky, zkrátka pomáhají tam, kde je potřeba. Pracují zdarma – ne proto, že je jejich práce bezcenná, ale proto, že je k nezaplacení.
 
Pomáháme přírodě a památkám a učíme to stále další a další mladé lidi. Každý rok odpracujeme desítky tisíc hodin. S vaší pomocí a podporou to půjde zas o trochu líp. Děkujeme.


Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
Hnutí Brontosaurus, projekt: Příběhy nadšení - příběhy míst