M H: Dárcovská výzva pro projekt Podpora soudních sporů

Podpořte svobodné rozhodování o zdraví nejen naší dcery

vybíráme od 9.4.2019
50 716 Kč
vybráno 101 % z 50 000 Kč

přispělo

109 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Touto cestou žádáme o podporu našeho soudního řízení proti rozhodnutí o pokutě, která nám byla udělena za nenaočkování naší dcery. K rozhodnutí nevystavovat dceru rizikům plynoucích z očkování jsme dospěli po pečlivé rozvaze. V říjnu 2018 jsme však po krátkém řízení dostali od Krajské hygienické stanice pokutu ve výši 5 000 Kč pro každého rodiče + 1 000 Kč pro každého jako správní poplatek. Proti tomuto rozhodnutí jsme se odvolali, avšak neúspěšně. Rozhodli jsme se tedy podat správní žalobu u Krajského soudu v Brně. Nechceme se smířit s tím, že sklopení hlavy a zaplacení pokuty je levnější a jednodušší než soudní spor. Věříme, že tato kauza pomůže i dalším rodinám ve svobodném a informovaném rozhodování o zdraví dětí. Prosím podpořte nás.

 Naše dcera neměla lehký start do života. Začalo to problémy s kojením, kdy neustále plakala a u prsa trávila hodiny. Věděli jsme, že technika kojení je určitě v pořádku, a tak jsme problémy konzultovali se zastupujícím lékařem naší pediatričky, která měla první dva týdny po narození naší dcery dovolenou. Lékař nám radil dceru „nerozmazlovat“ a nekojit při „každém kňuknutí“, zároveň nám předal brožuru o kojení, kde se psalo o tom, že je třeba kojit na požádání.

Dcera ubývala na váze a stav se nelepšil, proto jsme byli zváni na častější kontroly a vážení, bylo nám doporučováno umělé mléko. Tomu jsme se chtěli za každou cenu vyhnout, jelikož jsme toho názoru, že mateřské mléko je to nejlepší, co může matka svému dítěti dopřát.

Dcera neustále plakala, pravidelně jsem odsávala a manžel dceru následně krmil cévkou, což bylo pro všechny velmi vyčerpávající, už jsme byli zoufalí. Až paní doktorku po návratu z dovolené napadlo, že by mohla mít dcera příliš krátkou podjazykovou uzdičku. Ještě tentýž den dcerce na ORL uzdičku ustřihli. Konečně se podařilo „rozkojit“, ale byli jsme nuceni ze začátku ještě přikrmovat, jelikož jsem měla v důsledku prodělaného stresu velmi málo mléka.

Rodinná anamnéza (otec astmatik a alergik, matka alergička), podání antibiotik u porodu (které mi na několik týdnů naprosto rozhodily trávení), umytí dcery ihned po porodu (navzdory naší žádosti o opak uvedené v porodním plánu), stres způsobený nedostatkem mléka v kombinaci s umělým mlékem – to vše způsobilo dceřin výsev ekzému, se kterým se dodnes potýká. Nejprve měla rozsáhlá ložiska na obličeji a ručičkách, kolem 18. měsíce se její stav zlepšil, a to zásluhou našeho velkého úsilí, pomocí bylin a prostředků celostní medicíny (zavedení netoxické domácnosti, homeopatie, Bachovy esence, lokálně listy aloe vera, mateřské mléko, domácí zinková mast, bambucké máslo). Nyní je dcera podle zdravotních záznamů „naprosto čistá“, ale ekzém neměla zcela vyléčený nikdy. Ten je patrný i v klidové fázi, a zhoršuje se vždy při jakémkoli oslabení, jako jsou infekty horních cest dýchacích, průjem, nevyspání apod.
Manžel od dětství trpí atopickým ekzémem a po opakovaném podávání kortikoidů se mu rozjelo astma. Obojí se mu však rok od roku zlepšuje od té doby, co se snažíme vyhýbat zbytečným lékům a chemii obecně, jak v domácnosti, tak i v jídle.

Sama jsem nebyla kojená a v dětství trpěla chronickou rýmou, chronickými záněty a opakovanými infekty, dostávala jsem velké množství antibiotik, což vyústilo v problémy se zažíváním, zejména se žlučníkem, a v pylovou alergii, kterou trpím od roku 2012.

Jelikož jsme se po vlastních neblahých zkušenostech s neúčinnou symptomatickou léčbou západní medicíny začali zajímat o alternativní celostní medicínu, postupně se náš životní styl změnil a proklamujeme žití v souladu s přírodou. Život na vesnici, zdravá strava nejen z naší permakulturní zahrady a bez zbytečných chemických příměsí, med od našich včel a kompletně netoxická domácnost spolu s pohybem venku a minimem stresujících faktorů a zbytečných léčiv, jistě pomohou naší dceři k získání přirozené imunity, která jí dopomůže k tomu, aby se jí nákazy vyhýbaly, a pokud k nějaké přece jen dojde, aby ji zvládla bez trvalých následků.


Ze všech těchto důvodů jsme se rozhodli dceru nevystavovat riziku poškození zdraví očkováním a uplatnit výhradu svědomí při odmítnutí povinného očkování. V  říjnu 2018 jsme po krátkém řízení dostali od Krajské hygienické stanice pokutu ve výši 5000 Kč pro každého rodiče + 2 x 1000 Kč správní poplatek. Proti tomuto rozhodnutí jsme se odvolali, avšak neúspěšně. Nezastáváme postoj, že zaplacení pokuty je levnější a jednodušší než případný soudní spor, a proto jsme se rozhodli podat správní žalobu u Krajského soudu v Brně.

Naše finanční situace není po zaplacení výše zmíněné pokuty nejlepší. Nechceme se však „pouze“ penězi nechat odradit od podání žaloby proti rozhodnutí, které shledáváme neoprávněným. Věříme, že tento náš krok pomůže do budoucna nejen nám, ale i dalším rodičům v podobné situaci. Jsme odhodláni postavit se za právo nás rodičů svobodně se rozhodnout v otázce zdraví našich dětí.

Obrátili jsme se proto na spolek Rozalio a ten nás v našem záměru podpořil a přislíbil i finanční pomoc. Touto cestou žádáme vás všechny, kteří chápete naši snahu o uznání výhrady svědomí, o finanční podporu prostřednictvím darujme.cz. Pomůžete tím k pokusu o spravedlivý proces.

Předem mnohokrát děkujeme!

ROZALIO - Rodiče za lepší informovanost a svobodnou volbu v očkování, z. s.
Spolek Rozalio podpořil již několik soudních sporů týkajících se svobodné volby očkování, přijetí dítěte do předškolního zařízení nebo také odmítnutí zákroku očkování samotným dítětem. Přispějte na tento projekt, abychom mohli i nadále finančně pomáhat rodinám v soudních sporech.
Rozalio dlouhodobě podporuje rodiče, aby stáli za právy svými i svých dětí. Od svého vzniku podpořilo finančně již 12 rodin, které potřebovaly právní zastoupení ve sporech se systémem očkování ČR.

Některé soudní spory jsou již zdárně ukončeny a přinesly zásadní možnost uznání výjimek pro očkování z důvodu náboženského vyznání i světské výhrady svědomí, dokonce také možnost přijmout dítě bez řádného očkování do školky.

Přispějte na podporu práv rodičů a dětí. Všechny vaše dary zde přijaté se odesílají na náš transparentní účet, na který můžete nahlížet ZDE.

Průběžné vyúčtování sporů hrazených z tohoto projektu:
  • r. 2018: Manželé Reichovi - 14 000 Kč, více o jejich sporu ZDE.
  • r. 2018: Případ 11leté Adélky, která nechtěla být přeočkovaná, matka s ní souhlasila, otec ji očkovat chtěl - 9 100 Kč. Až Ústavní soud řekl, že se má hledět na přání dítěte, jelikož je staršího věku. Více ZDE.
  • r. 2019: Žaloba proti udělení pokuty za nenaočkování dítěte - VYHRÁNO! Soud uznal, že v tomto případě byla pokuta udělena neoprávněně. Za advokátní služby bylo uhrazeno 28 500 Kč. O příběhu ZDE. Rozsudek najdete ZDE.
  • r. 2019: Podpora předžalobní výzvy pojišťovně k uhrazení povinného očkování. Pojišťovna vrátila rodině třetinu částky uhrazené za povinné očkování, zbytek byl bohužel promlčen. Alespoň jsme tímto získali podklad pro případná jednání s pojišťovnami, jelikož uznali svou chybu. Za sepsání výzvy advokátem bylo uhrazeno 1 500 Kč.
  • r. 2020: Podpora rodiny, která se odvolávala proti pokutě za nenaočkování nemocného dítěte - VYHRÁNO. Za poskytované právní služby uhradilo Rozalio v květnu 2020 celkem 7 875 Kč. Více ZDE. Ministerstvo zdravotnictví jejich odvolání v březnu 2021 zamítlo, a tak se rodina rozhodla podat žalobu ke Krajskému soudu. Na její sepsání a podání jsme přispěli 15 000 Kč za právní služby a 3000 Kč za soudní poplatek. Další soudní poplatek ve výši 1000 Kč jsme v červnu 2021 uhradili kvůli zamítnutí žádosti o odklad uhrazení pokuty. Dále jsme za ústavní stížnost uhradili faktury za advokátní služby ve výši 9000 a 3750 Kč. Ústavní soud rozhodl ve prospěch rodiny, a tak byly přiznány náklady řízení ve výši 16.600 Kč.
  • r. 2020: Podpora ústavní stížnosti rodiny, ve které bylo dítěti zastaveno očkování ze zdravotních důvodů a které později nebylo přijato do školky kvůli chybějícímu očkování. Za přípravu a podání ústavní stížnosti jsme uhradili 50 % z celkových výdajů, přesně 1210 Kč.
    V březnu 2021 jsme přispěli 605 Kč na přípravu repliky k ústavní stížnosti výše zmíněné rodiny ( ve které bylo dítěti zastaveno očkování ze zdravotních důvodů a které později nebylo přijato do školky kvůli chybějícímu očkování). Ústavní soud v dubnu 2021 sice stížnost zamítl, ale zároveň potvrdil, že mateřské školy jsou povinny se zabývat výhradou svědomí, což jsme použili při aktuálních přijímacích řízení do MŠ.
  • Podpora otce ve sporu o nepovinné očkování dítěte proti meningokokům ve výši 12 300 Kč za právní služby (platba faktury v listopadu 2021). Ústavní soud jeho stížnost zamítl s odůvodněním, že jsou-li vakcíny schválené, má se za to, že jsou pro dítě prospěšné. Příběh otce ZDE.
  • V listopadu 2021 jsme podpořili rodinu, která se soudí kvůli odmítnutí přijetí neočkovaného dítěte do mateřské školy. Jeden soud již vyhráli, díky čemuž je jasně deklarováno, že se ředitelé MŠ musí zabývat výhradou svědomí a náboženství při přijímání dítěte bez řádného očkování. Podporu jsme poskytli ve výši 12 000 Kč. Více informací ZDE.

Dobrý den, držím palce a děkuju, že se do toho pouštíte za nás všechny neočkující.

Lenka Procházková

Držím palce, aspoň symbolická pomoc, držme pospolu a nedejme si vzít naše základní právo!

anna vojáčková
50 Kč

Držte se 🙏❤️🙏

Lenka Leja Hrachová