Roman Rohrwasser: Dárcovská výzva pro projekt Zaměstnání osob s handicapem - Café AdAstra

Podpořte s Gastrojobs.cz činnost Café AdAstra!

vybíráme od 19.12.2018
3 603 Kč
vybráno 1 % z 500 000 Kč

přispělo

10 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Jako pracovní portál specializovaný na gastronomii dobře víme, jak může být obtížné najít vhodnou práci i pro zcela zdravého uchazeče. I proto dlouhodobě podporujeme Café AdAstra, které poskytuje uplatnění v gastronomii našim kolegům a kolegyním s handicapem. Prosíme, pomozte také!

http://gastrojobs.cz
Když poprvé vstoupíte do útulné kavárny v pražském Podskalí, nejdřív vám vůbec nedojde, že jste se ocitli v tak trochu neobvyklém podniku. Veselé barevné obrazy a obrázky na stěnách a v oknech, rozměrná knihovna plná starých knížek, letité (ale funkční) pianino v rohu, vkusný bar, denní menu, pestrá nabídka nápojů včetně francouzských vín a domácích limonád, přívětivá a pozorná obsluha - ne, tohle místo se opravdu na první pohled neliší od desítek jiných kaváren, čajoven či útulen v hlavním městě i jinde.

Café AdAstra je ale přece jen v něčem hodně výjimečné. Pracují tu totiž take lidé s fyzickým, mentálním či socio-kulturním handicapem, kteří nemají uplatnění na běžném trhu práce a většinou své místo nemohou najít ani v chráněných pracovištích.

Kavárnu provozuje obecně prospěšná společnost Zajíček na koni. Ta se původně věnovala jen handicapovaným dětem a jejich rodinám, organizovala (a stále organizuje) pro ně pravidelné jízdy na koních, letní tábory a další aktivity, které pomáhají zlepšení zdravotního a psychického stavu dětí a jejich integraci do společnosti. Jak ale děti rostly a staly se z nich (přinejmenším věkem) dospělí, vyvstala otázka, jak jim pomoci zapojit se do pracovního procesu. Vždyť sehnat práci nemusí být snadné ani pro zcela zdravého člověka. A tak, v roce 2015, vznikla kavárna. Prostory se podařilo najít na Praze 2, posloužila bývalá masna, která ovšem díky značnému nasazení všechny zúčastněných prošla neuvěřitelnou proměnou.

Cílem projektu nebyl jen vznik pracovních míst, ale také vytvoření přirozeného prostředí, kde se nenásilně prolínají světy lidí s handicapem a běžné společnosti. Kavárna tedy není pouze místem, kam hosté zajdou podpořit pracovníky s handicapem, ale kam také přijdou za dobrým jídlem a zábavou.

V kavárně se vystřídá na směnách mnoho našich handicapovaných kolegů. Někteří mají práci jako praxi při škole, někteří tam chodí pracovat pravidelně. Až se příště budete chtít dobře najíst nebo pobavit, přitom pomoci dobré věci a možná i přijít na to, že někteří v našem oboru to mají ještě o něco těžší, zaskočte do Café AdAstra v Podskalské ulici.
Klub přátel Zajíčka na koni, z.s.
V kavárně Café AdAstra pracují lidé s tělesným, mentálním či socio-kulturním handicapem, kteří nemají uplatnění na běžném trhu práce a většinou své místo nemohou najít ani na chráněných pracovištích. Cílem projektu je vytvoření pracovních míst, vytvoření přirozeného prostředí, kde se spolu potkávají a pracují lidé s handicapem a ti, kteří žádný handicap nemají. Možnost zaměstnání osob s handicapem v kavárně podporuje rozvoj jejich pracovních dovedností a schopností, dochází ke zvyšování sebevědomí klienta, a tím ke zkvalitnění celého jeho života.

Ať se daří 😉!

Vašek Folda
200 Kč
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
Klub přátel Zajíčka na koni, z.s., projekt: Zaměstnání osob s handicapem - Café AdAstra